Öz Güveninizi Nasıl Oluşturur ve Geliştirirsiniz?

Güven, iş hayatında, aşkta, siyasette, hemen her şeyde başarı için kilit bir belirleyicidir. Güven, yaygın olarak kullanılan bir kelimedir ve bu nedenle, güvenin ne olduğu hakkında bir fikriniz olduğuna eminim, ancak bu makalede güvenin belki de en önemli yönü olan özgüveni konuşacağız.

Kendine güven neden önemlidir? Nereden geliyor? Doğal mı yoksa zamanla mı kazanılıyor? Kişi özgüvenini nasıl geliştirebilir? Bu soruları cevaplamak için önce özgüvenin ne olduğunu anlamalısınız.

Kendine güven, basitçe kendi yeteneklerine olan inanç olarak tanımlanabilir. Kendinize karşı olumlu bir tutum ve hedeflerinize ulaşma yeteneğiniz hakkında derin bir inançtır. Kendine güveni, kendine karşı olumlu bir bakış açısına yol açan kendinden şüphe duymama durumu olarak da tanımlayabiliriz.

Kendinize güvendiğiniz zaman, genellikle daha mutlu bir insan olursunuz ve başarıya ulaşmak için daha iyi konumlanırsınız çünkü zamanınızı korku ya da kendinden şüphe duyarak felç geçirmezsiniz. Aksine, hedeflerinize ulaşabileceğinize derinden inanıyorsunuz ve bu sizi bu hedeflere doğru daha çok çalışmaya itiyor.

Kendine güven, en zor durumların bile üstesinden gelmenizi ve zorluklarla doğrudan yüzleşmenizi sağlar. Kendine güvenen bir insan olarak, dış desteğiniz ve maddi varlığınız olmadığı durumlarda bile galip geleceğinize olan inancınızı sürdürebilecek bir konumda olacaksınız.

Kendine güven gerçekten güçlüdür çünkü dış etkenlere dayanmaz. Bu nedenle sizden asla alınamaz.

Her durumda ve her koşulda kendiniz ve yetenekleriniz hakkında olumlu bir görüşe sahip olma yeteneği, hepimizin geliştirmeye çalışması gereken bir değerdir.

Değerli ve yetenekli bir insan olduğunuzu kendinize sürekli hatırlatan bir düşünce tarzı benimseyin ve; mutluluk, başarı, yaşam kalitenizin yanı sıra genel bir iyileşmeyi de hızla takip edecektir.

Bu makalenin amacı budur. Sonunda, kendinize olan güvenin değerini ve kendinize olan güveni geliştirmek için alabileceğiniz önlemleri öğrenmiş olacaksınız.

ÖZGÜVENİN ÖNEMİ

Her şeyden önce kendinize olan inancınızı koruyun. Kendine güven, tüm başarıların temelidir ve onunla hayal edebileceğiniz her yüksekliğe kendinizi itebilirsiniz.

Kendine güven, belirli bir şeyin başarısına yönelik olduğunuzu ve hiçbir korku ya da kendinden şüphe duymanızın ilerlemenizi engellemediğini garanti eder. Kendine güven, başarmak istediğin her şeyi kendine çeker.

Özgüvenin önemini anlayamamak, bazı insanların mutsuz bir hayat sürmelerinin veya hayatlarını başarısız olarak sürdürmelerinin büyük bir nedenidir. Bu insanlar zihinlerini güçlendirmek ve pekiştirmek için zaman ayırmazlar.

Bu nedenle, içsel benliğinizi yakından izleyin. Hayatınızın kalitesi açısından çok daha fazlasını belirler. Kendine olan güvenini geliştirdiğinde başarıyı kendine çekersin ve bu başarı kendine olan güvenini daha da artırır!

1964 yılında, kariyerinin zirvesinde, dünya ağır sıklet boks şampiyonu Sonny Liston, daha az deneyimli ve daha zayıf ama daha hızlı Muhammed Ali tarafından yenildi.

Sonny Liston, zamanının en büyük ve en korkutucu boksörü olarak kabul edildi ve Henry Cooper gibi diğer boksörler, kendileri bir girişimde bulunmadan önce, şampiyonluğu Liston’dan başka birinin almasını beklemeyi tercih ettiklerini açıkça belirttiler.

Ancak Muhammed Ali, Liston’un itibarından korkmadı; Dövüşten günler önce şampiyonla alay ederek bile kendi yeteneklerine olan güçlü inancını korudu ve Muhammed Ali maçı kazandı.

