Mülakat Sorusu: Bana Zor Bir Durumla Nasıl Başa Çıktığınızı Anlatın

En yaygın mülakat sorularından biri, zorluklarla başa çıkma becerinize odaklanır.

Bu aynı zamanda cevaplanması karmaşık bir soru çünkü farklı insanlar zorlukları farklı şekillerde ele alıyor. Aslında, şirketler sorunları çözme şekillerinde farklılıklar gösterme eğilimindedir. Öyleyse, kendi yaklaşımınız hakkında nasıl konuşmalısınız?

Bu kılavuzda, ”Bana Zor Bir Durumla Nasıl Başa Çıktığınızı Anlatın” mülakat sorusunun nasıl cevaplanacağına şu şekilde odaklanacağız:

 • Sorunun amacını incelemek
 • STAR tekniğini kullanmak
 • Cevabınızı geliştiren farklı ipuçlarına bakmak
 • Kaçınmanız gereken hataları belirlemek
 • Atmanız gereken adımların ana hatlarını çizmek

Ayrıca, sorunun sorulabileceği farklı yollar ile tanışacaksınız ve yol boyunca, bir yanıtı neyin iyi kıldığını anlamanıza yardımcı olacak pek çok örnek olacak.

SORUNUN AMACI

Özellikle bir iş görüşmesine katılırken soruların her zaman bir amacı vardır. Görüşmeci, rastgele sorular eklemiyor; söyledikleri ve sordukları her şey, sizin hakkınızda bir şeyler öğrenmeyi ve belirli bir rolde çalışma yeteneğinizi test etmeyi amaçlıyor.

Bu nedenle, bu mülakat sorularını nasıl cevaplayacağınızı bilmek için, ilk başta sorulma nedenini anlamalısınız. Bunun gibi zor bir durumu çözme sorusu söz konusu olduğunda, görüşmecinin amacı ne tür bir kişi olduğunuzu ve farklı durumlarda nasıl davrandığınızı öğrenmektir.

Herhangi bir işyerinde zor durumlar olması kaçınılmazdır. Sorun onlardan kaçınmak değil, onlarla başarılı bir şekilde başa çıkmaktır. Görüşmeci için bu soru, geçmiş davranışınızı değerlendirmelerine ve gelecekteki davranışınız hakkında tahminlerde bulunmak için kullanmalarına olanak tanır.

Bu soruyu cevapladığınızda, görüşmeciye üç önemli şey söylersiniz:

Baskı altında nasıl davrandığınız ve zorlu durumlara yaklaşma stratejiniz ne olacak. Bu, görüşmeciye zorluklarla nasıl başa çıktığınızı ve katılmayı düşündüğünüz çalışma ortamında bunun iyi bir yaklaşım olup olmayacağını ortaya koyar.

İş yerindeki baskılarla nasıl başa çıktığınızı ve doğru şekilde yanıt verip veremeyeceğinizi. Görüşmeci, kişiliğiniz ve özellikle de gerektiriyorsa, sorunları hızlı ve verimli bir şekilde çözüp çözemeyeceğiniz hakkında daha iyi bir fikir edinir.

Nasıl iletişim kurduğunuz ve ne tür bir insansınız. Bu cevap aynı zamanda iletişim tarzınızı sergileyecek ve görüşmecinin çalışma ortamına ve iş kültürüne ne kadar uygun olduğunuz konusunda bir fikir edinmesini sağlayacaktır.

SORUNUN FARKLI VARYASYONLARI

“Zor bir durumla nasıl başa çıktınız?” Sorusu, pek çok varyasyonu olan davranışsal bir sorudur. Esasen, görüşmeciler bu tür çatışma sorularını şu veya bu şekilde soracaklardır.

Bu gönderideki ipuçları ve fikirler, bu sorunun ortaya çıkabileceği birçok varyasyonda işe yarayabilir. Soru, aynı amaçla ve çok benzer yanıtlama stratejileriyle de şu şekilde ifade edilebilir:

 • Geçmişte zor bir durumla karşılaştığınızda ne tür önlemler aldınız?
 • İş yerinde bir sorunu nasıl çözdünüz?
 • Önceki pozisyonunuzda karşılaştığınız bir zorluktan bahsedin.
 • Zor bir görevi ve bununla nasıl başa çıktığınızı anlatın.
 • Bir hata yaptığınız ve bunu nasıl düzelttiğinize bir örnek verebilir misiniz?

