İşyeri İçin 12 Motivasyon Tekniği

İşyeri üretkenliğini ve performansını yüksek tutmak için, çalışanlarınızın enerjik ve motive olmasını sağlamak önemlidir. Çalışanlarınızı motive etmek için hangi tekniklerin en çok işe yaradığını belirlemek zaman alır. Bu yazıda, farklı motivasyon tekniklerini ve bunları işyerinizde nasıl uygulayabileceğinizi keşfediyoruz.

Çalışan motivasyon teknikleri nelerdir?

Motivasyon teknikleri, üretkenliğe, işyerinde memnuniyet ve projelere anlamlı katkı sağlayan iç veya dış etkilerdir. Çalışanların daha çok çalışmak için heyecan duymaları veya şirket için değerlerine inanmaları gerektiğinde, yöneticiler ekiplerini cesaretlendirmeye ve onlara ilham vermeye yardımcı olmak için motivasyon araçları kullanabilir.

Motivasyon teknikleri türleri

İşte kendi iş yerinizde deneyebileceğiniz bazı teknikler:

1 . Çalışanlardan girdi isteyin

Çalışanların memnuniyetleri için düzenli olarak anket yapın. Çalışanlara fikirlerini önemsediğinizi ve girdilerine değer verdiğinizi göstermek için isimsiz anketler yapın. Çalışma koşullarını iyileştirebileceğiniz yollar hakkında öneriler isteyin. Anketinizin sonuçlarını geri aldıktan sonra da harekete geçmelisiniz. Bu, çalışanlara fikirlerine gerçekten değer verdiğinizi, pozisyonlarında mutlu olmalarını istediğinizi ve bunun gerçekleşmesi için gerekli adımları atacağınızı gösterecektir. Size sadık olmalarını istediğiniz gibi onlara da sadık olduğunuzu gösterecek ve bu da onları en iyi performanslarını göstermeleri için motive etme konusunda uzun bir yol kat edecektir.

2 . Kişisel gelişim programları sunun

Kişisel bir gelişim programı oluşturmak, çalışanlara becerilerini geliştirebilmek için gereken fırsatı vermek veya atölye ve seminerlere göndermek anlamına gelebilir. Çalışanları mesleki gelişime katılmaya teşvik edecek fırsatları araştırın.

3 . İyi çalışmayı onaylayın

İyi çalışmalarını onaylayarak ekip üyelerinizi motive edebilirsiniz. Minnettarlığınızı şahsen gösterin; bu tarzdaki en büyük etkiyi genellikle iltifatlar veya minnettarlık ifadeleri yapar. Ekibe, organizasyona veya kişisel olarak size fayda sağlayan herkese teşekkür edin. Ayrıca, daha büyük bir etkisi olacağından, el yazısı bir teşekkür notu yazmak için zaman ayırmayı düşünebilirsiniz.

Örnek, “Bu sunum üzerinde gerçekten çok çalıştığınızı söyleyebilirim. Harika bir iş başardınız ve gösterdiğiniz çaba gerçekten de bunu gösteriyor.”

4 . Aralıklı hedefler belirleyin

Daha küçük, ölçülebilir hedefler, bir proje üzerinde çalışırken motive olmanın değerli bir yoludur. Ekibinizin tamamlanan işleri takip etmek için bir sistemi olsun ya da kendiniz bir izleme sistemi geliştiriyor olun, ekibinizin makul ve ulaşılabilir hedefler belirlemesine yardımcı olmak, çalışanların kayda değer dönüm noktalarına ulaştıklarında motive olmalarını sağlayabilir.

5 . Dönüm noktalarını ve başarıları kutlayın

Özellikle bir projenin uzun vadeli bir hedefi varsa, proje boyunca daha küçük kilometre taşlarını kutlamak, ekipteki herkesin işe bağlı kalmasına ve daha büyük hedefe odaklanmasına yardımcı olabilir. Minnettarlık ve onay, bu kilometre taşlarını tanımanın önemli bir parçasıdır, ancak somut ödüller de yardımcı olabilir. İkramiyeler, öğle yemeği partisi veya izin kilometre taşları için bir hediye olarak herkesi motive edebilir.

