Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Olunur?

Sosyal medya yöneticileri, işletmeler ve markalar için çalışır ve onları birden çok sosyal kanalda temsil eder. Sosyal medya hesaplarını yönetmeli, içerik oluşturmalı, yorumlara yanıt vermeli ve genel olarak markayı temsil etmelidirler.

Sosyal medya her zaman çalışır durumda olduğu için zorlu bir iş olabilir. Sosyal medya yöneticileri de güncel trendlerden haberdar olmak zorundadır.

On yıldan biraz daha uzun bir süre önce böyle bir iş yoktu. Sosyal medya diye bir şey yoktu ve sosyal medyanın varlığının başlangıcında bile birçok işletme sahibi bunun kendileri için gerekli olmayacağına inanıyordu.

Açıkçası bu düşünce yanlıştı. Sosyal medya, müşteri sayısını, bir şirketin reklamını ve daha fazlasını önemli ölçüde etkiler.

Bir işletmenin başarısında bu kadar etkili olan bir iş için elbete bir yötetici gerekir?

Sosyal medya yöneticisi olmanın adımları nelerdir?

Sosyal medya yöneticisi olmak için mutlaka bir diplomaya ihtiyacınız yoktur; ancak, bazı işverenler bu alanda bir tür eğitiminiz olduğunu görmek istiyor.

Diplomaya sahip olmak, daha yüksek bir eğitime ve profesyonel bir alanda çalışma konusunda temel bir anlayışa sahip olduğunuzu gösterir.

Diplomanız yoksa ancak çok fazla deneyime sahipseniz, o zaman bir sosyal medya yöneticisi olarak çalışmak için niteliklisiniz demektir. Yine de, ne kadar deneyime sahip olduğunuza bağlı.

Bir sosyal medya yöneticisini işe alırken, işverenler, şirketlerinin markasını saygılı, yaratıcı ve bilinçli bir şekilde temsil edecek bilgi ve yeteneğe sahip olduğunu görmeye çalışırlar.

Bazı işverenler, diploma yerine deneyimi tercih edebilir. Bununla birlikte, sosyal medya pazarlamacılığına dahil olma süreci kafa karıştırıcı olabilir – özellikle bu alanda bilginiz yoksa.

Bir Sosyal Medya Yöneticisinin Sorumlulukları

Sosyal medya yöneticilerinin iş günleri boyunca belirli beceriler gerektiren çeşitli sorumlulukları vardır. İlki ve en etkili olanı iletişimdir.

İletişim anahtardır ve bu hiçbir zaman sosyal medya yönetimi alanında olduğundan daha açık olmamıştı. Dikkatli ve yaratıcı bir şekilde sosyal medyada paylaşım yapabilmelisiniz. Bir markayı temsil ediyorsunuz, bu nedenle iletişim çok önemlidir.

Ayrıca yaratıcı olmalısın. İşverenler genellikle görsel tasarım ve çekici bir dil aracılığıyla müşterilerle etkileşim kurabilecek bir sosyal medya yöneticisi ister.

Sosyal medya pazarlaması, güncel trendlere ve olaylara dikkat ederken, her şeyi karıştırmak ve yaratıcı olmakla ilgilidir.

Ayrıca müşteri hizmetlerine girmeniz gerekebilir. Müşterilerle sosyal medya aracılığıyla dostane ve iyimser bir diyalog sürdürmek markaların gelişmesine yardımcı olabilir.

Son olarak, bir sosyal medya yöneticisi teknolojiyi iyi bilir. Bu iş tamamen dijital ortamda yürütürlür, bu nedenle en son teknoloji ve trendleri bilmelisiniz.

İnternet dili ve temel teknolojik işlevler hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan bu işi doğru bir şekilde yapamazsınız.

Diplomasız Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Olunur?

Çoğu durumda, bir sosyal medya yöneticisi olarak çalışmak için bir eğitim şarttır. Bununla birlikte, deneyim de çok önemlidir.

Çevrimiçi olarak etkili ve yaratıcı bir iletişimci olmak için ihtiyacınız olan birkaç beceri vardır. Sosyal medya pazarlamacılığı konusunda deneyimi olmayan biriyseniz, üniversite diploması gerekebilir.

Pazarlama, iletişim ve daha pek çok konuda üniversite diplomasına sahip olmak işinizi bir hayli kolaylaştırır, fakat deneyim kazanmak için çalışmanız gerekir.

