Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır? – 25 Stok Fotoğraf Sitesi

Arkadaşlarınız ve aileniz fotoğrafçılık becerileriniz hakkında sizi övüyor mu veya fotoğraflarınızı satmaya çalışmanız gerektiğini düşünüyor mu? Evet, bular sizi tarif ediyor ama nasıl veya nereden başlayacağınıza emin değil misiniz?

Bugün kolayca online fotoğraf satabilir ve para kazanabilirsiniz. Bu konuda iyi olduğunza eminseniz ve fotoğrafları nasıl ve nerede satacağınızı biliyorsanız tam zamanlı bir gelire bile dönüştürebilirsiniz. Fotoğraflarınız tekrar tekrar kullanılırsa sonunda pasif bir gelir haline gelebilir.

Gerçek şu ki stok fotoğrafçı olmak için daha iyi bir zaman olamaz. Stok fotoğraflar yüksek talep görüyor ve doğru beceri, kaynak ve nasıl yapıldığını bilenler çok para kazanıyor.

Bu makalede, yeni başlayanlar ve profesyonel fotoğrafçılar için adım adım online stok fotoğraf satmaktan konuşacağız.

Sadece stok fotoğrafları kimin satın aldığını ve insanların şu anda satın aldığı fotoğraf türlerini konuşmakla kalmayacağız, aynı zamanda online fotoğraf satmak için en iyi sitelere, online para kazanmak için nasıl fotoğraf satılacağına ve ne yapmanız gerektiğine de bakacağız.

Bu yazıda anlatılanları uygulayın, çok daha fazlasını yapın ve kazançlarınızı en üst düzeye çıkarın.

Sonuç olarak sevdiğiniz işi yaparak internetten para kazanmaya hazırsanız, artık başlayalım.

Online Stok Fotoğraf Satmak

Birinci Adım: Alıcınızı Tanıyın

Online stok fotoğraf satmak istiyorsanız, müşteri tabanınızı bilmeniz gerekir. Bugün, en büyük stok fotoğraf alıcıları blogcular ve küçük-orta ölçekli web siteleridir.

Daha büyük şirketler de bol miktarda stok fotoğraf satın alırlar, ancak çoğu zaman şirket içi fotoğrafçıları vardır, bu nedenle diğer alıcılara satış yapmaya odaklanmalısınız.

İkinci Adım: En Çok Neyin Sattığını Bilin

Fotoğraflarınızı kime satacağınızı bilmenin yanı sıra, fotoğrafları online olarak nasıl satacağınızı merak ediyorsanız, insanların satın aldığı fotoğraf türlerini de bilmeniz gerekir.

Genel olarak en iyi satan fotoğraf türleri şunlardır:

• İnsanlar
• Doğa
• Yiyecekler
• Seyahat
• Şehirler
• Araçlar

İpucu: Aşağıda konuşacağımız bazı stok fotoğraf sitelerinde farklı kategorilere balın. Bu, bugün satılan en popüler ve talep edilen stok fotoğraf türlerinden bazıları hakkında sağlam bir fikir verecektir.

Üçüncü Adım: Bir Niş Bulun

Para kazanmak için online fotoğraf satmak kolay olduğu kadar zor olabilir. Bir yandan, freelance para kazanmak için sınırsız olasılıklar vardır. Öte yandan, sizin gibi stok fotoğraf satarak para kazanmaya çalışan tonlarca fotoğrafçı var. Öne çıkmak için bir niş bulmanız gerekir.

Her başarılı fotoğrafçının çalışmaları boyunca sürekli olarak kendi nişleri, stilleri veya temaları vardır. Online fotoğraf satmak için pazarda kendi nişinizi bulmanız ve kendi tarzınızı da geliştirmeniz öne çıkmanızı sağlayabilir.

İşiniz yiyecek, seyahat, doğa, moda veya başka bir şey olsun, pazarda kendi diliminizi bulmanız, doğru ve tutarlı kalmanız gerekir.

Kulağa kolay geliyor değil mi? Ancak, online stok fotograf satarak nasıl para kazanılacağını merak ediyor ve muhtemelen nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yok.