6 . Pozitifliği yaymak

Olumlu bir kültür oluşturmak, çalışanlarınızın motivasyonunu korumanın harika bir yoludur. Bunu yapmanın en kolay yolu, pozitifliği yaymaktır. Müzik çalın, şakalaşın, oyun oynayın, gülün ve eğlenin. Araştırmalar, mutluluğun iş yerinizin üretkenliğini önemli ölçüde artırabileceğini gösteriyor. Ofiste olmanın ve sürekli olarak yüksek enerjiyi göstermenin keyfini çıkarın.

7 . Bir mentorluk programı oluşturun

İyi bir akıl hocası, çalışanların karşılaştıkları denemeler ve başarılar hakkında cesaret, tavsiye ve anlayış sunabilir. Çalışanlarınız, özel bir alanda çalışıyorsa, bir mentor, endişelerini gidermelerine ve başarılarını takdir etmelerine yardımcı olmak açısından çok değerli olabilir. Bölümünüzde daha deneyimli çalışanları kariyer yolculukları boyunca onlara rehberlik etmek için daha az deneyime sahip olanlarla eşleştirdiğiniz ve günlük olarak tavsiye ve cesaret veren sözler sunduğunuz bir mentorluk programı oluşturun.

8 . Rahat ve ilham verici bir çalışma alanı oluşturun

Hem rahat hem de ilham verici bir ofis ortamı oluşturun. Duvarlara renk katın ve motive edici posterler asın. Çalışanlarınızı kendi alanlarını hoşlarına gidecek şekilde dekore etmeye teşvik edin. Ayrıca, dağınıklık hızla kaotik hissetmeye sebep olabilir, bu yüzden ekibinizi çalışma alanlarını temiz ve düzenli tutmaya teşvik edin.

9 . Farkındalığı teşvik edin

Çalışanları iş günü boyunca stres atmaya ve mola vermeye teşvik edin. Bu, güzel bir günde dışarıda kısa bir yürüyüş veya yakındaki bir kafeye gezi anlamına gelebilir. Öğle yemeği molasında yoga veya meditasyon dersleri vermeyi düşünebilir veya ekibinizi bir projenin yönü konusunda takılıp kaldıklarında veya kısa bir ara vermeleri gerektiğinde bu aktivitelere katılmaya teşvik edebilirsiniz. Bazen sadece birkaç dakika sessiz kalmak, sıkı teslim tarihlerini karşılamak için ihtiyaç duydukları motivasyonu sağlayabilir.

10 . Performansı artırmak için karı paylaşın

Çalışanlara, bir kar paylaşım programı sunarak, kuruluşun finansal başarısında payları olduğunu gösterebilirsiniz. Kar paylaşımı, çalışanlar açısından çok ciddi bir motivasyon kaynağı olabilir. Performansı artırabilir ve ciroyu da azaltabilir.

11 . Avantajları bir sonraki seviyeye taşıyın

Çalışanlar genellikle ücretli izin, sağlık sigortası ve hatta esneklik gibi standart faydalar beklerler. Avantajlarını bir üst seviyeye taşıyarak çalışanları motive edebilirsiniz. Çalışanların gün boyunca stres atmalarına yardımcı olmak için oyun odaları, enerji seviyelerini yüksek tutmak için bir atıştırmalık büfesi ve hatta her hafta veya her ay bir evden çalışma günü ekleyin. Çocuk bakımı veya özel sağlık sigortası planları da çalışanları teşvik etmenin harika bir yoludur. Bu tür faydalar sağlığı artırır, ekip motivasyonunu artırır ve insanları şirketinizde daha uzun süre kalmaya teşvik eder.

12 . Teşvik programı sunun

Çalışanları, kilometre taşlarını veya başarıları kutlamaktan ayrı olarak, tutarlı bir şekilde sıkı çalıştıkları için ödüllendiren bir teşvik programı oluşturun. Ekstra tatil günleri gibi finansal olmayan teşvikler uygulayabilirsiniz. Teşvik programınızın performansla bağlantılı olması bile gerekmez. Örneğin, ekibinizi eğitim programlarına katılmaya teşvik etmek için kullanabilirsiniz.