Sosyal medya yöneticisi arayan bazı işverenler, üniversite diplomasının gerekli olmadığını söylüyor. Daha da önemlisi, deneyim bir zorunluluktur.

Sosyal medya pazarlamasına çok az deneyimle başlamanın bir yolu, kendi kendine başlangıç yapmaktır. Temel tasarım ve iletişim videolarına bakın ve ardından bunu kendi çalışmalarınızdan bazılarına uygulayın.

Size daha fazla deneyim sağlayan çevrimiçi pazarlama dersleri alabilirsiniz. Kendi web sitenizi açın ve gelişen becerilerinizi gösterin. Çevrimiçi bir varlığa sahip olmak, sürekli değişen internet işlevlerine ve dillerine uyum sağlamanıza da yardımcı olabilir.

Sosyal medya yöneticilerine duyulan ihtiyaç daha popüler hale geldiğinden, bazı programlar çevrimiçi sosyal medya pazarlamacılığı ile ilgili sertifikalar sunmaktadır. Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olması için etkileşimli pazarlama teknikleri veya sosyal medya analitiği konusunda bir sertifika edinebilirsiniz.

Diploma olmadan sosyal medya yöneticisi olmak zor olabilir, ancak imkansız değil. Motivasyon ve azimle sosyal medya yönetimine dahil olmak için gerekli deneyimi edinebilirsiniz.

Bir Sosyal Medya Yöneticisi Ne Kadar Kazanabilir?

Ortalama bir sosyal medya yöneticisi için taban ücret yoktur. Deneyim seviyenize ve serbest meslek sahibi olup olmadığınıza bağlı olarak çok çeşitli ücretler vardır.

Girişimi seven biriyseniz ve bağımsız olarak iyi çalışıyorsanız, muhtemelen kendi sosyal medya yönetim şirketinizi kurmanız daha iyidir.

Freelance Sosyal Medya Yöneticisi Nedir?

Serbest çalışan bir sosyal medya yöneticisi, kendisi için çalışır ve duruma göre müşteri alır. Serbest çalışan olarak bağımsız olarak kabul edilirsiniz.

İşin iyi yanı, kendi saatlerinizi kendiniz belirleyebilmeniz ve yapabildiğiniz kadar çok iş alabilmenizdir.

Bir şirket neden serbest çalışan bir sosyal medya yöneticisini işe alsın?

Bir şirketin neden sosyal medyasını yönetmek için bir çalışanı işe almadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu iş için neden bir serbest meslek sahibi tutsunlar?

Çoğu zaman, bir şirket küçük bir işletme ise veya sosyal medyaya yeni başlıyorlarsa, tam zamanlı bir çalışanı işe almak istemezler. Birinin sözleşmeli olarak çalıştığı saatler için ödeme yapmayı tercih ederler.

Ayrıca sosyal medya bir uzmanlık alanıdır. Instagram’da kanıtlanmış bir işiniz varsa ve müşterilere mükemmel sonuçlar elde ettiyseniz, şirketler her şeyi biraz bilen biriyle kumar oynamak yerine, kendini kanıtlamış bir uzman tutmaya daha istekli olacaktır.

Özgeçmişinizde bir diploma göstermek, işverenlere sosyal medya yönetiminde çalışmak için uygun hazırlığa sahip olduğunuzu gösterir. Ayrıca, bu kariyer için temel üniversite derslerinin öğrettiği başka beceriler de var.

İlk olarak, sosyal medyayla çalışırken etkili iletişim – okuma ve yazma yoluyla – çok önemlidir.

Üniversite diplomasına sahip olmak, dört yıl boyunca başarılı bir şekilde rapor yazdığınızı ve bilgilerinizi etkili bir şekilde ilettiğinizi kanıtlar. Ayrıca üniversite düzeyinde araştırma, okuma ve yazma becerilerine sahip olduğunuzu da gösterir.

Bir üniversite derecesi, dört yıllık üniversiteyi tamamlamış olduğunuz için bir tür bağlılığınız ve sebatınız olduğunu da kanıtlar. Bir derece almak kolay bir başarı değildir, bu yüzden özgeçmişinizde bunu yapmak, ısrarınıza ve çalışma ahlakınıza biraz ışık tutacaktır.

Ek olarak, çoğu kolej, öğrencilerinin mezun olmadan önce bir staj yapmasını ister. Bu aynı zamanda deneyiminizin olduğunu gösterir.

Sosyal medya yöneticisi olmak için hangi bölümden mezun olmak gerekir?