Ayrıca, bu sorunun başvurduğunuz işe özgü biçimlerine hazırlıklı olmak da iyi bir fikirdir.

Örneğin, bir satış işi için mülakat yapıyorsanız, soru doğrudan satışla ilgili olabilir ve “Satıştaki zorlu bir durumu ve bunun nasıl üstesinden gelineceğini açıklayın” gibi bir şey olabilir.

Bu bir müşteri hizmetleri işi ise, “Bana kızgın bir müşteriyle karşılaştığınız bir zamanı ve bununla nasıl başa çıktığınızı anlatın” gibi bir şey sorulabilir.

STAR MÜLAKAT TEKNİĞİNİ KULLANIN

Artık bu sorunun amacını ve karşılaşabileceğiniz farklı varyasyonlarını biliyorsunuz. Cevabınızı oluşturmaya başlama zamanı.

Bunun gibi birçok davranışsal mülakat sorusunu yanıtlamak için kullanılacak en iyi strateji, STAR formatını seçmektir.

STAR şu anlama gelir:

DURUM: Zor durumun bağlamını kısaca tanımlayarak başlamalısınız. Görüşmecinin karşılaştığınız durum hakkında fikir sahibi olmasını sağlamak için önemli arka plan bilgilerini sağlamanız gerekir.

“İki hafta içinde piyasaya çıkması beklenen yeni bir web sitesinin oluşumunu yönetiyordum” gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Sadece bağlamı ana hatlarıyla belirtmek istiyorsunuz, bu yüzden burada çok fazla zaman harcamayın.

GÖREV: Bu, bağlamın başka bir parçasıdır ve buradaki amaç ne yapmanız gerektiğini göstermektir. Temelde, karşılaştığınız zorluk veya zorluklarla ilgilidir.

“Kıdemli editörlerimizden biri kodda büyük bir hata buldu ve şirketin takdir etmeyeceğini bildiğim son teslim tarihini ertelemek istedi” diyerek devam edebilirsiniz.

EYLEM: Ardından, gerçekleştirdiğiniz eylemlere veya zor durumla başa çıkmak için kullandığınız yaklaşıma geçersiniz.

Cevabınızda en çok buna odaklanmak ve durumu çözmek için kullandığınız türden şeyler ve eylemleri gerçekten detaylandırmak istiyorsunuz. Devam edip şöyle diyebilirsiniz,

“Editörlerin son teslim tarihi konusunda zorladıklarını anlıyordum, ancak şirketin web sitesinin zamanında çalışması gerektiğini de biliyordum. Ekibi çok zorlamak istemedim, bunun yerine durumu çözmek için neye ihtiyaçları olduğunu bulmaya odaklandım. Lansmandan sonraya erteleyebileceğimiz ve daha sonra üzerinde çalışabileceğimiz şeylerin bir listesini oluşturduk ve mümkün olan en mükemmel şekilde olmasa bile lansmana izin vermek için hatayı düzeltmek için çaba sarf ettik.”

SONUÇ: Son olarak, nihai sonuçlar hakkında konuşmalısınız. İdeal olarak, eylemlerinizin nasıl iyi ve olumlu bir sonuca götürdüğünü vurgulamak istersiniz. İş görüşmelerinde en önemli şey, bu sonuçların nicelleştirilmesidir. Sonuçların arkasına bir sayı (yüzde, para, zaman) koyabilirseniz, onu daha fazla öne çıkarırsınız. Söylemeye devam edebilirsin.

“Sonunda, ekip öncelikleri anladı ve kaynakları ihtiyaç duyulan yere yönlendirmek için birlikte çalışabildik. Sonunda, web sitesini zamanında yayınlayarak ilk hafta şirket satışlarını %20 artırdık ve lansmandan sonraki 2 hafta içinde siteyi tamamen işlevsel hale getirdik.”