Henry Cooper’ın aksine Ali, yeteneklerine ve o zamanlar dünya ağır siklet boksörü olan daha deneyimli bir dövüşçüye karşı bile zafer olasılığına güçlü bir inanca sahipti.

Bu, özgüvenin gücünün sadece bir örneğidir. Kendine güvenle her şeyi başarabilirsin ve onsuz en basit hedeflere bile ulaşmak imkansız görünebilir. Kendine güvenin bu kadar önemli olmasının diğer nedenlerinden bazıları nelerdir?

Kendine Güven Başarının ‘Kimyasal X’idir

Kendinizden emin değilseniz, herhangi bir başarı elde etmeniz pek olası değildir. Şüpheyle doluysanız, dünyadaki tüm beceri, yetenek ve potansiyel çok az şey ifade eder; kendinize olan zayıf güven, sizi korku ve şüpheye düşürür. Korku sizi hareketsizleştirir ve cesaretle harekete geçemezsiniz.

Bu, uygun bir zamanda bir işe başlama kararı veya sağlıksız bir ilişkiden ayrılma kararı kadar basit bir şey olabilir. Kendine güvenmediğin zaman kararsız olursun çünkü kendine inanmazsın.

Nasıl ki özgüven başarı ve mutluluğu doğuruyorsa, özgüven eksikliği de başarısızlığı doğurur ve bu da mutsuzluğu getirir. İnsanların başarı, mutluluk ve tatmin arzusu duyması doğaldır ve aynısını istiyorsanız, kendinize olan güven seviyeniz kurtarıcınız veya çöküşünüz olacaktır.

Kendine Güven Seni Daha Güçlü Yapar

Bazı insanları, bazı şeyleri başarmak için daha istekli yapan nedir?

Tahmin ettin, kendine güvendir. Kendine güven, kendini ortaya koymanın ve başarısızlık korkusu olmadan tüm riski almanın nedenidir. Başarıyı başarısızlıktan ayıran, kendinize olan bu inancınızdır.

Başarısızlık pahasına kendi işini kurmak için iyi ücretli ve rahat bir işi bırakan tanıdığınız herkesi düşünün.

Onları buna iten özgüvendi ve bu nedenle serbest meslek sahibi ve muhtemelen hayallerini o iyi maaşlı işte olduğundan çok daha iyi bir konumda yaşıyorlar.

Kendine güven, sana istediğin şeye gitme gücü verir ve zor zamanlarda bile odaklanmanı sağlar. İçinizdeki şampiyonu ortaya çıkarır.

Öne Çıkıyorsun

Kendine güven çekicidir ve kolayca hissedilebilir. Bir kişinin özgüvenli olduğunu konuşma, yürüme, çalışma ve sosyalleşme şeklinden anlayabilirsiniz.

Kendine güvenen bir kişi olarak öne çıkacaksınız ve sadece varlığınız çevreye enerji veriyor gibi görünecek. Kendine güven saygıyı emreder ve çevrenizdeki her şey anında yerine oturmaya başlar, çünkü siz emin adımlar attığınızda dünya sizin için bir kenara çekilir.

Profesyonel Olarak Daha Hızlı Büyüyorsunuz

Özgüven, aynı zamanda profesyonel büyüme için bir katalizördür çünkü motivasyonunuzu ve kararlılığınızı artırır. Kendinize güvendiğiniz zaman, daha iddialı hedefler belirleyebilir ve başarabilirsiniz ve genellikle zorlukları üstlenmekten korkmazsınız.

Pek çok insan, kendilerinden şüphe duyar ve nihayetinde profesyonel kariyerlerinde potansiyellerinin doruklarına ulaşamazlar.

Kendine güven konusunda ustalaştığında, korkmak yerine önündeki zorluğu kabul edersin. Zorlukla yüzleşmeye yönlendirilirsiniz. Öz güven, sizi sınırlarınızı zorlamaya ve her şeyi başarabileceğinizi kendinize kanıtlamaya sevk eder.

Zamanın başlangıcından beri insanoğlu sürekli olarak ilerledi çünkü sınırları zorlamaya cüret ettiler ve kendimizden şüphe duymuş olsaydık, bugün Taş Devri’nde sıkışıp kalmamız muhtemeldir.

