Özgeçmişinizi Güncellemenin 11 Yolu

Uzun bir süre sonra bir işe başvuruyorsanız, özgeçmişinize daha alakalı materyal eklemeniz gerekebilir. Özgeçmişinizi önceki pozisyonunuzda kazandığınız beceriler ve niteliklerle güncelleyebilirsiniz.

Bu makalede, başvurduğunuz pozisyonla alakalı olmasını sağlamak için farklı yollar paylaşarak özgeçmişinizi nasıl güncelleyeceğinizi öğreniyoruz.

Özgeçmişinizi güncellemeniz neden önemlidir?

Yeni bir pozisyon ararken, özgeçmişinizi nasıl güncelleyeceğinizi öğrenmek, iş ilanında listelenen beceriler ve niteliklerle daha alakalı bilgiler sağlamanıza yardımcı olabilir. Özgeçmişinizi güncellemek, işe alma yöneticilerine şirketlerinde başarılı olmak için gereken kimlik bilgilerine sahip olduğunuzu kanıtlamak için niteliklerinizi ve becerilerinizi sergilemenize yardımcı olabilir.

Yeni beceriler ve deneyimler kazandıkça, özgeçmişiniz bunu yansıtmalıdır. Önceki rollerden öğrendiklerinizi, beceriler listesine eklemek sizi daha üst düzey pozisyonlar için uygun hale getirebilir. Ayrıca, yeni kariyer hedeflerinizi açıklamak için güncellenmiş bir özgeçmişi kullanabilir ve işe alma müdürünün şirketlerine ne kadar iyi uyabileceğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olmak için deneyiminizi genişletebilirsiniz.

Özgeçmişinizi güncellemenin 11 yolu

Özgeçmişinizi, önceki pozisyonlarınızda kazandığınız yeni beceriler ve niteliklerle eşleşecek şekilde güncellemelisiniz. Eklediğiniz tüm bilgilerin başvurduğunuz pozisyonla alakalı olduğundan emin olun. Aşağıda, işe alım yöneticilerinin dikkatini çekecek şekilde özgeçmişinizi güncellemenin yolları verilmiştir.

1. Mevcut iletişim bilgilerinizi listeleyin

Özgeçmişinizde listelenen iletişim bilgilerini inceleyin ve telefon numaranız ile e-posta adresinizin güncel olduğundan emin olun. Özgeçmişiniz daha eskiyse, fiziksel adresiniz, ilişki durumunuz ve bir vesikalık fotoğrafınız dahil olmak üzere geniş miktarda bilgi içerebilir.

Bazı işverenler, çalışanların bu unsurları yıllar önce özgeçmişlerine eklemelerini şart koşmuş olabilir. O zamandan beri birçok işe alma yöneticisi, bu bölümde yalnızca bir telefon numarası ve e-posta adresi görmek istiyor.

2. Yeni ve güncellenmiş bir özet yazın

Yeni bir pozisyon aradığınız için, özgeçmişinizi en son oluşturduğunuzdan beri kariyer hedefleriniz ve hırslarınız değişmiş olabilir. Bunu yansıtmak için , önceki pozisyonlardan edindiğiniz deneyim ve becerileri ve kariyeriniz için sahip olduğunuz yeni hedefleri detaylandıran yeni bir özet yazabilirsiniz.

Örneğin, bir yönetim rolü üstlenmeyi planlıyorsanız, özetinizde üst düzey bir pozisyon aradığınızı açıklayabilirsiniz. İşe alma yöneticileri, özgeçmişinizi okumaya devam edip etmemeleri gerektiğine karar vermek için genellikle özete bakarlar. Güncellenen becerilerinizi, deneyimlerinizi ve kariyer hedeflerinizi listelemek, onlara ne aradığınızı ve becerilerinizin rollerine nasıl uygulanacağını anlatır.

3. Eklenecek yeni beceriler ve anahtar kelimeler için iş ilanını inceleyin

Özgeçmişinizi güncellemenin harika bir yolu, ilgilendiğiniz rol için iş ilanını gözden geçirmek ve benzer anahtar kelimeler kullanmaktır. İşe alma yöneticileri özgeçmişinizi tararken, iş ilanında belirtilen tercih edilen beceriler ve niteliklerle eşleşen kelimeleri ararlar. Bu anahtar kelimeleri dahil etmek, dikkatlerini çekmeye yardımcı olur ve listelediğiniz beceriler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir mülakat için sizinle iletişime geçme şansınızı artırabilir.

4. Yalnızca başvurduğunuz pozisyonla ilgili iş deneyimini dahil edin

Son pozisyonunuzda daha fazla deneyim kazanmış olabilirsiniz, fakat bazıları başvurduğunuz mevcut pozisyonla daha az alakalı olabilir. İş ilanında belirtilen iş görevlerine benzer olup olmadıklarını belirlemek için iş deneyiminizde listelenen görev ve sorumlulukları tarayın. Çok az benzerlikleri paylaşıyorlarsa veya bu sorumluluklar başvurduğunuz pozisyona sınırlı değer veriyorsa, bu iş deneyimini özgeçmişinizden silebilirsiniz.

