İş Stratejisi Nedir? 10 İş Stratejisi Örneği

Bir iş stratejisi, iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan, şirketinizde uygulamanız gereken stratejileri ve taktikleri tanımlayan güçlü bir araçtır. İş stratejisi, yeni çalışanları işe almak gibi kararları da içerir. Şirketiniz için sahip olduğunuz vizyonla uyumlu bir iş stratejisi oluşturmak zaman gerektirir. Bu makalede, bir iş stratejisinin ne olduğunu ve neden önemli olduğunu, bir iş stratejisinin bileşenlerini ve kendi şirketiniz için fikir üretmenize yardımcı olacak 10 iş stratejisi örneğini tartışacağız.

İş stratejisi nedir?

Bir iş stratejisi, bir şirketin iş hedeflerine ulaşmak ve sektöründe rekabet edebilmek için aldığı eylem ve kararları ifade eder. İşe alma ve kaynak tahsisi için karar verme sürecini kapsar ve işletmenin hedeflerine ulaşmak için ne yapması gerektiğini tanımlar. Bir iş stratejisi, farklı departmanların birlikte çalışmasına yardımcı olarak departman kararlarının şirketin genel yönünü desteklemesini sağlar.

Bir iş stratejisi neden önemlidir?

Bir iş stratejisinin işletmeler için önemli olmasının birkaç nedeni vardır:

  • Planlama: Bir iş stratejisi, iş hedeflerinize ulaşmak için atacağınız temel adımları belirlemenize yardımcı olur.
  • Güçlü ve zayıf yönler: Bir iş stratejisi oluşturma süreci, şirketinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize ve değerlendirmenize, güçlü yönlerinizden yararlanacak ve zayıf yönlerinizi ortadan kaldıracak bir strateji oluşturmanıza olanak tanır.
  • Verimlilik: Bir iş stratejisi, kaynakları iş faaliyetleriniz için etkili bir şekilde kullanmanıza olanak tanır ve bu da sizi daha verimli hale getirir.
  • Kontrol: İzlediğiniz yolu anladıkça ve faaliyetlerinizin sizi hedeflerinize yaklaştırıp yaklaşmadığını kolayca değerlendirebildiğiniz için, organizasyonel hedeflerinize ulaşmak için gerçekleştirdiğiniz faaliyetler üzerinde size daha fazla kontrol sağlar.
  • Rekabet avantajı: Hedeflerinize nasıl ulaşacağınıza dair net bir plan belirleyerek, güçlü yönlerinizden yararlanmaya ve bunları rekabet avantajı olarak kullanmaya odaklanabilirsiniz.

Bir iş stratejisinin bileşenleri

Bir iş stratejisinin altı temel bileşeni vardır.

1. Vizyon ve iş hedefleri

İş stratejisi, iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. İşin yönüne yönelik bir vizyonla, iş stratejisinde ne yapılması gerektiğine ve bundan kimin sorumlu olduğuna dair net talimatlar oluşturabilirsiniz.

2. Temel değerler

İş stratejisi, kuruluşun temel değerlerine göre neyin yapılması ve neyin yapılmaması gerektiği konusunda departmanların yanı sıra üst düzey yöneticilere de rehberlik eder.

3. SWOT analizi

SWOT, güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler anlamına gelir. Bu analiz, şirketin güçlü yönlerine güvenmesine ve bunları bir avantaj olarak kullanmasına izin verdiği için her iş stratejisine dahil edilmiştir. Ayrıca şirketin herhangi bir zayıflık veya tehditten haberdar olmasını sağlar.

4. Taktikler

Pek çok iş stratejisi, verimliliği en üst düzeye çıkarmak için işin nasıl yapılması gerektiğine ilişkin operasyonel ayrıntıları ifade eder. Taktiklerden sorumlu kişiler, ne yapılması gerektiğini anlar, zamandan ve emekten tasarruf sağlar.

5. Kaynak tahsis planı

Bir iş stratejisi, gerekli kaynakların nerede bulunacağını, kaynakların nasıl tahsis edileceğini ve bunu yapmaktan kimin sorumlu olduğunu içerir.

6. Ölçüm

İş stratejisi ayrıca, stratejinin lansmanından önce belirlenen hedeflere göre nasıl performans gösterdiğini değerlendirerek şirketin çıktısını izlemenin bir yolunu da içerir.

10 iş stratejisi örneği

İşte harika iş stratejileri için 10 örnek.

