İşinizi Büyütmek için 10 Pazarlama Stratejisi

Pazarlama, işletmenizi büyütmek için önemli bir bileşendir. Daha fazla satış yapmaya başlamak için etkili bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız var. Bu makalede, işinizi büyütmek için kullanabileceğiniz 10 pazarlama stratejisine değineceğiz.

İşinizi Büyütmek için 10 Pazarlama Stratejisi

İyi bir pazarlama stratejisi, çok farklı taktikleri kapsar. Aşağıdaki 10 pazarlama stratejisi, hepsi birbirini tamamlayan ve işinizi ileriye taşımak için güçlü bir temel oluşturan farklı taktikleri içerir:

1. Web sitenizi optimize edin

Bugünlerde işletmelerin neredeyse tamamı bir web ssitesine sahip. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi potansiyel müşterilere tanıtmak ve müşterilere iletişim yollarını sunmak için bir web sitesine ihtiyacınız var. İnternet, artık insanların bilgi aradıkları en yaygın yoldur, bu nedenle işletmenizin dişital ortamda var olması çok önemlidir.

Bir web siteniz olduğunda, onu arama motorları için optimize etmeniz gerekir. Arama motorları, bir web sitesinin arama sonuçlarında nerede görüntüleneceğini belirlerken baktıkları belirli kriterlere ve sıralama faktörlerine sahiptir. Web sitenizi arama sonuçlarında yalnızca birkaç sıra yukarı taşımak, site trafiğinde önemli bir artışa neden olur, bu nedenle bu kriterleri karşılamaya odaklanmak önemlidir.

Web sitenizi optimize etmek için yapabileceğiniz bazı şeyler, sitenizin daha hızlı açılmasını sağlamak, anahtar kelime araştırması yapmak ve bu anahtar kelimeleri sayfa başlıkları ve içerikte kullanmaktır. Bir web sitesini ilk kez optimize ediyorsanız, en iyi sonuçları almak için daha fazla zaman ayırın veya bunu sizin için yapabilecek bir profesyonel kiralayın.

2. Bir blog açın

Blog, işinizi ve web sitesini daha fazla tanıtmanın harika bir yoludur. Bir blog ile birkaç hedefe ulaşabilirsiniz. Müşterilerinize ürün veya hizmetleriniz hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilir, onları eğitebilir ve arama motorları aracılığıyla daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Örneğin, haşere kontrol işi yaptığınızı varsayalım. İşletmenizi tanıtmak için “Evinizde Fare Sorunu Olduğunu Anlamanın 5 Yolu” başlıklı bir blog içeriği yazarsınız. Web sitenizi ziyaret eden kişiler bu blog yazısını görebilir, bir fare sorununu belirtilerini öğrenebilir ve sorunu ortadan kaldırmak için sizden yardım talep edebilir. Ayrıca, bu blog yazısı arama motorlarında iyi bir sıralamaya sahip olursa, sizi henüz duymamış olabilecek daha fazla insanı sitenize çekebilir. İnsanların işletmenizi bulması için ne kadar çok fırsat yaratırsanız o kadar iyi durumda olursunuz ve blog bunu yapmanın harika bir yoludur.

3. Video oluşturun

Blog yayınlarına benzer şekilde, videolar oluşturmak, işinizi tanıtmanın ve sesinizi duyurmanın başka bir mükemmel yoludur. Videolar genellikle arama motorlarında iyi sıralanır, bu nedenle iyi bir video oluşturabilirseniz, kendinizi sonuçların en üstünde bulabilirsiniz. Müşterilerinize bir şekilde yardımcı olacak videolar oluşturmaya çalışın.

  • Sorular ve Cevaplar
  • Nasıl yapılır
  • Ürün incelemeleri
  • Ürün gösterileri

Bir video oluşturmak için pahalı ekipmanlara veya prodüksiyon ekiplerine çok fazla para harcamanız gerekmiyor. Maliyet ve kalite arasında sizin için en iyi seçeneği bulmaya çalışın. Düşük kaliteli videolar işletme prestijine zarar verebilir.

4. Sosyal medyada aktif olun

Sosyal medya, işinizi geliştirmek için etkili bir araçtır. Bununla, potansiyel olarak milyonlarca insana saniyeler içinde ulaşabilirsiniz. İşletmeniz henüz sosyal medyada aktif değilse, mümkün olan en kısa sürede başlamak iyi bir yatırım olur. Popüler sosyal kanallarda (Facebook, Twitter ve Instagram) işletmeniz için hesaplar oluşturun. İşinizi tanıtmak için bu platformları kullanın, aynı zamanda nişinizdeki diğer kişilerle etkileşim kurun.

Örneğin, serbest çalışan bir web tasarımcısı, çalışmalarını tanıtmak için bir Twitter hesabı oluşturmaya karar verir. Hesaplarında, en son çalışmalarının bağlantılarını ve aynı zamanda harika bir tasarıma sahip olduğunu düşündükleri diğer web sitelerinin bağlantılarını verirler. Bu iki şeyi yapmak, serbest meslek sahibinin kendi çalışmalarını tanıtmasına ve ilgilenen kişilere Twitter hesaplarını takip etmeleri için bir neden sunmasına olanak tanır. Böylece web tasarım hizmetlerine ihtiyaç duyacak olan takipçileri onlara ulaşabilir.