Başarısızlıklar Öğrenme Fırsatına Dönüşür

Hepimiz bir noktada başarısızlıklarla karşılaşırız. Bu hayatın kaçınılmaz bir gerçeğidir. Hatta geçtiğimiz yüzyılın en başarılı insanlarından biri olan Steve Jobs, şunları söyledi:

“Başarısızlık Kaçınılmazdır; büyük işler genellikle büyük başarısızlıklar üzerine kuruludur.”

Steve Jobs, işlerin her zaman istediğimiz gibi gitmediğini anlamıştı ama bu, bunun son olduğu ve sizin değerinizi ve yeteneklerinizi eksilttiği anlamına gelmiyor. Yeteneklerine olan inancı, ağır bir engelle karşılaştıktan sonra bile onu tekrar denemeye motive etti.

Tıpkı Jobs gibi, özgüven sahibi olun ve her başarısızlıkla karşılaştığınızda, nerede yanlış yaptığınızı nesnel olarak belirleyebilecek ve durumu ikinci kez daha iyi idare edebilmek için yeniden ayarlayabileceksiniz.

”Başarısız olmadım, işe yaramayan binlerce yol buldum” diyen Thomas Edison’du. Bu, özgüvenin sizde ortaya çıkardığı zihniyettir.

Bağımsızlığı ve Kendine Güveni Teşvik Etmek

Beni yanlış anlamayın, özgüven sizi züppe yapmaz ama çoğu durumda sizi kendi hedeflerinizden uzaklaştırabilecek başkalarının kabul ve onay ihtiyacını ortadan kaldırır.

Kendinize güvendiğinizde, hayallerinize ve vizyonlarınıza inanırsınız ve mutlaka başkalarından onay almanız gerekmez. Kendinize güvendiğiniz zaman doğru yolda olduğunuza inanırsınız ve bu size çevreniz size inanmasa bile hedeflerinizin peşinden gitme motivasyonu verir.

Başkalarının fikirlerini dinlemek sorun değil, aslında, bazı durumlarda bu fikirler faydalı olabilir, ancak kendinize güvendiğinizde, bu fikirler kararlarınızı veya eylemlerinizi dikte edemez. Başkalarının fikirlerini dikkate alın, ancak kararları kendiniz verin.

Kendine güven, kendi yeteneklerine olan inancını koruyarak engellerin üstesinden gelmeni ve başarıya ulaşmanı sağlar.

Bu nedenle, başarısızlık ve reddedilme durumunda bile sizi motive eder, daha az kendine güvenen bir kişinin havlu atacağı durumlarda sizi hedeflerinize doğru iter.

Kendine güven, kimsenin senden alamayacağı bir güçtür çünkü içinden gelir ve ona hakim olmak seni doğanın durdurulamaz bir gücü yapar.

ÖZGÜVENİNİZİ ARTIRMAK VE GELİŞTİRMEK İÇİN MUHTEŞEM STRATEJİLER

Kendine güven, hayatta takip etmeye karar verdiğiniz hemen hemen her şeyin başarısı için çok önemlidir. Ne yazık ki özgüven doğuştan gelmez, kalıtsal değildir ve edindiğimiz, öğrendiğimiz ve sürekli geliştirdiğimiz bir şeydir.

Peki özgüveninizi nasıl geliştirebilirsiniz?

İyi haber şu ki, güven seviyeniz sizin elinizde. Kendine güvenin önemini kavradıktan sonra, kendinize olan güveninizi artırmak için önlemler almalısınız. Kendine güven bir kas gibidir ve ne kadar çok çalışırsan o kadar güçlenirsin.

Güven kasınız için ne tür bir eğitime ihtiyacınız var? Kendinize olan güveninizi artırmak için hangi uygulamaları benimseyebilirsiniz?

Kişisel Güçlü Yönlerinizi Tanıyın ve Olumsuz Benlik Algılarınızı Değiştirin

Bu, kusurlarınızı görmezden geldiğiniz anlamına gelmez. Eminim ki, hepimizin zayıf yönleri var, kimse mükemmel değil ve bunda kesinlikle yanlış bir şey yok.

Ama aynı zamanda güçlü yanlarımız var ve muhtemelen zayıf yönlerimizden çok daha fazla güçlü yanımız var ama bir şekilde zayıflıklarımıza çok fazla odaklanıyoruz. Hatta olumlu özelliklerimiz olduğunu bile unutuyoruz.