1. Daha fazla ürünün çapraz satışını yapın

Bazı kuruluşlar aynı müşteriye daha fazla ürün satmaya odaklanır. Bu strateji, ofis tedarik şirketleri ve bankaların yanı sıra çevrimiçi perakendeciler için de işe yarar. Müşteri başına satılan ürün miktarını artırarak ortalama alışveriş sepeti boyutunu artırabilirsiniz. Alışveriş sepeti boyutundaki küçük bir artış bile, daha fazla yeni müşteri kazanmak için para harcamak zorunda kalmadan karlılık üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

2. En yenilikçi ürün veya hizmet

Özellikle teknoloji veya otomotiv alanında pek çok şirket, en modern ürünleri yaratarak kendilerini farklı kılıyor. Bunu iş stratejiniz olarak kullanmak için, “yenilikçi” nin kuruluşunuz için ne anlama geldiğini veya nasıl yenilikçi olduğunuzu tanımlamanız gerekir.

3. Ürünlerin satışlarını arttırın

Bazı şirketler, en başarılı ürünlerinde bile sürekli yenilik yapmak için araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmayı sever.

4. Müşteri hizmetlerini iyileştirin

İşletmeniz kaliteli müşteri hizmeti sunma konusunda sorun yaşıyorsa, bu iyi bir iş stratejisi olabilir. Hatta bazı şirketler, olağanüstü müşteri hizmetlerine sahip oldukları için güçlü bir itibar kazanmıştır. Genellikle şirketlerin belirli bir alanda bir sorunu vardır, bu nedenle müşteri hizmetlerini iyileştirmeye odaklanan bir iş stratejisi, genellikle hedeflerini çevrimiçi destek veya daha etkili bir çağrı merkezi gibi bir şeye odaklayacaktır.

5. Genç bir pazarı köşeye sıkıştırmak

Bazı büyük şirketler, genç bir pazarı köşeye sıkıştırmak için rakiplerini satın alıyor. Bu, yeni veya hızla büyüyen bir pazarda avantaj elde etmek için kullanılan yaygın bir stratejidir. Yeni bir şirket satın almak, daha büyük bir şirketin, ürün veya hizmetin kullanıcılarını korurken daha önce güçlü bir varlığa sahip olmadığı bir pazarda rekabet etmesini sağlar.

6. Ürün farklılaştırması

Bu, özellikle işletmeden tüketiciye (B2C) işletmeler için yaygın bir iş stratejisidir. Üstün teknolojiye, özelliklere, fiyatlandırmaya veya stile sahip oldukları gerçeğini vurgulayarak ürünlerini farklılaştırabilirler.

7. Fiyatlandırma stratejileri

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda, işletmeler daha fazla müşteri çekmek için fiyatlarını düşük tutabilir veya ürünlerini sıradan müşterilerin çoğunun ulaşamayacağı şekilde fiyatlandırarak ürünlerine değer katabilirler. Şirketler fiyatlarını düşük tutmayı planlıyorlarsa, kar marjları genellikle çok düşük olduğu için çok daha yüksek miktarda ürün satmaları gerekecektir. Ürünlerini sıradan müşterilerin erişemeyeceği bir fiyatla pazarlamayı seçen şirketler, ürün başına büyük bir kar marjını korurken, sınırlı sayıda satış yapar.

8. Teknolojik avantaj

Teknolojik bir avantaj elde ederek, genellikle daha iyi satışlar, gelişmiş üretkenlik ve hatta pazar hakimiyeti elde edebilirsiniz. Bu, araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmak, teknolojilerine erişim sağlamak için daha küçük bir şirket satın almak veya hatta şirkete teknolojik bir avantaj sağlayacak benzersiz becerilere sahip çalışanlar elde etmek anlamına gelebilir.

9. Müşteriyi elde tutma oranını artırın

Bir müşteriyi elde tutmak, yenisini bulmak için para harcamaktan çok daha kolaydır; bu nedenle, müşteriyi elde tutmak için fırsatınız varsa bu harika bir stratejidir. Bu strateji, müşterilerinizi korumak için temel taktikleri ve projeleri belirlemenizi gerektirir.

10. Sürdürülebilirlik

İşletmenizin sürdürülebilirliğini artırmayı amaçlayan eksiksiz bir iş stratejisi oluşturabilirsiniz. Örneğin amaç, bir geri dönüşüm programı uygulayarak enerji maliyetlerini azaltmak veya şirketin ayak izini azaltmak olabilir.