Daha fazla alana ihtiyacınız olursa herhangi bir staj veya çıraklık deneyimini de silebilirsiniz. Bu deneyim hala geçerliyse veya özgeçmişinizde öne çıkan daha fazla iş deneyimine ihtiyacınız varsa, staj veya çıraklık ayrıntılarınızı ekleyebilirsiniz. Sorumluluklarınız paragraflarda listeleniyorsa, işe alma yöneticilerinin hızlı bir şekilde okumasını kolaylaştırmak için bunları madde işaretleri olarak değiştirebilirsiniz. Madde işaretleri ayrıca özgeçmişinizin okuyucuya görsel olarak daha çekici görünmesine yardımcı olur.

5. Geliştirdiğiniz yeni becerileri ekleyin

Özgeçmişinizi son güncellemenizden bu yana kazandığınız becerileri ekleyin. Başvurduğunuz pozisyonla ilgili beceriler eklemeye çalışın ve iş ilanında bahsedilenlerle eşleşen sahip olduğunuz becerileri listeleyin. Örneğin, bir grafik tasarım pozisyonuna başvuruyorsanız, Adobe Creative Suite deneyimi dahil tüm teknik becerileri listeleyin.

Ayrıca, artık başvurduğunuz pozisyonla alakalı olmayan becerileri veya işe alım yöneticilerini artık etkilemeyebilecek temel becerileri de silebilirsiniz. Örneğin, yazma becerileri eskiden bir özgeçmişe dahil etmek için benzersiz ve etkileyiciydi, ancak artık daha az alakalı çünkü daha fazla çalışan, özellikle bir ofis ortamındakiler, günlük görevleri tamamlamak için bilgisayarları kullanabilir.

6. En son eğitiminizi ekleyin

Özgeçmişinizin son güncellemesinden bu yana herhangi bir ek eğitim aldıysanız, bunu ilgili bölümünde listeleyebilirsiniz. Bu dereceyi aldığınız kurumu, derecenin adını ve kazandığınız yılı eklediğinizden emin olun. En son derecenizden başlayarak eğitiminizi kronolojik olarak listelemelisiniz.

Lise diplomanız bu bölümde listelenmişse, işveren talep etmedikçe bunu kaldırabilirsiniz. İşe alma yöneticileri genellikle üniversiteler veya mesleki okullar gibi eğitim kurumlarından kazanılan dereceleri veya sertifikaları görüntülemekle daha çok ilgilenirler.

7. Aldığınız tüm yeni sertifikaları öne çıkarın

Size sertifika veren herhangi bir eğitim veya kurs aldıysanız, bunu özgeçmişinize ekleyebilirsiniz. İşe alma yöneticileri genellikle sertifikalardan etkilenir çünkü bu, beceri setinizi ve sektör bilginizi ilerletmeye olan bağlılığınızı kanıtlar. Kazandığınız sertifikanın adını ve aldığınız tarihi özgeçmişinizin “Sertifikalar” bölümünde listeleyin.

8. Katıldığınız yeni derneklere yer açın

Özgeçmişinizde yer varsa, pozisyonunuzla ilgili derneklere olan üyelikleri ekleyebilirsiniz. Bu, işe alım yöneticilerine sektörünüzde daha fazla bağlantı kurmaya adandığınızı söyler. Özgeçmişinizde derneğin adını ve üyelik durumunuzu listeleyin.

9. Biçimlendirmeyi daha güncel bir sürüme değiştirin

Özgeçmişinizi ne kadar önce oluşturduğunuza bağlı olarak, şu anda birçok işe alma yöneticisinin tercih ettiği uygun biçimlendirmeye artık sahip olmayabilir. İşverenin dikkatini çekebilecek yeni ve benzersiz bir stil eklemek için farklı bir tasarım kullanabilirsiniz. Yeni bir stil seçerseniz, yazı tiplerinizin tutarlı kalmasını sağlamaya çalışın ve özgeçmişinizin temiz görünmesini sağlamak için yalnızca üçten az yazı tipi stili kullanın.

Özgeçmişinizi düzgün görünmesini ve okumasını kolaylaştırmak için kenar boşluklarını iyi ayarlayın. Özgeçmişinizin uzunluğunu bir sayfa tutmaya çalışın. Eklenmesi gereken önemli ve ilgili bilgileriniz varsa iki sayfayı kullanabilirsiniz.

10. Özgeçmişinizi düzgün bir şekilde kaydedin

Özgeçmişinizi ilk oluşturduğunuzda, yazdırarak ve fiziksel olarak işverenlere vermiş olabilirsiniz. Yine bir görüşme sırasında özgeçmişinizi işverenlere verme seçeneğiniz olsa da, hemen hemen her özgeçmiş dijital olarak işverenlere gönderilir. Özgeçmişinizi kaydederken, işverenlerin anlaması ve ileride başvurmak üzere bulması kolay bir dosya adı kullanın.

Özgeçmişinizi dosyalamanın en iyi yolu, “Adı ve Soyadı – Özgeçmiş” olarak adlandırmaktır. Bu, belgenin ne olduğunu ve kimin gönderdiğini açıkça tanımlar.

11. Netlik için özgeçmişinizi yeniden okuyun

Tüm içeriğinizi özgeçmişinize ekledikten sonra, dil bilgisi veya yazım sorunları için dikkatlice yeniden okumalısınız. Ayrıca, tüm bilgilerinizin açık ve başvurduğunuz pozisyonla alakalı olduğundan emin olmalısınız. Bunu arkadaşlarınıza, meslektaşlarınıza veya eski amirlere göndermek, özgeçmişinizin iyi okunmasını ve okuyucu için anlamlı olmasını sağlamanın harika bir yoludur.