SORU CEVAPLAMAK İÇİN İPUÇLARI

Artık cevabınızı oluştururken kullanacağınız tekniğe sahipsiniz. Kendi örnek cevaplarınızı oluşturmaya başlamak ve farklı yanıt verme yollarını düşünmek için kullanabilirsiniz. Yanıtı daha da geliştirmenize yardımcı olmak için aklınızda bulundurmanız gereken dört önemli ipucu.

Daima gerçek bir örnek kullanın
Seçtiğiniz durum gerçek olmalı. Geri dönüp o anları bulmak ve kullanabileceğiniz durumları seçmeniz gerekir. Anahtar, tamamen önemsiz olmayan (anahtarlarımı bir kez bulamadım) Veya diğer yandan sizin için inanılmaz derecede felaket olan (yanlışlıkla tüm tıbbi kayıtları sildim) gibi bir şey arasından mantıklı olanı seçmektir.

Eylemlerinizi ana hatlarıyla belirtin ve odaklanın
Yukarıda belirtildiği gibi, yanıtınızın çoğunun eylemleriniz ve yaklaşımınız hakkında konuşmaya odaklandığından emin olmalısınız. Durumu düzeltmek için attığınız adımları ayrıntılı olarak gözden geçirmek, yaklaşımınızın ve stratejinizin neden önemli olduğunu düşündüğünüzü açıklamak istiyorsunuz. Görüşmeciye ne yaptığınızı ve bunu yapmanın neden önemli olduğunu düşündüğünüzü göstermek istiyorsunuz.

Olumlu sonucu vurgulayın
Odak eylemler üzerinde olmak zorunda olsa da, sonucu unutamazsınız. Olumlu sonucu olan gerçek bir örnek seçmek önemlidir. Her şeyin mükemmel olması gerekmez, ancak hikayenizin sözde mutlu sonla bitmesi gerekir. Sadece ellerini kaldırıp “Her şeyi denedim ve işte bu kadar” diyemezsin.

Cevabınız, eylemlerinizin değişime yol açtığını ve deneyimden öğrendiğinizi göstermelidir. Her şeyi kurtaramadığımızda bile, bu zor durumlar bir şeyler öğrenmemize yardımcı olabilir.

Hatalardan ve zorluklardan öğrenme yeteneği, yönetim kurulu genelinde kaliteli işverenlerin takdir edeceği bir şeydir. İşyerinde her şeyin plana uygun gitmediğini kabul eden birini istiyorlar, çünkü her zaman bir sorun çıkar.

Problem çözme ve iletişim becerilerine odaklanın
Her şeyden önce, eylemlerinizi anlatırken problem çözme ve iletişim becerilerinize odaklanmalısınız. Yaratıcı çözümler bulma veya sorunlara mantıkla yaklaşma yeteneğinizi vurgulamanız önemlidir.

İyi iletişim tüm işyerlerinde önemlidir ve sorunların çözümü söz konusu olduğunda özellikle önemlidir. Eylemlerinizde insanları nasıl dinlemeye veya problemi erkenden anlatmaya çalıştığınızı vurgulamalısınız çünkü, bunun değerini biliyorsunuz. Bunu sonuçlar hakkında konuşurken de yapabilirsiniz.

ÜÇ ÖRNEK CEVAP

STAR tekniğini anlamanıza ve bir cevap için beyin fırtınası yapmaya başlamanıza yardımcı olacak bu üç örnek cevaba göz atın. Bunları kopyalamamanız gerektiğini, ilham ve rehberlik için kullanmanız gerektiğini unutmayın.