Her gün kendinize sürekli olarak güçlü yönlerinizi, sizi farklı kılan ve benzersiz kılan şeyleri hatırlatmak, içinizde olumlu bir tutum geliştirecek ve hedeflerinize en iyi şansı vermeniz için size güç verecektir.

Bunu yapmanın en kolay yolu, tüm olumlu özelliklerinizi ve güçlü yönlerinizi yapışkan bir not kağıdına yazmak ve her sabah görebileceğiniz bir şekilde buzdolabınızın kapısına veya aynanıza asmaktır.

Şuna benzer soruları yanıtlayın: Herkesten daha iyi ne yapabilirim? Kendimde neyi seviyorum? Başkaları benim hakkımda neyi seviyor? Ne zaman en iyiyim? Kendimi daha fazla nasıl iyileştirebilirim?

‘Kendimi seviyorum’, ‘İşimde iyiyim’, ‘Başarılıyım’, ‘Hayallerimi hak ediyorum’ gibi olumlamaları ekleyin.

Zayıf yönlerinize odaklanmayı bırakıp güçlü yönlerinize dikkat etmeye başladığınızda, kendi onayınızı alırsınız ve bu gerçek özgüvenin başlangıcıdır.

Kendinize tüm güçlü yönlerinizi hatırlatın ve bu güçlü yönleri ve nitelikleri geliştirmeye devam edin. Sonuçta her geçen gün daha olumlu hareket ettiğinizi ve daha rahat ve kendinden emin olduğunuzu fark edeceksiniz. Ve size hedeflerinize amansızca gitme gücü vereceksiniz.

Başka Bir Kişinin Güvenini Örnek Alın

En çok etkileşimde bulunduğumuz beş kişinin ortalaması olduğumuz söylenir. Bu, insanların gözlem ve taklit yaratıkları olması anlamında doğru olabilir; Kim olduğumuzun yüzde 90’ının büyümeye devam ettikçe yavaş yavaş seçtiğimiz nitelikler olması çok daha olasıdır. Olumlu ya da olumsuz olsun, diğer insanları modelleyerek yaptığımız şeylerin çoğunu öğreniriz.

Bu nedenle, özgüveninizi oluşturmanın ve geliştirmenin etkili bir yolu, gerçekten kendine güvenen biri olduğunu bildiğiniz bir kişiyi modellemektir.

Bir arkadaş, meslektaş, büyükanne ve büyükbaba, tarihi bir şahsiyet veya hatta dini bir şahsiyet olabilir. Kendine güvenen bir bireyi veya bireyleri belirleyin ve nasıl yürüdüklerini, konuştuklarını ve veya etkileşim kurduklarını dikkatle gözlemlemeye çalışın. Onları taklit et.

İlk başta karakterlerini ödünç almak zorunda kalsanız bile, kendinize güvenen bireylerden öğrenebileceğiniz ve ödünç alabileceğiniz çok şey var, bu da sizin tarafınızdan biraz oyunculuk gerektirebilir. Sonunda kendi dengenizi bulacaksınız ve kendi güveniniz doğal olarak ortaya çıkacaktır.

Daha Çok Gülün/Göz Teması Kurun

Daha önce özellikle mutlu olmasanız bile, gülümsediğinizde otomatik olarak daha iyi hissettiğinizi hiç duydunuz mu? Bu doğru. Daha fazla gülümseme diğer insanlara olumlu yansır ve sizinle iletişim kurmaları için daha rahat hissetmelerini sağlar.

Aynısı göz teması için de geçerlidir. İnsanların gözlerinin içine baktığınızda, insanlara kendinden emin ve gerçek bir izlenim veriyorsunuz. Bu, başkalarıyla kolayca bir ilişki kurmanıza yardımcı olur, bu da sizi daha mutlu ve kendinden emin hissetmenizi sağlar.

Başkalarıyla konuşurken göz teması kurmayı ve daha fazla gülümsemeyi öğrenin, etkileşimleriniz doğal olarak gelişecek ve onlarla birlikte kendinize olan güveniniz de artacaktır.

Kazanım

Öz güveninizi geliştirmenin bir başka yolu da sürekli olarak kendinize olan güveninizi tekrar tekrar artıracak küçük, ulaşılabilir ve gerçekçi hedefler belirlemektir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, özgüvenin kökleri büyük ölçüde kendi yeteneklerinize olan inancınıza dayanır ve bu inancın düzenli olarak beslenmesi gerekir.

Belirli bir görevi başarabileceklerine inanan insanların bunu yapma olasılıkları daha yüksektir çünkü göreve belirsizlik ve şüpheden ziyade coşku ve kararlılıkla yaklaşırlar.

