Adsense Başvurum Onaylanmadı – Nasıl Onaylanır?

Adsense Hesabınız var mı? Cevabınız hayırsa, endişelenmeniz gerekebilir.

Henüz Adsense başvurunuz yoksa sorun olmaz. Ancak, bir onay isteği gönderdiyseniz ve Google bunu reddetmişse, blogunuzda veya web sitenizde neyin yanlış olduğunu düşünmeniz gerekir.

Daha önce Google’dan onay almak oldukça kolaydı. Demek istediğim yıllar önce şartlar ve koşullar oldukça rahattı. Tıpkı bir Gmail hesabı oluşturduğunuzda, bir Gmail hesabı almak için onay gerekmediği gibi, AdSense için onay almanıza da gerek yoktu. Bir AdSense hesabı oluşturmak anında gerçekleşirdi.

Ancak, artık bir Adsense hesabını onaylama konusunda Google çok sıkı bir hal aldı. Adsense ile para kazanmak istiyorsanız, blogculuk ve diğer tüm yönleri hakkında çok ciddi olmanız gerekir.

Bir Adsense reklam hesabı için ilk kez başvurduğumda reddedildiğimi hatırlıyorum. Blogları Google tarafından bir Adsense hesabı için hala kabul edilmeyen birçok insan tanıyorum.

Ancak biraz araştırma ve çok çalıştıktan sonra blogumun tasarlanma şeklini değiştirdim. Çok iyi ayarladım ve sonunda AdSense’ten onay aldım .

Onay almadan önce blogumda düzenleme yapmak en az 3 ay sürdü. Ancak Google, Adsense onayı için 2011’den daha katı hale geldi.

SEO eğitimi yoluyla çok sayıda kişiye AdSense eğitimi verdikten sonra sizinle paylaşmak istediğim birkaç dersim var.

Adsense başvurunuzun neden onaylanmadığını bulabilmeniz için size bir ndenler listesi hazırladım.

Adsense Başvurum Onaylanmadı – İşte Nedenleri

1. Web Sitesinin Alan Adı

Dikkate almanız gereken ilk ve en önemli şey blogunuz ve web sitenizin alan adıdır. .Com’u başka bir alan adına tercih etmeniz önerilir.

.co, .tv alıyorsanız Google buna onay verebilir. Ancak yeni bir blogcu olarak .com ile bir alan adınızın olması önerilir. Bir sonraki şey tam eşleşme sırınudur.

Blogunuzun nişine veya unvanına tam olarak uyan bir alan adı seçmekten kaçınmalısınız. Son yıllarda SEO uzmanları Google’ın anahtar kelime ile tam eşleşen web sitelerini cezalandırdığını fark ettiler.

Bu nedenle, tam eşleşme SEO amaçları için iyi değildir. Bu nedenle alan adını basit ve nişinize yakın tutun, ancak tam olarak anahtar kelime ile eşleşmesin.

2. Alan Adı Yaşı

Henüz çok yeni bir blogcuysanız, Google’ın politikasına göre onay almak için 6 ay beklemeniz gerekir. Bu, AdSense başvurusunda bulunabilmeniz için alan adı yaşınızın 6 aydan daha uzun olması gerektiği anlamına gelir.

Ancak bu her zaman doğru değildir. Kimse 6 ay bekleyemez. Öğrencilerimin çoğunun bloglarını başlattıktan sonraki 3 ay içinde onay aldığını gördüm.

3. Web Sitesi Tasarımı

Bir Adsense hesabı almanın önünde engel olan bir sonraki önemli faktör web sitenizin tasarımıdır. Blogcular genellikle bloglarının tasarımını karmaşıklaştırır.

Tasarımınız basit olmalı ve süslü araçlar veya widget’larla darmadağın olmamalıdır. En önemli şey blogunuzun rahat gezinmesidir. Google, blogunuzda gezinmenin okuyucularınız için nasıl olduğunu görecektir.

Ayrıca, kötü amaçlı olan ve SEO amacıyla yapılan kodları kullanmayın. Basit şablonları ve diğer tasarım özelliklerini seçin.

Daha basit bir deyişle, Google’ı kandırmaya çalışma demek istiyorum.

4. İçerik – Kalite ve Miktar

Google’ın Adsense hesabınızı onaylamamasının üçüncü faktörü, blogunuzun içeriğidir.

Web sitenizde bir veya iki sayfanız olamaz ve Google’ın hesabınızı onaylamasını bekleyemezsiniz. Google’ın yeni içeriklere ihtiyacı vardır ve ziyaretçiler bunu okumak ister.

Ardından, içeriği kopyalamayın ve web sitenize koymayın. Orijinal veya benzersiz içeriğe ve buna da iyi miktarda ihtiyacınız var.

Bu nedenle, blogunuza günlük olarak yayın göndermeniz gerekir. Ancak bundan sonra Google’ın Adsense hesabınızı onaylamasını bekleyebilirsiniz.

Dolayısıyla, hem kalite hem de içerik miktarı burada bir onay için önemlidir.

5. Ziyaretçi Sayısı

Hesabınızı onaylatmanın dördüncü faktörü ziyaretçi sayısıdır. Bloglarınıza bazı ziyaretçiler getirmeniz gerekiyor.

Evet, blogunuza yeni başladığınızda binlerce ziyaretçi alamazsınız. Ancak Google, blogunuzda bir miktar hareket bekliyor.

Blogunuzu okumak için günde en az 100 ila 200 ziyaretçi almanız gerekir. Blogunuz ziyaret almazsa Google kesinlikle Adsense hesap onayınızı reddeder.