“Önceki görevimde Hesap Yöneticisi olarak çalıştım. Şirketin mali zorluklar yaşadığı bir dönemde, birden fazla satıcıyla fiyatları yeniden müzakere etmekle uğraşmak zorunda kaldım. Geri ödeme planını yeniden müzakere etmemiz gerekiyordu, bu biraz zordu çünkü bazı satıcılar oldukça yeniydi. Sorunlu noktaları dikkate tanımladıktan sonra mali durumumuza yardımcı olan bir plan geliştirdim. Daha sonra onlarla doğrudan temasa geçtim ve yüz yüze bir görüşme istedim çünkü bu görüşmeyi kolaylaştıracaktı. Durumu anlattım, planımı sundum ve sorunlu noktaların üzerinden geçtik. Sonunda, dört anlaşmadan üçünü yeniden müzakere etmeyi başardık ve zor zamanlar geçirdik. Durum bana kesinlikle toplantılara hazırlanmanın ve diğer bakış açılarını düşünmenin önemini öğretti.”

Cevap iyidir çünkü eylemleri kabul eder ve bu eylemlerin arkasındaki mantığı vurgular. Neyin neden yapıldığı konusunda doğrudan konuya gider. Aynı zamanda sonunda öğrenilen bir ders var.

“Üzerinde çalıştığım iş haber bültenimiz hakkında sürekli şikayetler aldık. Hiçbir zaman zamanında gönderilmedi ve çoğu zaman birçok hata içeriyordu. Herkes bunun şirket için kötü bir görünüm olduğunu düşündü. Eve gittim ve sorunları incelemeye karar verdim; zamanında ve hatasız teslim etmeyi kolaylaştırmak için içeriği azaltacak bir plan yaptım. Fikirlerimi sundum ve editör beğendi. Şimdi, haber bülteni çok popüler; bu durum kesinlikle bana niceliğe değil kaliteye odaklanmanın sorun olmadığını öğretti.”

Yukarıdaki cevap etkilidir çünkü kişinin sorunları doğrudan çözme ve inisiyatif kullanma yeteneğini vurgular. Aynı zamanda adayın boyunlarını çizgiye sokma ve sorumluluk alma istekliliğini de gösteriyor.

“Kötü zaman yönetimi ve sağlık sorunları nedeniyle işler üst üste yığılmıştı. Kendimi baskı altında hissediyordum ama geri çekildim ve  bir öncelik listesi hazırlamaya karar verdim. Bu yüzden yapmam gereken her şeyin bir listesini yazdım ve onlar için bir öncelik listesi oluşturmaya başladım. Ayrıca, sonunda daha fazla gecikmeye yol açacağını anladığım için kendimi fazla zorlamaya çalışmadığımdan da emin oldum. Görevlerimi, hepsi istenen zaman çizelgesinde olmasa da bitirebildim. Ancak bu durum bana kesinlikle öncelikli olmanın ve sorunlara doğrudan odaklanmanın önemini öğretti. Onlardan kaçmanın bir anlamı yok ve dürüst olmak yardımcı olabilir.”

Bu cevap dürüsttür ve kişinin savunmasızlığını gösterir. Cevap hala insanların nasıl değişebileceğini ve hatalardan nasıl ders çıkarabileceğini vurgulamayı başarıyor. Gerçekliği ve kişinin eylemlerinden sorumlu olma yeteneğini gösterir.

ÖNLEMENİZ GEREKEN HATALAR

Yukarıdakiler size cevabınızı oluşturmaya başlamanız için gerekli araçları verecektir. Mülakat cevaplarınızda ne hakkında konuşmanız gerektiğini bilmek her zaman yardımcı olurken, kaçınmanız gereken şeyleri bilmek de iyi olabilir.

Bazen yanlış şeyler söyleyerek, ilk etapta bir şey söylemeyi unutmaktan daha fazla zarar verebilirsiniz. Zor durumların üstesinden gelmek hakkında konuşmak söz konusu olduğunda, yapmak istemeyeceğiniz üç hata vardır.

Diğer insanlar veya şirketler hakkında kötü konuşma
Örneğin, zorluk şirketin güvenlik standartlarını takip etmemesinden kaynaklanıyorsa, bu kadar güvencesiz olduğu için şirkete vurmak istemezsiniz. Hataların kabul edilmesi sadece gerçeklerin bir ifadesi olabilir ve bunu aşağıdaki örneklerde görebilirsiniz:

Artı – Şirket ile müşterilerimiz arasında net iletişim sorunları vardı ve daha sonra bir çözüm bulmak istedim.