Küçük hedefler belirleyerek başarılı olabileceğinizi kendinize düzenli olarak kanıtlayın ve onlara ulaştığınızdan emin olun, hedefleri her seferinde biraz daha zorlaştırın ve özgüveninizin giderek arttığını izleyin. Hedeflerinizi gerçekleştirmeye devam ettikçe, her seferinde kendinize biraz daha güvenmeye başlarsınız.

Huzurlu Bir Yaşam Ortamı Yaratın

Şu anda yaşadığınız yer hayalinizdeki ev olmasa da, bu sorun değil, kimse hayalindeki evde başlamaz.

Düzenli, temiz ve dağınıklıktan uzak tutmanın bir yolunu bulun. Fark etmemiş olabilirsiniz, ancak çevreniz, hissetme şeklinizi çok fazla etkiler ve bu, özellikle ev dediğiniz yer için geçerlidir.

Bu nedenle, çalışma ortamınızı olabildiğince rahat, çekici ve ilham verici hale getirin. Biraz kaotik bir ortamda kendilerini daha rahat hissedebilecek insanlar olduğunu biliyorum ve bu da sorun değil, sadece sizin için neyin işe yaradığını bulun ve evinizi buna uygun hale getirin.

Çin Feng Shui felsefesi bize etrafınızda uyumlu bir ambiyansa sahip olmanın önemini öğretiyor, bu yüzden uyum tanımınız ne olursa olsun, onu evinize dahil ettiğinizden emin olun.

Başkalarının Olumlu Yönlerini Arayın

Bu, kendinize olan güveninizi geliştirmenin garip bir yolu gibi görünüyor, değil mi?

Bununla birlikte, diğer insanlardaki olumlu özellikleri tanımayı ve takdir etmeyi öğrendiğinizde, kendinize yeterince güvendiğinizi ve başkalarının güzelliğini takdir etmek için zaman ayırdığınızı gösterir.

Bu, sahte dalkavukluk empoze ettiğiniz anlamına gelmez, bunun yerine diğer insanlarda gerçek olumlu özellikleri tanımayı öğrenirsiniz.

İlk başta bu kadar kolay gelmeyebilir ama bunda ustalaştığınız zaman sadece diğer insanlarda değil, kendiniz de dahil olmak üzere hayatın her alanında güzelliği tanımaya başlayacaksınız.

Hayata ve kendinize olan bu olumlu bakış açısını yavaş yavaş geliştirirken, kendinize olan güven de büyümeye ve dünyaya doğru parlamaya devam eder.

İyimser olmayı öğrenin

İyimser veya kötümser bir insan mısınız? İşler yolunda gitmediğinde pes mi ediyorsun yoksa kalkıp tozunu mu alıyorsun? Hayallerinizin olasılığına mutlak inancınız var mı?

Daha önce de belirtildiği gibi, başarısızlık kaçınılmazdır, herkes bazen başarısız olur ve endişelenecek bir şey yoktur.

Öngörülemeyen engellerle karşılaşacağınız zamanlar olacak ve başarısızlık veya belirsizlik zamanlarında geleceğe hala umutla bakabilme yeteneğiniz, kendinden emin, uyumlu, olumlu ve dirençli kalmak için çok önemlidir.

Karamsarlığın bizi hayal kırıklığından koruduğunu savunanlar var ama gerçek şu ki iyimserlik, sizi yeteneklerinize ve hayallerinizin olasılığına odaklanmanızı ve kendinize güvenmenizi sağlayacak tek şeydir. Mevcut tüm engellere rağmen yetenekli, cesur ve hak ettiğini bilmek özgüvenin bel kemiğidir.

Çevrenizdeki İnsanlar Konusunda Seçici Olun

Sizi sürekli eleştiren veya sizinle ilgili alaycı ve küçük düşürücü açıklamalar yapan insanlardan kaçının.

Özellikle arkadaş olarak kabul ettiğiniz herhangi birinden gelen bu tür sürekli olumsuz geri bildirimler, kendinizdeki iyiliği görmenizi engelleyecek ve bu nedenle özgüveninizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Bu nedenle, arkadaş çevrenize dikkatlice bakın ve kimi yakın tutmayı seçtiğiniz konusunda son derece seçici olun. Size ve vizyonlarınıza inanan insanlarla, size ilham veren ve motive eden insanlarla ve size kendinizi değerli hissettiren insanlarla zaman geçirin.

