Tembel İnsanların Kullandıkları 8 Ortak Mazeret ve Çözümleri

Tembel insanlar hayatlarında herhangi bir gerçek eylemde bulunmaktan kaçmak için bahaneler uydururlar.

Tembel insanlar, işler zorlaştığında ilk pes edenlerdir.

Bu mümkün değil…

Sadece doğru zihniyete sahip değilim…

Zamanım yok…

Bunlar, tembel zihniyetin arkasındaki en yaygın bahanelerden bazıları.

Bir bireyi yavaş bir yaşam tarzına alıştıran şeyin ne olduğunu anlayalım.

Neden bu kadar tembelim?

Gezegendeki her çalışkan birey, tembel günlerden nasibini aldı. Atalarımız, tamamen enerjiyi korumakla ilgilendiği için, bu doğal olarak bizim için pasif bir özelliktir.

Uyumak, egzersiz yapmaktan daha çekicidir. Fast food sipariş etmek, kendi yemeğinizi yapmaktan daha kolaydır. Başarısızlığı kabul etmek, başarı merdivenini tırmanmaktan daha kolaydır.

Tüm bu seçimler, insanların uygun hareketsizlik yolunu kabul etmek için sağlıklarını ve profesyonel hedeflerini nasıl feda ettiklerini göstermektedir.

İnsanlarda tembelliğin evrimi

Neden tembelleştiğimizi anlamak için, ilk etapta tembelliğin nasıl geliştiğini anlamak çok önemlidir.

Aslında tembellik modern dünyanın bir ürünüdür. Tarih öncesi zamanlarda tembellik, yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelirdi.

Göçebe insanlar günlük yiyeceklerini bir şekilde temin etmek zorundaydı. İklimin sert koşullarında hayatta kalmak, avlanmak ve savaşmak zorundaydılar.

Kısacası, enerjileri yalnızca avlanma, yiyecek arama ve hayatta kalma gibi pratik nedenlerle kullanılan değerli bir kaynaktı.

Tembel bir insanın bu kadar tehlikeli koşullarda hayatta kalabileceğini düşünüyor musunuz?

Modern dünya bir rahatlık yeridir. Yiyecek, yemek dağıtım hizmetleri ve süpermarketler gibi çağdaş yollarla elde edilir.

Yazın klimalar, kışın ısıtıcılar gibi elektronik cihazların yardımıyla zorlu koşullar daha kolay hale getirilir.

Teknolojideki ilerlemeyle, her on yılda bir daha fazla kolaylık biçimiyle karşılaşıyoruz.

Ve tembelliğin doğuşunun arkasındaki sebep – Kolaylık.

Tembel olmak doğuştan itibaren zihnimize işleniyor

Endüstriyel dünyanın patlamasıyla, bedenlerimize ve zihnimize çok az çaba harcanarak en üst düzeyde lüks verilir.

Yapılan bir araştırma, modern yaşam tarzı değişiklikleri nedeniyle insanların giderek daha fazla enerji tasarrufu sağladığını ve bebeklerin doğdukları andan itibaren tembellikle doğrudan bağlantılı olarak doğmalarına neden olduğunu gösteriyor.

Çalışma, daha kolay görevlerin katılımcılar tarafından hızlı bir şekilde yerine getirildiğini, beyne ilgi eksikliği nedeniyle daha uzun görevlerin daha yavaş bir hızda gerçekleştirileceğini gösterdi.

Günlük hayatta tembelliği göstermek için aşağıdaki örneği ele alalım.

Evde yapılabilecek bir iş kurmaya karar verdiniz ve zemini hazırladınız ve süreyi tamamladınız. Tamamlanması toplam 5 hafta sürer.

Uymanız için günlük bir program oluşturdunuz ve bu, işlerin profesyonel rutininizi oluşturması için önemlidir.

Ancak, tembel bir insanın zihni içeriden böyle çalışır.

1. Hafta: İşleri yavaştan alıyorsun. Sonuçta, işinizi bitirmek için bolca zamanınız var Televizyon izlemek ve internette gezinmek gibi daha az önemli görevlere odaklanırsınız.

2. Hafta: İşler her zamankinden daha yavaş ilerliyor, ancak sizi etkilemiyor. Kendinizi işletmenizin 5 hafta değil, 3 haftalık çalışma gerektirdiğine ikna edersiniz. Bu nedenle, tüm hafta en iyi şekilde rölantide geçirilir.

3. Hafta: Burada işler karışmaya başlıyor. İki haftanızı boşa harcadığınız için kendinizi suçlu hissetmeye başlıyorsunuz. İşleri ilerletmenin zamanı geldi. Ama nereden başlayacaksın? 1. haftanın başında sahip olduğunuz motivasyon artık mevcut değil. Haftayı kendinizle suçlama oyunları oynayarak geçiriyorsunuz.