Online fotoğraf satmak için niş bulmak oldukça zordur, fakat analitik bir yaklaşım benimseyebilir ve küçük bir anahtar kelime araştırması yaparak belirli fotoğraf türlerine olan talebi ölçebilirsiniz. “Köpek fotoğrafları”, “yiyecek fotoğrafları” ve benzerleri için arama hacmi arttıkça, kar potansiyeli de artar.

Aylık 1000’den fazla aranan herhangi bir niş, izlemeye değer bir şeydir. Kelimelerin aranma miktarını öğrenmek için Google anahtar kelime planlayıcısı kullanılabilir.

Dördüncü Adım: Kitlenizi Büyütün

“Online stok fotoğraf satarak para kazanmanın” yollarını arıyorsanız, satmanız gereken fotoğrafları arayan kişileri bulup ağ kurmanız gerekir.

YouTube kullanıcıları, blogcular ve genel olarak fotoğrafçılar da kitlelerini büyütmek için yatırım yapmak zorundadır. Sonuçta, bunlar işin yapı taşları ve nihayetinde online olarak başarılı bir şekilde ilerlemek için kitlenizi büyütmek zorundasınız.

İster düğün, mezuniyet ve benzerleri için fotoğrafcılık yapın, fotoğraflarınızı çevrimdışı, çevrimiçi veya başka bir yere satmak ve para kazanmak için ağ oluşturmanız, daha fazla kişiye erişmeniz ve güvenilirliğinizi artırmanız gerekir.

Instagram gibi büyük kitlelere sahip görsel tabanlı sosyal medya siteleri başlamak için en iyi yerlerdir. Ancak, online stok fotoğraf satmayı ve para kazanmayı öğrenirken, diğer fotoğrafçılarla bağlantı kurabileceğiniz, kitlenizi büyütmeye başlayabileceğiniz ve hatta başkalarının fotoğraflarınızı kullanmasına izin veren lisanslar satabileceğiniz birçok fotoğraf paylaşım sitesini incelemeye değer.

Tüm farklı fotoğraf paylaşım hesaplarınızı bağlamak onları yönetmeyi de kolaylaştırabilir. Görünürlüğünüzü artırmak için de harika bir yoldur. Hesaplarınızı bağlayarak, fotoğraflarınızı tek bir tıklama ve tek bir yayınla Instagram, Tumblr, Facebook ve daha fazlasında yayınlayabilirsiniz.

Örneğin, bunu Instagram’da yapmak için, Seçenekler, Ayarlar, Bağlı Hesaplar’a gidersiniz.

Instagram’da, görünürlüğünüzü daha da artırmak için Hashtagify aracını kullanmayı düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, daha fazla görüntüleme, beğeni, yorum ve genel katılım elde etmek için aktif ve alakalı hashtag yığınlarını keşfedebilirsiniz.

Sosyal medya ve diğer yayın organları aracılığıyla sürekli olarak yayınlayarak kitlenizi böyle büyütürsünüz. Kitlenizi büyüterek ve kendiniz için bir marka oluşturarak, işinizi sadece aşağıdaki pazar yerleri ile sınırlamaktan kurtulur, aynı zamanda daha fazla ücret talep edebilirsiniz.

Beşinci Adım: E-ticareti kucaklayın

Google’a “stok fotoğraf nasıl satılır” yazarak buraya geldiyseniz, belli ki amacınız para kazanmak. Stok fotoğraf satarak para kazanmak istediğinizden, e-ticareti kucaklayıp portföyünüze entegre ederek kazanç potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmanız gerekir.

Çoğu profesyonel fotoğrafçının portföylerini sergilemek için bir web sitesi vardır. Ancak, birçoğu e-ticareti portföy sitelerine entegre etmiyor. Bu büyük bir hata.

Ana portföy sitenize e-ticaret ekleyerek ödemeleri sorunsuz bir şekilde kabul edebilir ve kurs, hizmet ve fiziksel ürün satma gibi diğer para kazanma biçimlerini ekleyebilirsiniz.

Örneğin, vahşi yaşam fotoğrafçılığınızı sergilemenin yanı sıra, baskıları, takvimleri ve daha fazlasını doğrudan kendi fotoğraf mağazanızdan satabilirsiniz.