Ne yazık ki, bir sosyal medya yönetimi derecesi mevcut değil. Neyse ki, birden fazla program sosyal medya yöneticisi olmanıza yardımcı olabilir.

İletişim, tasarım ve müşteri etkileşimi sosyal medya yönetiminin temel bileşenleri olduğundan, birçok müfredat arasından seçim yapabilirsiniz.

Birçok işveren, sosyal medya yöneticileri için pazarlamayı büyük ölçüde tavsiye ediyor. Bu sizi ilgilendirmiyorsa, Halkla İlişkiler, Grafik Tasarım, Web Tasarımı, İngilizce, İletişim, Gazetecilik ve İşletme Yönetimi uygun olan diğer seçeneklerdir.

Pazarlama, sosyal medya yönetimi için mükemmel bir derecedir. Doğrudan bir sosyal medya yöneticisi olmanıza yol açmaz, ancak kariyere giden net bir yol oluşturabilir.

Pazarlamada bir derece almak, pazar stratejileri hakkında iyi bir anlayışa sahip olduğunuzu gösterir.

Sosyal medya yöneticisi olmak söz konusu olduğunda dijital pazarlama çok önemlidir, bu nedenle pazarlama derecesine sahip olmak ve pazarlama ile çalışma deneyimine sahip olmak, sosyal medya yönetimine başlama yolculuğunuzda önemli bir faktör olabilir.

Dijital pazarlama ile ilgili bir dereceniz olduğu sürece, sosyal medya yöneticisi olarak daha verimli bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz. Çevrimiçi ve diğer insanlarla çalışmak için gereken bilgi ve temel becerilere sahipsiniz.

Diplomalı Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Olunur?

Lisans dereceniz veya daha yüksek bir dereceniz varsa, uygun beceriler ve uzmanlıkla sosyal medya yönetimine girebilirsiniz.

Çoğu işveren, dijital pazarlamada veya benzeri bir şeyde çevrimiçi çalışma konusunda önceden deneyime sahip olmanızı ister. Bu deneyimi elde etmek için üniversite stajınıza güvenebilirsiniz. Bu, sosyal medya yöneticisi olarak kapıları açabilir.

Genel olarak, etkili bir şekilde iletişim kurabilmeniz, iyi yazabilmeniz, teknoloji ve bilgisayar bilgisine sahip olmanız ve biraz tasarım anlayışına sahip olmanız gerekir.

Bir üniversite derecesi bu becerileri öğretmeye yardımcı olabilir ve ayrıca bir sosyal medya yöneticisi olmak için uygun deneyim ve bilgi edinmenizi sağlayan yönergeler belirleyebilirler.

Sosyal Medya Yönetiminde Sahip Olmanız Gereken Temel Beceriler

Sosyal medya yönetiminde belirli bir diplomaya ihtiyaç yoktur, ancak sosyal medya yönetiminde başarıya ulaşmak için belirli becerilere sahip olmanız gerekir.

1. İletişim

Elbette, temel beceriler hakkında konuşurken iletişim her zaman büyük bir vurgudur. Müşterilere, onları çeken belirli bir mesaj göstermek zorundasınız.

2. Yaratıcılık

Bunu yapmak için de yaratıcı olmalısınız. Çevrimiçi olan her şey sürekli olarak değiştiği için bir adım önde olmanız gerekir. Tasarımlarınızla işleri ilginç tutun.

3. Hızlı Karar Verme

İnternetin hızlı temposu aynı zamanda hızlı karar verme becerilerine sahip olmanız gerektiği anlamına da gelir. Bir gönderi veya yorum bir saniye içinde görünebilir ve mümkün olan en kısa sürede en iyi müşteri hizmetini vermek istersiniz.

4. Teknolojiye Ayak Uydur

Bir sosyal medya yöneticisi olmak için, internette ve teknolojide nasıl gezinileceği konusunda da mükemmel bilgiye sahip olmanız gerekir.

Sunumlar, e-postalar ve tasarım yazılımı, çevrimiçi pazarlamada olmanın kritik bileşenleridir. Uygun bilgisayar becerileri olmadan işinizi yapmanın bir yolu yoktur.

5. Temel Takım Becerileri

Son olarak, profesyonel bir ortamda çalışan hemen hemen tüm diğer çalışanlar gibi sosyal medya yöneticilerinin ihtiyaç duyduğu bazı temel beceriler vardır.