Bu nedenle, onay için başvurmadan önce en az birkaç ziyaretçi almaya çalışın. Bu, günümüzde oldukça kolaydır.

6. Bize Ulaşın, Hakkımda ve Gizlilik Politikası Sayfası

Daha önce web sitesinde bu sayfaları gözden kaçırmak iyiydi. Ancak, şimdi Google onları ciddiye alıyor.

Bu sayfaların her ikisini de blogunuza eklemediyseniz, bu, Google’ın Adsense hesabı başvurunuzu reddetmesinin bir nedeni olabilir.

Her yeni blogcunun bu sayfaları olması gerekir. Bu sayfaların her ikisi de, orada gerçek bir kişi olduğunuza dair güven verir.

Bu nedenle Google bunu çok ciddiye almaktadır. Benim hakkımda iyi yazılmış bir sayfanız varsa Google’dan onay alırsınız.

7. Yaş Doğrulaması ve Ev Adresi

Bu bir çelişki ancak Google için hala önemli bir şey. Adsense hesabına başvurmadan önce 18 yaşından büyük olmalısınız.

Bununla birlikte, Google evinize gelip doğrulamayacak, ancak 18 yaşın üzerinde olmalısınız. Sonraki ise evinizin adresidir.

Bir adres için yalnızca bir hesap olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle, bir adreste çalışan iki hesabınız olamaz.

Onay için başvurmadan önce bunu aklınızda bulundurun ve doğru adresi verin.

8. İçerik Türü

Daha önce içeriğin kalitesi ve miktarından bahsetmiştik. Ancak, Google’ın her türlü içeriği sevdiğini söyleyemem.

Pornografi gibi müstehcen içerik barındıran, uyuşturucu veya alkolizmi teşfik eden, nefreti ve şiddeti savunan, insanları ırk, din gibi konularda kışkırtan veya toplumsal değerlere aykırı içeriklere sahipseniz, Google kesinlikle blogunuzu Adsense için onaylamaz.

Tüm bunlarla ilgili bir blogunuz olabilir, ancak blogunuzda hiçbir zaman Google’dan reklam göstermezsiniz. Bu nedenle, size çok fazla ziyaretçi çekebilecek şeyler hakkında blog yazmayın, çünkü bundan para kazanmak için bir AdSense hesabınız olmayacaktır.

9. Gerçek veya Ücretli Trafik

Google’ın henüz hesabınızı onaylamamasının bir başka büyük nedeni ücretli trafiktir. Google ücretli trafiği sevmez. Aslında, trafiğiniz sosyal medya reklamlarından veya farklı ücretli reklamlardan geliyorsa, Google sizi tokatlar.

Blogunuza trafik çekmek için Facebook gibi bir şirkete ödeme yapamazsınız. Blogunuzda oluşturduğunuz trafik gerçek olmalı ve yavaş oluşturulmalıdır.

Ayrıca, siyah şapka SEO yöntemlerini kullanırsanız, Google blogunuzu bir Adsense hesabı için onaylamayacaktır. Gerçek bir trafik, organik aramalarla zaman içinde çok yavaş gelen trafiktir.

Bu nedenle, Orijinal ve ücretli trafik arasında bir ayrım yapmanız gerekir.

10. Diğer Reklam Ağları

Diğer ağlardan gelen reklamlar konusunda çok dikkatli olmanız gerekir. Google diğer ağlardan reklam yerleştirmenize izin verse de, yeni bir blog yazarıysanız ve Adsense hesabı için ilk kez başvuruyorsanız, diğer ağlardan reklam yerleştirmemelisiniz.

Web sitenizde veya blogunuzda diğer ağların reklamları bulunmamalıdır. Google’ın hesabınızı hızlı bir şekilde onaylamasına yardımcı olur, aksi takdirde Google isteğinizi reddedebilir.

Adsense hesap onayından sonra, diğer ağlardan reklam yerleştirmekte özgürsünüz.

11. Adsense Politikası

Onay için başvurmadan önce Google’ın Adsense politikasını tamamen okumuş olmanız gerekir. Google’ın her şart ve koşullarını bilmeniz gerekir.

Blogunuzda bu koşulların tümünü uygulamanız gerekir. Bu nedenle, onaya başvurmadan önce Google’ın Adsense Politikasını tamamen okumanızı tavsiye ederim.

Evet, okumanın yorucu olduğunu biliyorum ama yapmalısın.

12. ABD Ulusal Çıkarına Karşı İçerik

Son olarak, Google’ı kızdırmanın son nedeni ABD ve ulusal çıkarlarına karşı yazılan içerik olacaktır.

Bir örnek vermek isterim. Birkaç yıl önce ABD’nin, İran’ın nükleer programını yıkmak için uyguladığı yaptırımlar hakkında bir blog yazısı yazdım.

Blogda ABD’nin ulusal çıkarlarına karşı hiçbir şey yoktu, ancak Google söz konusu yayında reklam göstermeyi reddetti.

Bunun nedeni, Adsense hesabımın zaten onaylanmış olması ve diğer tüm blog yayınlarında reklamların gösterilmesi, ancak bu yayında reklamların gösterilmemesidir.

Bu nedenle, yeni bir blog yazarı için ABD’yi ve ulusal çıkarlarını hedefleyen içeriğe sahip olmamanız gerektiğine dair bir ders var.

Burada, Adsense hesabım neden onaylanmadı diye yakınanlar için 12 neden vardı. Bu 12 neden üzerinde çalışırsanız, Google’dan çok kolay bir onay alabilirsiniz.