Stok fotoğrafların nasıl satılacağını öğrenmekle ilgilenmiş olabilirsiniz, ama neden orada duruyorsunuz? Shopify’ı kullanarak kolayca bir portföy mağazası oluşturabilir ve fotoğrafçılığınızı doğrudan tek bir ana portal üzerinden satmaya başlayabilirsiniz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç “Fotoğrafçılık” teması ve son derece işlevsel ve çarpıcı görüntüye sahip bir ton uygulama var.

Bir web sitesi veya Shopify mağazası oluşturmak aslında oldukça kolaydır, ancak online olarak fotoğraf satmak için başka yerler de vardır.

Stok Fotoğraf Siteleri:

1. Kendi Sitenizde Fotoğraf Satmak

Bir sürü insan stok fotoğraf satarak para kazanmak için Shutterstock gibi stok fotoğraf sitelerini aktif olarak kullanıyor. Evet, oraya geleceğiz.

Ancak, neden bahsettiğimize devam ederek online fotoğraf satmak kendi web sitenizi açmıyorsunuz. İşte birkaç neden:

• Fiyatları belirleyebilirsiniz
• Karlarınızın bir yüzdesinden vazgeçmek zorunda değilsiniz (komisyon)
• Her şey üzerinde tam kontrole sahipsiniz

Henüz kendi web siteniz yok mu? Endişelenme; bir web sitesi oluşturmak göründüğü kadar zor değildir. WordPress’ten Shopify’a kadar, her platformda onlarca web sitesi oluşturdum ve her birini kullanmak için kılavuzlar yazdım.

Bununla birlikte, çoğu profesyonel fotoğrafçılık web sitesi WordPress ile yapılmıştır. WordPress’in kullanımı kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda fotoğraf sitenizin harika görünmesini ve daha da iyi çalışmasını sağlamak için birçok eklenti mevcuttur.

Fotoğraf siteleri için Envira Eklentisini kullanıyorum.

Envira Gallery eklentisi özellikle çarpıcı resim galerileri oluşturmak için kullanışlıdır. Bu eklenti ile fotoğraflarınızı daha iyi sergilemek, kategorilere ayırmak ve öne çıkarmak için harika, özelleştirilebilir fotoğraf albümleri de oluşturabilirsiniz.

Her şeyden önce, eklenti bir WooCommerce eklentisine de sahiptir, bu da fotoğraflarınızı satmayı kolaylaştırır.

2. Adobe Stock

Günümüzün en iyi fotoğraf düzenleme çözümlerinin yapımcıları tarafından oluşturulan Adobe Stock, stok fotoğraf satmak için bir pazardır.

Bu popüler stok fotoğraf satış platformu on yılı aşkın bir süredir var ve aslında dijital fotoğrafları online olarak satan ilk pazar olma özelliğini taşıyor.

Adobe Stock’un diğer online stok fotoğraf pazarlarından daha yüksek bir telif payı payı vardır ve platforma fotoğraf yüklemek çok kolaydır. Ayrıca, bunları yükledikten sonra, diğer Adobe uygulamalarında kullanılabilir hale gelirler, böylece erişiminizi milyonlarca Adobe kullanıcısına genişletebilirsiniz.

Adobe Stock sitesinde satış yapacaklar yüzde 20-60 kazanabilir. Aynı zamanda fotoğrafcıları sadece kendi platformları ile sınırlamıyorlar. Bu, fotoğraflarınızı Adobe Stock ve diğer platformlarda da satabileceğiniz anlamına gelir.

Hepsinden iyisi, Adobe’nin boyutu ve lider bir yazılım devi olarak konumu göz önüne alındığında, Adobe Stock hiçbir yere gitmeyecek. Uzun zamandır olduğu gibi stok fotoğraf alıcıları ve satıcıları için popüler bir yer olmaya devam edecek.

3. Shutterstock

Adobe Stock gibi, Shutterstock da bir ömür boyu var ve stok fotoğraf alıcıları ve satıcıları arasında inanılmaz derecede popüler.

Bir Shutterstock fotoğrafcısı olarak, Adobe Stock’tan biraz daha düşük, ancak diğer stok fotoğraf pazarları ile eşit olarak, fotoğraflarınızın satış fiyatının yüzde 20-30’unu kazanabilirsiniz.