Eksi – Şirket, müşterilerini bilgilendirme konusunda berbattı ve sürekli düzeltmem gereken sorunlara neden oluyordu.

İlk yanıt, sorunları kabul ediyor ve çözümlere giden yolu vurgularken, ikinci yanıt şirkete kötü söz söylüyor.

Kendinize çok takıntılı olmayın
Cevabınız eylemlerinize ve davranışlarınıza odaklanmalıdır, ancak bu yüzden iş görüşmesindesiniz, cevabınızı fazla kendine takıntılı yapamazsınız. Zorlukların diğer insanların hatası gibi görünmesini sağlayamazsınız ve sonra durumu kurtarmak zorunda kaldınız ve bunu yapan tek kişi sizdiniz.

Yine şu örnekleri düşünün:

Artı – Ekip, müşteriyle zamanında iletişim kuramadı ve bu yüzden durumu temizlemenin sorumluluğunu üstlendim. Onlarla iletişime geçmeye ve nasıl ilerleyebileceğimizi ve iletişimimizi nasıl geliştirebileceğimizi konuşmaya karar verdim. Bu işe yaradı ve müşteri geri dönmek istedi.

Eksi – Cemil müşteriyi aramadığı için kızdılar. Bunu düzeltmek yine bana kaldı ve müşteriyi geri gelmeye ikna etmek için iletişim yeteneğimi kullandım.

Birincisi, görüşmecinin bilmesine gerek olmayan tek bir kişiye yapılan gereksiz saldırıdır. Bu cevap aynı zamanda onu düzelttiğiniz gibi ses çıkarır, ikincisi ise en iyi yaklaşımın ne olacağını düşündüğünüzü daha ayrıntılı olarak açıklar.

Herhangi bir iş deneyiminiz yoksa iş dışı bir durum seçmeyin
Son olarak, işle ilgili olmayan durumları kullanmaktan kaçınmalısınız. Arkadaşlarınızla zor bir dramla uğraşmış olabilirsiniz, ancak kişisel sorunlar, iyi iletişim becerilerine sahip olduğunuzu gösterse bile, iyi örnekler değildir.

Çok fazla iş deneyiminiz yoksa, her zaman akademik örnekler kullanabilirsiniz. Diğer uygun örnekler, spor kulüpleri veya gönüllülük durumları gibi hobilerinizle ilgili durumlar olabilir.

SORU İÇİN HAZIRLIK

Artık iş görüşmesi sorusuna cevap verecek tüm yapı taşlarına sahipsiniz “Bana zor bir durumla nasıl başa çıktığını söyle?” Bilirsin:

 • Sorunun amacı,
 • STAR stratejisi nasıl kullanılır,
 • Daha iyi yanıtlar oluşturmanın ipuçları nelerdir ve
 • Kaçınılması gereken hatalar nelerdir?

Görüşmenizden önce soruya hazırlanmak için şu dört adımı izlemelisiniz:

Adım 1: Rolde ortaya çıkabilecek bir zorluk hakkında düşünün
İşinizde karşılaşabileceğiniz yaygın zorluk durumlarını düşünün. Cevabınız göreve ve çalışma ortamına uygunluğunuzu vurgulamak için bir fırsat olduğundan, rol ve şirket hakkındaki anlayışınızı sergilemek istersiniz; zor bir durumla ilgili basit bir soru bile bunu yapmanıza yardımcı olabilir!

Öyleyse, meşgul olacağınız rolü ve günlük görevleri gözden geçirmek için bir dakikanızı ayırın. Ne tür sorunlar ortaya çıkabilir? Zorluklar, doğrudan müşterilerle mi yoksa büyük bir ekipte çalıştığınız için mi olur? Çok mu iletişim kurmanız gerekiyor yoksa sorunlar doğası gereği daha teknik mi olur?

Bu fikirleri ve olası zorluk senaryolarını bir kağıda yazın. Bu, geçmişinizden, rol için uygun bir zor durum bulmanıza yardımcı olmak içindir.

