Etkili Yazma Stratejileri Nelerdir? 11 Temel Strateji

Yazılı iletişim becerileri hemen hemen her işte önemlidir. Rapor göndermeniz, müşterilerinizle e-posta yoluyla yazışmanız, sunum slaytları oluşturmanız, web siteniz için makaleler oluşturmanız veya daha uzun ve derinlemesine bir şeyler yazmanız gerekip gerekmediğini, yazılı olarak net ve etkili bir şekilde nasıl iletişim kuracağınızı bilmek, iyi performans göstermenize ve ilerlemenize yardımcı olabilir. Bu yazıda, durum ne olursa olsun net, etkili materyal yazmak için kullanabileceğiniz 11 stratejiyi açıklıyoruz.

Etkili yazma stratejileri

Yazılı iletişim becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, açık ve ilgi çekici materyaller yazmanıza yardımcı olacak şu stratejileri göz önünde bulundurun:

1. Okuyun

İyi bir yazar olmanın en iyi yollarından biri, iyi bir okuyucu olmaktır. Sık okumak kelime dağarcığınızı artırır, sizi iyi yazı örnekleriyle karşı karşıya bırakır ve size yazım, dilbilgisi, noktalama işaretleri ve sık kullanılan yazma tekniklerini tekrar ederek öğretebilir. Okuma alışkanlığı, hangi yazma stillerinin etkili olduğunu, hangi konular hakkında yazmak isteyebileceğinizi ve bir hedef kitleyle nasıl etkili bir şekilde etkileşim kurabileceğinizi düşünmenize yardımcı olabilir.

2. Hedef kitlenizi hedefleyin

Etkili yazmanın belki de en önemli anahtarı, başlamadan önce kime yazdığınızı düşünmektir. Yazınız aracılığıyla kime ulaşmak istediğinizi belirlemek için biraz zaman ayırın. Hedef kitlenizin ilgi alanları, yaşı, kişiliği, konumu ve eğitim seviyesi, onlara ilettiğiniz şeyler hakkında nasıl düşündüklerini ve hissettiklerini etkileyecektir. Hedef kitlenizde yankı uyandıracak bir yazı stili seçin.

3. Bir taslak kullanın

İyi yazının başlangıcı, ortası ve sonu boyunca ulaşılan açık bir amacı vardır. Tam bir taslak yazmadan önce, iletmek istediklerinizin bir taslağını yapın ve yazdıklarınızın net ve takip etmesi kolay bir yapıya sahip olması için sırayı belirleyin. Yazarken bu taslağı kullanmak, amacınıza odaklanmanıza ve net bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır.

İyi bir taslak yazmak için, yazınızda söylemek isteyebileceğiniz her şeyin bir listesini beyin fırtınası yaparak başlayın. Ardından listeye bakın ve neyin gereksiz, alakasız veya hedef kitleniz için uygun olmayabileceğini işaretleyin. Mantıklı olanları bir sıraya göre düzenleyin. Bu, kronolojik, ters kronolojik veya artan önem sırasına göre olabilir.

Bir taslak oluşturmak için zaman harcamak, argümanınızın ne kadar güçlü olduğunu ve konunuz için daha fazla destek araştırmanız gerekip gerekmediğini veya fikrinizi ikna edici bir şekilde sunmak için yeterli bilgiye sahip olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olur.

4. Güçlü açın

Herhangi bir yazının ilk cümlesi ve ilk birkaç paragrafı, yazarın okuyucunun ilgisini çekme ve onlarla ilgilenme fırsatıdır. Etkili bir açılış, okuyucuyu okumaya devam etmeye ikna eden bir açılımdır. Önce eserinizin geri kalanını yazmak, ardından başa dönüp girişinizi yazmak veya yeniden yazmak genellikle yararlıdır. Mesajınızın ana metnini ve sonunu nasıl ifade ettiğinizi bilmek, nasıl başlamanız gerektiğini veya en önemli bilgiye nasıl ilginç bir giriş yaratabileceğinizi görmeyi kolaylaştırabilir.

Bazı ilginç açılışlar arasında şaşırtıcı bir gerçek, ilgi çekici bir anekdot, kişisel bir bağlantı kurma veya sadece çok iyi yazılmış bir cümle bulunur. Yazınız için en iyi açılışın ne olduğu, konunuza ve bir makale, sunum, satış konuşması, e-posta veya rapor olması gibi yazdığınız yazının tarzına bağlıdır.

5. Kim, ne, nerede, ne zaman, neden ve nasıl

Yazınız boyunca konunuzla ilgili tüm bu soruları yanıtladığınızdan emin olmak, konunuzu tam ve net bir şekilde ilettiğinizden emin olmanıza yardımcı olur. Bu, izleyicilere bir hikayenin tüm ayrıntılarını vermek için muhabirler ve gazeteciler tarafından kullanılan bir stratejidir.

6. Basit ve doğrudan olun

Etkisiz yazarların sıklıkla yaptığı bir hata, dillerini çok süslü hale getirmeye çalışmak veya daha küçük olanı işe yaradığında daha büyük kelimeleri kullanma konusunda endişelenmektir. Amacınızı iyi iletmek için basit, doğrudan, açık ve öz bir stil ve diksiyonu hedefleyin. Etkili yazmadaki her kelime ve cümle tüm parçaya değer katar.