Bir mikrostock sitesi olarak, Shutterstock fotoğrafları genellikle diğer pazarlardaki benzer fotoğraflardan daha düşük fiyatlıdır. Ancak, günlük alıcıların hacmi çok yüksek.

Adobe Stock gibi, Shutterstock da sınırlayıcı değildir, bu yüzden aynı fotoğrafları başka bir yerde satabilirsiniz. Ayrıca, telif haklarınız korunur ve markanızın pazarlanmasına yardımcı olmak için fotoğraflarınız için kredi alırsınız.

4. Getty Images

Online fotoğraf satmayı ve para kazanmayı öğrenmek istiyorsanız, Getty Images kontrol etmeye değer. Bu üst düzey stok fotoğraf sitesi, yüksek kaliteli görüntülerin lisanslanması için büyük markalara ve yayıncılara fotoğraf satmanıza olanak tanır.

Getty için lisans oranları yüzde 20’den başlıyor, ancak fotoğraflar çok daha yüksek fiyata alıcı bulduğu için çabaya değer.

5. Alamy

Birçok profesyonel fotoğrafçı, Alamy’yi online fotoğraf satmak için en iyi web sitesi olarak görüyor. Adobe Stock veya Shutterstock kadar fazla alıcı çekmese de, satıcıların yüzde 50 kadar kazanmasına izin veriyorlar.

Alamy’nin kuralları da daha az. Fotoğrafçıların, telif hakkı veya lisanslama sorunu olmadan stok fotoğraf satmalarını sağlar. Alamy bugüne kadar fotoğrafçılara 200 milyon doların üzerinde ödeme yaptı ve bu rakam büyümeye devam ediyor.

6. Stocksy

Stocksy online stok satmak için oldukça iyi bilinen başka bir yerdir. Bu orta sınıf stok fotoğraf sitesi yayıncılar arasında popülerdir, ancak özel görüntüler gerektirir.

Bu nedenle, Stocksy’nin stok fotoğrafçı olarak kimleri kabul ettiği konusunda daha yüksek standartları vardır. Ancak kabul edildikten sonra yüzde 50-75 oranında cömert ödeme bekleyebilirsiniz.

7. Etsy

Etsy muhtemelen online fotoğraf satmak için akla ilk gelen yer değil. Sonuçta, benzersiz el yapımı ürünler satmak için daha iyi bilinir. Bununla birlikte, Etsy’nin 30 milyondan fazla kullanıcısı var ve fotoğraf satmak için birkaç farklı yol sunuyor, bu yüzden platformları kesinlikle dikkate değer.

Diğer birçok stok fotoğraf sitesinden daha geniş bir kitle sunmanın yanı sıra, her satıştan daha çok kazanmanıza da izin veriyorlar. Ayrıca, hem dijital hem de fiziksel baskılar satabilirsiniz ve fotoğraflarınızı nasıl görüntülediğiniz ve ne kadar sattıkları üzerinde tam kontrole sahip olursunuz.

Temel olarak, fotoğraf işiniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak, ancak en azından henüz kendi sitenizi oluşturmak istemiyorsanız mükemmeldir.

8. iStock

Getty Images’a ait olan iStock, daha profesyonel fotoğraf satmak ve satın almak isteyenlerin uğrak yeridir. Burada hem özel hem de özel olmayan fotoğraflar satabilir ve her satıştan yüzde 25-45 kazanabilirsiniz.

9. Fotomoto

Şimdiye kadar, online fotoğraf satmanın en iyi yollarını tartışırken çeşitli stok fotoğraf sitelerinden bahsettik, ancak Fotomoto biraz farklı.

Fotomoto online fotoğraf satma yeteneğini artırmak için web sitenize entegre etmek için tasarlanmış bir widget. Aslında, tüm fotoğraf satış sürecini sizin için yönetir.

Etsy’ye benzer şekilde, dijital fotoğraflar, baskılar, tuvaller ve daha fazlasını satmanıza olanak tanır.

Fotomoto tamamen özelleştirilebilir. Ayarları logonuzu, marka bilinci oluşturma bilgilerini ve daha fazlasını içerecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Hepsinden iyisi, WordPress ile sorunsuz çalışmak için tasarlanmıştır ve kimseye komisyon ödemeniz gerekmez.