2. Adım: Eşleşen zor bir duruma ilişkin üç ila dört örnek seçin
Belirtildiği gibi, görüşmeci, geçmişteki davranışınızı gelecekteki davranışlarınıza yansıtmak ister ve görüşmecinin çalışma ortamında benzer bulabileceği bir durumu sunmak, sizin uygun olduğunuzu anlamalarına yardımcı olabilir.

Örneğin, bir müşteri hizmetleri rolünde bir rol için mülakat yapıyorsanız, müşteri hizmetlerinde zor bir durumla nasıl başa çıktığınızı vurgulamak istersiniz. Öte yandan, gelecekteki rolünüz çok teknik olacaksa, üstesinden geldiğiniz teknik bir zorluk hakkında vb. Konuşabilirsiniz.

Önemli olan, gelecekte karşılaşabileceğiniz durumlarla başa çıkma konusundaki yeteneğinizi gösterecek, geçmişten profesyonel bir durum bulmaktır. Örneğiniz, bu rolde ihtiyacınız olan becerileri vurgulamalıdır.

Rolünüzde ortaya çıkabilecek yaygın çatışma durumlarını listelediğiniz için, bunu kendi hayatınızdan örnekler bulmak için kullanabilirsiniz. Hangi zorlukların yeteneklerinizi vurgulayabileceğini ve şirket ile en iyi şekilde eşleşebileceğini düşünün.

Bu noktada bir örneği zorlamanız gerekmediğini unutmayın. Evet, müşteri hizmetleri rolünüzün merkezinde olabilir, ancak bir müşteri hizmetleri rolünde çalışmadıysanız, bir örnekle mücadele edebilirsiniz. Bununla birlikte, ihtiyacınız olan becerileri de düşünün; müşteri hizmetlerinde iletişim becerilerine ihtiyacınız var ve bununla ilgili geçmiş bir deneyime sahip olabilirsiniz!

3. Adım: STAR cevabınızı oluşturmak için madde işaretleri kullanın
Artık STAR stratejinizi iyi bir şekilde kullanabilir ve cevaplarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Mülakat cevaplarınızı ezbere öğrenmek istemediğinizi unutmayın; bu bir senaryo okuma seansı değildir ve sohbete ve soruya uyum sağlamanız gerekir.

Yine de, kelimesi kelimesine olmasa bile cevaplarınızı hazırlayabilir ve düşünebilirsiniz. Sahip olduğunuz örnek durumlara bakın ve STAR cevabınızı oluşturun. Sadece madde işaretleri ve aşağıdaki şablonu kullanın:

Durum:
Ne oldu? Ne zaman? Nerede? Benim rolüm neydi?

Görev:
Engel / zorluk / zorluk neydi? Ne olması gerekiyordu?

Eylemler / Yaklaşım:
Ne yaptım? Neden yaptım?

Sonuçlar:
Eylemlerim yüzünden ne oldu? Ne öğrendim?

4. Adım: Alıştırma yapın
Ayrıca bu soru ve diğer zorlu mülakat sorularını cevaplama alıştırması yapabilirsiniz. Bir arkadaşınız, aile üyeniz veya bir meslektaşınızla rol oynamayı düşünmelisiniz. Bunu yapacak kimseniz yoksa, her zaman yüksek sesle konuşabilir ve hatta kendinizi filme alabilirsiniz. Ayrıca, bu, cevaplarınız için ne kadar zaman harcadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Sonuç

“Bana zor bir durumla nasıl başa çıktığını söyle” sorusuna cevap vermek ilk göründüğü kadar zor değil. STAR tekniğini tercih ederseniz, cevaplamak için mükemmel bir şablona sahipsiniz; durum, görev, eylemler ve sonuçlar hakkında doğrudan ve mantıklı bir şekilde konuşacaksınız.

Bahsettiğiniz durumu işte kullandığınız beceri ve niteliklerle nasıl eşleştireceğinizi bildiğinizde başarılı olacaksınız. Görüşmeci her zaman bu tahminleri arar ve doğru örneği seçerek bu fırsatı eşinizi vurgulamak için kullanabilirsiniz.

Bu yüzden, tavsiyelere uyun ve mükemmel cevabı uygulamaya başlayın!