Özellikle enerjinizin düştüğü günlerde etrafınızdaki pozitif insanlara ihtiyaç duyacaksınız. Ancak bu, herhangi bir eleştirinin kötü olduğu anlamına gelmez, sağlıklı ve kötü niyetli eleştiriyi ayırt etmeyi öğrenin.

Sizin için en iyisini isteyen ve sizin kendinizi iyileştirmenizi isteyen insanlardan yapıcı eleştirileri kabul edin ve yavaş yavaş kendinize güveniniz artacaktır.

Daima Hazırlıklı Olun

Ne yapıyor olursanız olun, hazır olduğunuzdan emin olun. Hazırlıklı olmak, örneğin bir sunum veya bir konuşma gibi elinizdeki görevin konusuna yeterince aşina olmanızı sağlar ve bu da sizi, üstesinden gelebilecek kadar güvende hissetmenizi sağlar.

Hazırlıklı olmak, zihniniz önünüzdeki görevi halletmeye hazır olmadığını bildiğinde ortaya çıkabilecek korku ve kendinden şüphe duymayı azaltır. Bu, bilinmeyene adım atmayla ilgili korkuyu azaltmanıza izin verir.

İyi hazırlanmış bir zihniyetle ne kadar çok görev üstlenirseniz, kendi başarı kapasitenizin farkına varırsınız ve yeteneklerinize olan güveniniz o kadar artar. Zorlukların üstesinden gelebileceğinizi fark ediyorsunuz ve kendinize olan güveniniz artıyor.

Örneğin, korkunuz topluluk önünde konuşmaksa, bunun sizi neden tedirgin ettiğini belirleyin. Örneğin, konuşmayı unutmaktan korkuyorsanız, hafızanızı canlandırmak için notlar oluşturun ve konuşma alıştırması yapın.

Unuttuğunuz zaman, tıpkı gerçek konuşmada yaptığınız gibi notlarınıza bakın. Bu, en kötü senaryonuzda bile dengenizi yeniden kazanabileceğiniz konusunda size güven verecek ve bu hazırlık, dolayısıyla asıl konuşma sırasında kendinize olan güveninizi artıracaktır.

SONUÇ

Günümüzün son derece talepkar ve rekabetçi dünyasında, özgüven, yapmayı seçtiğiniz hemen hemen her şeyde başarıyı garanti eden bir varlıktır.

Örneğin, bir iş görüşmesinde bile, bir işe girebilmek için kendinize ve yeteneklerinize güven duymanız gerekecektir.

Kendine güven dikkati çeker ve dikkat seni başarılı bir konuma getiren fırsatı çeker. Sürekli başarı mutluluğu, enerjiyi ve verimliliği doğurur, bu da kendinize olan güveninizi geliştirir ve döngü devam eder.

Kendinize olan güveninizi geliştirerek her zaman bu güzel döngünün içinde olduğunuzdan emin olun. Çok fazla zaman almaz ve büyülü değildir.

Güven, tıpkı vücudunuzun sağlıklı ve güçlü kalmak için egzersize ihtiyacı olduğu gibi pratik gerektirir. Kendinize inanın, aradığınız başarıyı hak ettiğinize inanın, yetenekli olduğunuza güvenin çünkü söz konusu olduğunda, “Dünyayı değiştirenler, yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olanlardır.”

Öz güveninizi inşa etmek sadece bir parmak şıklatmasıyla olmaz, sabır ister, zaman alır ve hepsinden önemlisi tutarlılık ister.

Kendine güven doğuştan gelmez ya da sadece birkaç ayrıcalıklıya mahsus değildir; birkaç öğrenilmiş davranışı sürekli olarak uygulayarak zamanla gelişir ve büyür.

Kendinize olan güveninizi geliştirdikten sonra, yolunuza çıkan zorluklarla başa çıkmak için daha mutlu ve daha motive olacaksınız ve sonuç olarak başarıya daha hazır olacaksınız.

Yukarıdaki stratejileri göz önünde bulundurarak bile, yüksek düzeyde özgüven için büyük bir potansiyel gösterdiniz, çünkü gerçekten kendine güvenen insanlar hayatlarının sorumluluğunu üstlenirler.

Şimdi bu stratejileri uygulamaya çalışın ve kendinize olan güveninizin başladığını ve bununla birlikte yaşamınızın genel kalitesini fark edin.