Kullanmak için bir ücret ödemek zorunda olmanıza rağmen çok daha kazançlıdır.

10. Can Stock Photo

75.000’den fazla amatör ve profesyonel fotoğrafçı online fotoğraf satmak için Can Stock Photo kullanıyor. Sabit tutarlardan yüzdelere kadar çeşitli ödeme yapıları sunuyor ve Can Stock Photo’ya başvurursanız, sattıkları her 100 fotoğraf için 10 $ alırsınız.

Can Stock Photo’ya bir stok fotoğraf yüklediğinizde, fotoğraflarınız bilenler tarafından kullanılan bir stok fotoğraf ajansı olan Fotosearch’te de listelenir. Böylece, potansiyel satışlar için iki kat şans elde edersiniz.

11. Crestock

Crestock, birçok stok fotoğraf sitesinden daha yapılandırılmıştır, ancak fotoğraflarınız için daha pasif bir şekilde para kazanmanıza izin verir. Ücretsiz hesabınızı oluşturup fotoğraf yüklemeye başladığınızda, Crestock editörleri fotoğrafları değerlendirecek, Crestock portföyünüze ekleyecek ve satın alınabilir hale getirecektir.

Crestock ile fotoğraf satmaya ve para kazanmaya başlamak için yapmanız gereken tek şey bu olsa da, platform, onları bulup kalabalığın arasından sıyrılmasını kolaylaştırmak için her fotoğraf için açıklamalar ve anahtar kelimeler eklemenizi sağlar.

Bir satış yaptığınızda, Crestock size yüzde 20-40 ödeyecek. Bir fotoğraf ne kadar çok indirilirse, her biri için o kadar fazla komisyon alırsınız.

12. 500px

500px yalnızca portföyünüzü oluşturabileceğiniz, fotoğraf satabileceğiniz ve para kazanabileceğiniz başka bir stok fotoğraf sitesi değildir.

Burada listelenen pazar yerlerinin çoğu gibi sitenin kullanımı ücretsizdir ve başlamak kolaydır. Ücretsiz hesabınızı açmanız ve fotoğraf yüklemeye başlamanız yeterli.

Ancak, diğer stok fotoğraf sitelerinden farklı olarak; portföy oluşturmaya ve fotoğraflarınızı pazarda listelemeye ek olarak, diğer fotoğrafçıları takip edebilir, Fotoğraf Görevi yarışmalarında ödüller kazanabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

500px’in bir diğer özelliği de “Keşif” sayfasına fotoğraf yüklemelerinizi sağlayan “Nabız” algoritmasıdır. Platform aynı zamanda izleme ve analiz sağlar, böylece her bir fotoğrafın kaç tıklama aldığını, rakiplerinize karşı nasıl bir pozisyonda olduğunuzu ve bilmeniz gereken diğer yararlı şeyleri görebilirsiniz.

Fotoğraflarınız satıldığında, özel olmayan ve özel fotoğraflar için sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 60 kazanacaksınız.

13. PhotoDune

Envato Pazarı’nın bir parçası olan PhotoDune, online fotoğraf satmak için harika bir sitedir. Birkaç farklı ödeme yapısı var, ancak benzer stok fotoğraf satış siteleri gibi, her satış için yüzde 30 alacaksınız. Ayrıca, her ilk nakit depozito için yüzde 30 kazanabileceğiniz bir tavsiye programı var.

14. Snapped4u

Olayların fotoğraflarını çekiyorsanız Snapped4u sizin için iyi olabilir. Online olarak etkinlik fotoğrafları satmak isteyen fotoğrafçılar için tasarlanan bu stok fotoğraf sitesi, düğün, nişan, festival, partiler ve diğer etkinliklerin çekimlerini sergilemek ve satmak için mükemmel bir dijital mekan.

Snapped4u’da fotoğraflarınız için bir portföye benzer bir galeri oluşturabilir, her fotoğraf için bir fiyat belirleyebilir ve satış yapabilirsiniz. Tüm fotoğraflar jpeg dosyası olarak satılır ve dosyaları doğrudan sizin adınıza alıcılara e-posta ile gönderir.