İlk taslağı oluştururken fikirlerinizi akıtmak ve aklınıza gelen her şeyi yazmak yardımcı olabilir, ancak daha sonra tekrar eden, gereksiz olan veya bütünün amacını ilerletmeyen kelimeleri ve cümleleri ortadan kaldırın.

Herhangi bir jargon, klişe, deyim veya argo kullanmaktan kaçınarak kibar ve konuşma tonu kullanmak genellikle en iyisidir.

7. Güçlü fiiller seçin

Fiiller yazıdaki eylemler olduğundan, muhtemelen seçilmesi gereken en önemli kelimelerdir. Açık, etkili yazılarda açık, güçlü fiiller kullanılır. Yazarken, okuyucuya canlı bir görüntü sunan hangi fiilleri kullanabileceğinizi düşünün.

Güçlü fiiller kullanmanın bir unsuru, aktif bir sesle yazmaktır. Pasif seste örnek, “Top Ali tarafından atıldı”, aktif sese örnek, “Ali topu attı”.

8. Sıfatlarınızı ve zarflarınızı sınırlayın

Sıfatlar ve zarflar, sırasıyla isimleri ve fiilleri tanımlayan veya değiştiren konuşma parçalarıdır. Bu tanımlayıcı kelimeler bazen önemli ve açıklayıcı olabilirken, çok fazla karıştırılmış bir cümle, okuyucuyu asıl amacından uzaklaştırır. Yazınızı düzenlerken, sık sık sıfatlara ve zarflara dikkat edin ve bunlar olmadan amacınızın daha net olup olmayacağını düşünün.

9. Üç temyizi anlayın

Nasıl iyi yazılacağına dair ciddi bir değerlendirme, üç retorik çağrıyı incelemeyi gerektirir. Retorik, ikna etme sanatıdır ve çoğu yazı, okuyucuyu konunun gerçeği konusunda ikna etmeye çalıştığından, okuyucunuzu nasıl ikna edebileceğinizi düşünmek, etkili yazmanın önemli bir parçasıdır. Üç retorik ilke şunlardır:

  • Ethos: Bu, karaktere hitap ediyor. Güçlü bir ahlaka sahip bir yazı inandırıcıdır çünkü yazar kendini güvenilir ve inanılır olarak sunar. Ethos kullanmak, konudaki uzmanlığınızı göstermeyi, bilginizi gösteren bir dilde ve yapıda iletişim kurmayı ve hedef kitlenizin değerleriyle bağlantı kurmayı içerir.
  • Logolar: Bu, mantığa veya nedene başvurmaktır. Konunuzu desteklemek için gerçekleri, istatistikleri, belirli örnekleri veya diğer açık kanıtları kullandığınızda logolar kullanırsınız. Yazınızın yapısının ve sunduğunuz materyalin makul ve mantıklı olup olmadığını analiz edin.
  • Pathos: Bu duyguya hitap ediyor. Pathos’un etkili bir şekilde kullanılması, izleyicinin duygularını harekete geçirerek, onların sizinle aynı fikirde olduklarını veya istediğinizi istediklerini hissetmelerine neden olur. Pathos, pazarlamada önemli bir araç olabilir.

10. Edebi araçları kullanmayı düşünün

Edebi araçlar, yazarların özel bir efekt yaratmak için kullandıkları tekniklerdir. Etkili bir edebi araç, bir okuyucunun dikkatini çekebilir, çok akılda kalıcı olabilir veya bir noktayı özellikle net bir şekilde gösterebilir. Benzetmeler, metaforlar, imgeler, kafiye, tekrarlama, aliterasyon, asonans ve kelimelerin veya cümlelerin tersine çevrilmesi, yazma stilinizi geliştirebilecek edebi araçlardır.

11. Revize edin, düzenleyin ve düzeltin

Bu adımlar, iyi bir yazı yazmak için çok önemlidir. Bazen birbirinin yerine kullanılsa da, gözden geçirme, düzenleme ve yeniden okumanın tümü ayrı adımlardır:

  • Revize Et: Bu, ilk taslağı yazdıktan sonraki adımdır. Gözden geçirme, taslağınızın makro görünümüne bakma ve onu iyileştirmek için hangi önemli değişiklikleri yapmanız gerektiğini değerlendirme sürecidir. Gözden geçirirken göz önünde bulundurmanız gereken önemli değişiklikler arasında malzeme eklemek, malzemeyi kaldırmak ve malzemeyi yeniden düzenlemek ve tonunuzun ve ayrıntılarınızın genel amacınızı destekleyip desteklemediğini belirlemek yer alır.
  • Düzenleme: Gözden geçirdikten sonra yazınızı her zaman iyice düzenleyin. Bu, her bir cümlenin etkinliğini göz önünde bulundurarak ve dilbilgisi, noktalama işaretleri ve yazım hatalarını belirleyip düzelterek mikro görünüme bakma sürecidir.
  • Düzeltme: Düzeltme, çalışmanızı yayınlamadan veya göndermeden önceki son adımdır. Düzenlemeye benzer, ancak bir izleyici için tamamen hazır olmasını sağlamak için çalışmanızı daha da ince ayrıntılarıyla incelemeyi içerir. Düzeltme, yazım hatalarını bulmayı veya biçimlendirmeyi ayarlamayı ve ayrıca stil veya dilbilgisi hatalarını iki kez kontrol etmeyi içerebilir.