5. Bir çevrimiçi reklam kampanyası yürütün

Mevcut kaynaklara sahipseniz, çevrimiçi reklam araçlarını kullanmak, işletmenizi tanıtmanın başka bir harika yoludur. Çevrimiçi reklam yayınlamak için üç ana seçeneğiniz vardır. İlk olarak, Google üzerinden bir tıklama başı ödeme (PPC) kampanyası oluşturabilirsiniz. Bu yöntemle, web siteniz, alakalı arama sonuçlarının en üstünde görüntülernir ve işletmenizi tanıtabilirsiniz.

İkinci yöntem, Facebook üzerinden yapılan bir PPC kampanyasıdır. Bu, Google üzerinden yapılan bir kampanyaya benzer, ancak arama sonuçlarında görünmek yerine, hedef kitlenizin Facebook sayfasında görüneceksiniz. Bir Facebook reklam kampanyasıyla, doğrudan web sitenize veya işletmenizin Facebook sayfasına potansiyel müşterileri çekebilirsiniz.

Üçüncü seçenek, sponsorlu gönderiler yayınlamaktır. Bu, öncelikle Twitter ve Instagram gibi sosyal medya ağları aracılığıyla yapılır. Bu yöntemle, her iki platformda da bir gönderi oluşturursunuz, ardından bu gönderinin hedef kitlenizin akışında görünmesi için ödeme yaparsınız.

Bir çevrimiçi reklam kampanyası yürütmenin en güzel yanı, bütçeyi kendiniz belirleyebilmenizdir. Günde yalnızca 20 TL harcamak isteseniz bile bunu yapabilirsiniz. Bu, çok fazla kaynağı riske atmadan farklı stratejileri test etmenize olanak tanır.

6. Bir satış ortaklığı programı oluşturun

Satış ortaklığı programı, başkalarının sizin için ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıttığı ve sizinde bunun karşılığında onlara her bir satıştan komisyon verdiğiniz anlamına gelir. Bunun harika bir örneği, Amazon Satış Ortaklığı Programıdır. Amazon Affiliate Programına kaydolduktan sonra üyelere benzersiz bir yönlendirme bağlantısı verilir. Daha sonra bu bağlantıyı sosyal medya, web siteleri, blogları vb. Aracılığıyla paylaşabilirler. Birisi bu bağlantı üzerinden Amazon’u ziyaret edip bir alışveriş yaptığında, üye bu satışın bir yüzdesini alır. Bir satış ortaklğı programına sahip olarak, ürün ve hizmetlerinizin daha fazla tanıtılmasını sağlamış olursunuz.

7. Influencer’lar ile çalışın

Diğer bir seçenek de influencer’lar ile çalışmaktır. Influencer’lar, sosyal medya takipçileri çok fazla olan kişilerdir. Birçoğu, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bir ücret karşılığında tanıtmaya isteklidir. Sosyal medya platformlarında işinizi araştırmak için biraz zaman ayırın ve özellikle büyük takipçileri olan birini arayın. Bir tane bulursanız, işinizi tanıtma ve bunun ne kadara mal olacağı konusunda onlara teklif verin. Influencer’lar ile çalışarak, erişiminizi mevcut sosyal takipçilerinizin çok ötesine taşıyabilirsiniz.

8. Diğer işletmelerle ortak olun

Diğer işletmelerle ortaklık kurmak genellikle başarılı bir strateji olabilir. Size doğrudan rakip olmayan başka bir işletme bulabilirseniz, pazarlama çabalarınızı birleştirebilir ve yeni müşterilere ulaşabilirsiniz. Örneğin, bir web tasarımcı, web sitesi metni konusunda uzman serbest bir metin yazarıyla ortak olabilir. Birbirlerinin hizmetlerini tanıtmayı kabul ederek, web tasarımcısı artık yazarın tüm sosyal takipçilerine ulaşabilir. Bu, karşılıklı yarar sağlayan bir stratejidir ve farklı hizmetler sunduğunuz için müşterileri kaybetme riski yoktur.

9. Yardım etkinliklerine sponsor olun

Adınızı duyurmanın iyi bir yolu, yerel yardım etkinliklerine sponsor olmaktır. Bu pazarlama yöntemi, aşağıdakiler dahil birkaç büyük avantajla birlikte gelir:

  • Adınızı yerel halk ile dolu bir yerde göstermek
  • Topluluğunuz içinde bağlantılar kurmak
  • Markanızı olumlu duygularla ilişkilendirmek

Bölgenizde önemsediğiniz bazı etkinlikleri bulun ve sponsora ihtiyaçları var mı diye sorun. Sadece değerli bir amaca katkıda bulunduğunuz için kendinizi iyi hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda işiniz de akıllara kazınacak.

10. Tavsiye programı yapın

İşletmenizi tanıtmak için sonuncu pazarlama stratejisi, tavsiye karşılığında ödüller vermektir. Tavsiye programları, mutlu mevcut müşterileri daha fazla müşteriye dönüştürmenin harika bir yoludur. Bir tavsiye programı şu şekilde çalışır: İlk olarak, her müşteriye kendi benzersiz tavsiye kodunu sağlamak için bir sistem oluşturursunuz. Müşterilere, bir sonraki alış veriş sırasında bu kodu kullanan herhangi birinin, gelecekteki satın alma işlemlerinde indirim alacağını söylüyorsunuz. Asıl müşterinin artık işletmenizi tanıtmak için bir teşviki var. İnsanlar, bir aile üyesi veya arkadaş tarafından yönlendirildiğinde müşteri olma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle bu yönlendirmeleri bir tavsiye programı aracılığıyla teşvik edebilirseniz.