Snapped4u ile ilgili en iyi bölüm, bir etkinlik fotoğrafçısı olmanıza yardımcı olmak ve sadece burada bir fotoğraf satmak değil. Her satıcının kendi galeri sayfası olduğundan, müşteriler kolayca bir veya birden fazla etkinlik için sizi bulabilir ve rezervasyon yapabilir.

Ayrıca, kendi web sitenizi oluşturmak yerine potansiyel müşterilere reklam verebileceğiniz ve gönderebileceğiniz kişiselleştirilmiş bir URL’niz de olacaktır.

15. PhotoShelter

PhotoShelter da biraz farklı. Dijital fotoğrafları satmak yerine, fotoğrafları basılı olarak satmanıza ve bunları müşterilere teslim etmenize yardımcı olur.

Ne yazık ki, nasıl stok fotoğraf satacağınızı bilmek istiyorsanız, PhotoShelter muhtemelen sizin için uygun değil. Alıcıların yüklediğiniz fotoğrafları görmesi çin platformlarında yer kiralamanız gerekir. Bütçenize ve ne kadar “alana” ihtiyacınız olduğuna göre seçebileceğiniz farklı özelliklere sahip birkaç farklı aylık ve yıllık plan vardır.

16. Twenty20

Twenty20, Instagram fotoğrafçılarının fotoğraflarını markalara satmalarına yardımcı olmak için özel bir araç olarak başladı. Bugün, fotoğraflarınızı sergileyebileceğiniz, potansiyel müşterilerle bağlantı kurabileceğiniz ve online fotoğraf satabileceğiniz dinamik bir stok fotoğraf sitesidir.

17. FreeDigitalPhotos.net

FreeDigitalPhotos.net, kullanıcılara ücretsiz fotoğraflar sağlar. Profesyoneller fotoğraflarınızı ticari kullanım için satın aldığında, yüzde 70’lik cömert bir komisyon alacaksınız.

Her fotoğrafın daha küçük bir sürümü de ücretsiz olarak indirilebilir, ancak bunlar için ödeme yapılmaz.

18. Dreamstime

Nihayet online stok fotoğraf satarak para kazanmaya karar verdiyseniz, Dreamtime kontrol etmeye değer.

Bu stok fotoğraf sitesi, münhasır olmayan fotoğraflar için yüzde 25-50 ve münhasır olanlar için yüzde 55’e kadar cömert bir ödeme yapısı sunar. Hem yayıncılar hem de alıcılar için yönlendirmelerden para kazanmanın çeşitli yolları vardır.

Ancak, Dreamstime’da para kazanmak taahhüt gerektirir. Aslında, portföyünüzün büyük kısmı sitelerine yüklenmeli ve en az altı ay orada kalmalıdır. Bunu yapabiliyorsanız, daha da fazla satış fırsatı açacaksınız.

19. Depositphotos

Dikkat çekici bir adı yok, ancak bu fotoğraf satış platformu, fotoğraflarınıza satış ve lisanslama hakları için yüzde 34-42 arasında değişen komisyonlar sunuyor.

Dreamstime’a benzer şekilde, komisyonlar bir katılımcının platformdaki durumuna ve deneyimine dayandığından daha fazla kazanabilirsiniz.

20. EyeEm

EyeEm, özellikle ticari fotoğrafçılığa girmek istiyorsanız, fotoğraflarınızı online satmak için en iyi yerlerden biridir.

Bu listedeki diğer stok fotoğraf sitelerinin çoğundan farklı olarak, öncelikle reklam alanı için stok fotoğrafçılığına odaklanırlar. Bu nedenle, EyeEm’de satılan fotoğraflar genellikle daha yüksek fiyatlara satılır ve her satış için yüzde 50 komisyon alırsınız.

21. GL Stock Images

GL Stock Images, fotoğraflarınızı satabileceğiniz ve kendi fiyatlarınızı belirleyebileceğiniz başka bir sitedir. İster 10 $ ister 100 $ karşılığında bir fotoğraf satın, her satışta yüzde 40 komisyon kazanırsınız.

22. 123RF

Bu, tüm fotoğraf satın alımlarında yüzde 30-60 komisyon sunan başka bir stok fotoğraf platformudur. Stok fotoğrafçı olarak kazanacağınız kesin tutar, toplam fotoğraf indirme ve satış sayınıza bağlıdır. Başka bir deyişle, siz ve fotoğraflarınız ne kadar popüler olursa, o kadar çok kazanırsınız.