Bazı metin yazarlığı ve topluluk katılım becerilerine ek olarak, zaman yönetimine, bir ekiple çalışabilme becerisine ve kendi araştırmanızı yürütme bilgisine sahip olmanız gerekir.

Bir Sosyal Medya Yöneticisi İçin Normal Bir Gün Nasıldır?

Bir sosyal medya yöneticisinin günlük sorumlulukları kişiye bağlıdır. İlk olarak, bir ofiste veya evden çalışabilirsiniz. Durumunuza ve nerede çalıştığınıza bağlıdır.

Bir sosyal medya yöneticisinin günün başında yaptığı ilk şeylerden biri, e-postaları kontrol etmek ve sesli mesajları dinlemektir. Satıcılarla ve ekibinizle etkileşim kurmak bu alanda çok önemlidir.

E-postanızı kontrol etmek sık sık yapılan bir iştir. Yanıt verdikten ve güne hazırlandıktan sonra birçok sosyal medya yöneticisi platformlarını ve paylaşımlarını kontrol ediyor. Başarıyı analiz eder ve sosyal medyadan gelen geri bildirimleri izlerler.

Bu süre zarfında ekibinizle iletişim kurmak çok önemlidir, böylece herkes aynı sayfada olur.

Geçmiş iş ve pazarlama yönetimi hakkında güncellendikten ve bilgi aldıktan sonra, bir sosyal medya yöneticisi mevcut veya potansiyel satıcılarla iletişim kurmaya devam edebilir.

Bu toplantılar pazar analizlerini, güncellemeleri ve daha fazlasını kapsayabilir. Bu toplantılar her konuda güncel kalmak için önemlidir.

Sosyal medya pazarlamasında çalışan birçok insan, zamanlarını topluluk katılımı, içerik oluşturma ve e-postalara yanıt verme arasında dengeler. Sosyal medyadaki herkesin takip etmesi gereken belirli bir program gerçekten yok.

Ancak, bu pazarlama alanında çalışan çoğu insan, ekipleriyle, patronlarıyla ve toplulukla iletişim kurmak zorundadır.

Sosyal Medya Yöneticisi Olmak Zor mu?

Sürekli iletişimden keyif almayan biriyseniz, iş zor olabilir. Sosyal medyada bir kariyer olarak, sosyal hesapların yöneticisi olmak, patronunuz ve toplumla ve birlikte çalıştığınız insanlarla sürekli bir bağlantı gerektirir.

Sonuç olarak, sizi ve diğerlerini projeler ve görevler konusunda güncel tutmak için doğru deneyime veya motivasyona sahip değilseniz, bu zor bir iş olabilir. İpleri öğrenmek zor olabilir ama bu onu kolaylaştırır.

Son düşünceler

Nihayetinde, tam zamanlı bir şirket çalışanı olarak başlamak istiyorsanız, bir diploma sosyal medya yöneticisi olmak için çok faydalıdır. Diplomanız yoksa, serbest çalışarak başlayabilir ve kendi şirketinizi kurabilirsiniz.

Birçok işveren pazarlama diplomasını tercih eder, ancak İletişim, Grafik Tasarım, Halkla İlişkiler ve daha fazlası gibi diğerlerini de tercih edebilirsiniz.

Sonunda, başkalarıyla çalışmak ve belirli bir mesajı göstermek için uygun iletişim becerilerine sahip olmanız gerekir. Yüksek öğrenim alamıyorsanız, yine de sosyal medya ve çevrimiçi bir hesabın nasıl çalıştırılacağı hakkında biraz eğitim veya bilgiye sahip olmanız gerekir.

Kendi işinizi kurmak ve kendi tasarımlarınızı ve halkla ilişkilerinizi yaratmak, işverenlere becerilerinizi gerçekten gösterebilir. Ayrıca portföyünüzü oluşturmanıza da yardımcı olabilir.

Günün sonunda deneyim ve eğitim sizi kariyer hedeflerinize götürebilir. Belirli niteliklerle işverenlere sahip olduğunuz temel becerileri gösterebilirsiniz.

İşe getirdiğiniz yetkinliği ve uzmanlığı da onlara gösterirsiniz. Deneyime gelince, sadece sosyal medya yönetiminde bir işi başarılı bir şekilde idare etme yeteneğinizi göstermeniz gerekiyor.

Nereden başlarsanız başlayın, sosyal medya yönetiminde başarıyı kendi tarzınızda bulabilirsiniz. Sadece kendiniz olmanız ve biraz yaratıcılık, motivasyon, iletişim ve çaba göstermeniz gerekiyor.