23. TourPhotos

Adından da anlaşılacağı gibi, TourPhotos seyahat fotoğrafçılığı konusunda uzmandır ve bu da onu dünyadaki seyahat fotoğrafçıları için popüler bir merkez haline getirir. Bir dizi tur şirketi ve seyahat acentesi de platformu, diğerlerinin görmesi ve satın alması için fotoğraflarını yüklemek için kullanıyor.

Sonuç olarak, online seyahat ve macera fotoğrafları satmak için harika bir platform.

24. SmugMug

SmugMug, kullanıcıların küçük bir aylık ücret karşılığında fotoğraf ve video yükleyebilecekleri ve paylaşalecekleri web sitesidir. Platform ayrıca amatör ve profesyonel fotoğrafçıların dijital veya basılı medyalarını geniş kullanıcı tabanına satmalarına yardımcı oluyor.

SmugMug dört farklı hesap seviyesi sunar ve her birinin kendine özgü özellikleri vardır.

25. Foap

Güzel isim, değil mi?

Foap, kullnıcılara fotoğraflarını satarak para kazanmanın beş yolunu sunar:

• Satılan her fotoğraf için 5 dolar
• Satılan her albüme özgü fotoğraf için 0.25 dolar
• Görevler için 2.500 $ ‘a kadar
• Getty Mission başvuruları için çeşitli ödemeler
• Adobe, Alamy ve diğer iş ortağı platformları üzerinden satışlar

En İyi Stok Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Fotoğraflarınızı nerede satacağınızı bilmek yeterli değil. İnsanların gerçekten satın almak istedikleri fotoğraf türlerini nasıl oluşturacağınızı da bilmeniz gerekir. Bu, hangi stok fotoğraflarının en iyi sattığını anlamayı gerektirir. Bundan sonra, görüntüleri profesyonel bir dokunuşla oluşturmak ve yakalamak için doğru beceri ve bilgiye sahip olmak size kalmıştır.

Öncelikle biraz eğitim alın

Online olarak izleyebileceğiniz çok sayıda fotoğrafçılık dersi / kursu var. YouTube, harika fotoğraflar nasıl çekeceğiniz konusunda zengin bir bilgi birikimine sahiptir, ancak ideal olarak sizi “profesyonelliğe” götürecek ve doğru bilgileri tek bir yerde toplayacak bir kursa kaydolmak istersiniz. Udemy, bu kaynaklardan biridir.

En çok satan stok fotoğraf türleri?

Online fotoğraf satarken hangi fotoğrafların en çok satıldığını bilmek yardımcı olur. Sadece daha fazla satış yapmakla kalmaz, aynı zamanda talep edilen konular için daha fazla ücret talep edebilirsiniz.

İşte büyük paralara değer fotoğraf türlerine bir bakış:

• Gerçek Kişiler ve Ayarlar

Yüksek kaliteli, talep edilen stok fotoğrafları kurgu değil, doğaldır. Bu yüzden, insanları gerçek dünya ortamlarında gözlemlemeye başlayın. İster yerel kafede çalışan yabancılar, ister bir partide etkileşime giren arkadaşlarınız olsun, insanların başkalarıyla ve çevreleriyle doğal olarak nasıl göründüklerini hissedin.

• Eğilimler

Kripto para veya elektrikli arabalar gibi sıcak konular, sonbahar, aşk ve benzeri diğer konulara göre çok daha az seçenek sunuyor.

Bununla birlikte, gelişen teknoloji ile hala fırsatlar var. Anahtar, teknolojinin etkilerine veya daha büyük resme bakmak ve stok fotoğraflarda bir hikaye anlatmaktır. Bir trend konuyu fotoğraflar ile en iyi şekilde nasıl anlatabileceğinizi düşünün.

Size yardımcı olmak için, Shutterstock gibi bazı stok fotoğraf siteleri sıcak konular ve ortaya çıkan trendler hakkında bilgi veriyor, böylece hangi tür fotoğrafların şu anda yüksek talep gördüğünü biliyorsunuz.

• Bulması Zor Konular

Stok fotoğraflar satarken, en popüler anahtar kelimeler genellikle en fazla rekabete sahiptir. Bu nedenle, daha az sayıda rakibe sahip olmak ve kendinizi bir fotoğrafçı olarak benzersiz bir şekilde konumlandırmak için, daha spesifik düşünün.

Anahtar, stok fotoğraf sitelerini araştırmak ve eksik olan şeyler hakkında bir fikir edinmek için biraz zaman ayırmaktır. Ardından, bazı çekimler yapın ve boşluğu doldurmak için bir miktar içerik oluşturun.

• Etkinlikler

Havai fişek gösterileri, festivaller ve çeşitli etkinlikler havadaki enerjiyi ve herkesin sevdiği otantik anları yakalamak için harika fırsatlardır. Mümkün olduğunda, daha samimi bir çekim ve perspektif için perde arkasına geçmeyi deneyin. Gösterişli kıyafetleri veya parlak renkli kıyafetleri olan insanlar da öne çıktıkları için iyi konulardır.

• Sezonluk

Bir ton olabilir, ancak mevsimsel fotoğrafçılık her zaman büyük talep görüyor. Bu rekabetçi pazarda kendi yerinizi almak için bir fırsat olabilir.

Stok Fotoğrafçılığı İpuçları

Onlinei fotoğrafların nasıl ve nerede satılacağı hakkında her şeyi öğrendiğinize göre, fotoğraflarınızı gerçekten öne çıkarmak ve en önemlisi satmak için bazı yararlı ipuçları.

1. İpucu – Planlı Çalışmak

Stok fotoğraf söz konusu olduğunda, önceden planlamak, daha sonra boşlukları doldurmaya çalışmaktan çok daha kolaydır. Bu yüzden, neyi çektiğinizi neden çektiğinizi ve yakalamaya çalıştığınız duygu, his veya fikri anlayın.

2. İpucu – Harika Küçük Resimler

Tasarımcılar stok fotoğraf sitelerinde dolaştıklarında, görüntüler küçük resimler olarak görünür ve her birine yalnızca bir saniye bakarlar. Sonuç olarak, neler olup bittiğini görmek için fotoğraflarınızın net ve çok kolay görünmesi gerekir.

Mümkün olduğunda, metin ve biraz tasarım tedavisi için biraz fazla alan bırakmaya çalışın. Alıcılar genellikle kendi ihtiyaçlarına göre uyarlayabilecekleri fotoğraflar ararlar.

3. İpucu – Kameranızı Her Yere Götürün

Planlama önemlidir, ancak bazen en iyi, en otantik çekimler herhangi bir zamanda kendiliğinden gerçekleşir. Fotoğrafçılık konusunda ciddi iseniz, fotoğraf makinenizi gittiğiniz her yere yanınızda götürün. Harika bir fotoğraf fırsatının ne zaman ortaya çıkacağını asla bilemezsiniz.

4. İpucu – Logo (Marka) Kullanma

Stok fotoğrafçılığı esasen ticari fotoğrafçılık olduğu için fotoğraflarınız logo içermemelidir. Çekimlerinizden birinin arka planında Apple dizüstü bilgisayar kullanan biri gibi bir veya iki istisna olsa da, fotoğraflarınızı mümkün olduğunca genel ve markasız hale getirmeye çalışmalısınız.

5. İpucu – Ne Yüklediğinizi Düşünün

Her fotoğraf harika bir fotoğraf değildir, bu yüzden asla her fotoğrafı yüklemeyin. Mümkün olmayan anlarda bile mümkün olduğunca fazla çekim yapmak önemli olsa da, çektiğiniz her çekimi yüklemek istemezsiniz. Yüksek kaliteli bir çekim sıcak çay gibi satılacak, ancak düşük kaliteli bir çekim itibarınız üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır.

Sonuç

Dünyaya bir mercekle bakmayı seviyorsanız ve online stok fotoğraf satmak istiyorsanız, umarım bu kılavuz yardımcı olmuştur.

Buraya kadar okuduysanız, stok fotoğrafçılığının dünyası ve online fotoğrafların nasıl satılacağı hakkında her şeyi öğenmiş oldunuz. Şimdi, öğrendiklerinizi iyi bir şekilde kullanma ve hobinizi bugün bir gelire dönüştürme sırası sizde.