4. Hafta: Olumlu enerjinizin akmasını sağlamak için motivasyon videoları aramaya ve ilham verici makaleler okumaya başlıyorsunuz. Bu haftanın hatalarınızı kapatmak için iyi bir fırsat olduğuna karar veriyorsunuz. Hafta sonuna kadar sıkı çalışarak açığı kapatacağınızı umuyorsunuz. Ama ortada bir eylem yok.

5. Hafta: Ya şimdi ya da asla. Tüm iş günlüklerinizi gözden geçirmeye başlarsınız ve projenizi tamamlamanın imkansız olduğu sonucuna varırsınız ve 5 haftalık yeni bir son tarih belirlemeniz gerekir.

Ne yazık ki, 5 haftalık zaman sınırı yıllarca uzar ve tembel kişi hiçbir zaman iş yapmaz.

Tembellik bir hastalık mı yoksa akıl hastalığı mı?

Emmanuel Stamatakis ve Dr. Richard Weller, tembelliğin gerçek bir hastalık olduğu konusunda derinlemesine bir rapor yazmışlardır.

Dünya Sağlık Örgütüne, Tembelliği tam teşekküllü yaşamı tehdit eden bir hastalık olarak tanımlamasını ve bu şekilde sınıflandırmasını önerdiler.

Tartışmaları, tembellik nedeniyle birçok kişinin obezite sorunuyla karşı karşıya kaldığı ve dolayısıyla kalp ve bedenle ilgili yaşamı tehdit eden hastalıklarla karşı karşıya olduğudur.

Tembellik ayrıca ‘ Kronik Yorgunluk Sendromu’ olarak bilinen başka bir hastalığa da katkıda bulunur.

Bu hastalık, hastasında duş almak veya kıyafetlerini değiştirmek gibi düzenli aktiviteleri gerçekleştiremeyecek kadar kalıcı bir yorgunluk yaratır .

Maalesef günümüzde insanlar tembelliği bir zihinsel bozukluk olarak görüyorlar ve bizim için hayati tehlike oluşturan ciddi bir hastalık değil.

Tembellik kendisi için ölümcül sonuçlara yol açmazken, zaman kaybı, depresyon, obezite, yorgunluk gibi yan etkiler çok daha şiddetlidir.

Soruyu cevaplamak için – Tembellik, tedavi edilmeden bırakıldığında, büyüyerek bireyin içinde bir hastalığa dönüşen zihinsel bir bozukluktur.

Bir ülkedeki her kişi katkıda bulunmayı veya işe gitmeyi reddederse, ülke işlevini yitirirdi.

Bu, herkesin aynı anda tembel olmaya karar vermesi nedeniyle gıda tedarikinin ve diğer acil servislerin durmasına neden oluyor.

Herkes buna katkıda bulunduğunda tembelliğin ne kadar tehlikeli olduğunu anlıyor musunuz?

Tembel insanların öne sürdükleri 8 ortak bahane ve bunları nasıl çözecekleri

“İlham, tembelleri isteyerek ziyaret etmeyen bir misafirdir.” – Çaykovski

Hayallerini gerçeğe dönüştürememek, tembel kişinin başarısına ulaşmasını sağlayan şeydir.

Aşağıdaki bahaneler, işi bitirmek istemeyen insanlar tarafından kullanılan en bilinen bahanelerden bazılarıdır.

1. Sadece vaktim yok

Bu mazeret o kadar fazla kullanılmış ki pratikte bir klişe.

Soru sorulmadan önce tembel bireyin dudaklarında bekliyor gibi.

Dünyadaki her insana aynı 24 saat verilmektedir ve bu her tembel birey için de geçerlidir.

Boş zamanlarınızda televizyon seyretmek veya sosyal medyaya göz atmak için vaktiniz varsa, kesinlikle mazeret olmadan hedeflerinize ulaşmak için zamanınız vardır.

Çözüm

Zaman yönetimi, gün içinde görevlerinizi tamamlamak için yeterli zaman bulamama sorununu nasıl çözdüğünüzdür.

Trello gibi zaman yönetimi uygulamalarını kullanmak, günün her saatini tam olarak istediğiniz şekilde düzenlemenizi sağlar.

Bu uygulamalar, organize olmanızı ve hedeflerinizi planlamanızı sağlayacak çeşitli hatırlatıcıları size hatırlatır.

Gününüzü nasıl planlayabileceğinize bir örnek aşağıdaki gibi olabilir.

 • 06:30 – Günaydın
 • 06:45 – Hafif egzersiz
 • 07:15 – Gün için bir program hazırlayın
 • 07:30 – Sabah haberlerini okuyun ve kahve yapın
 • 07:45 – Duşa doğru ilerleyin
 • 08:00 – Kahvaltı
 • 08:15 – Çalışma aşamanıza başlayın
 • 12:00 – Çalışma aşaması 1 biter – Öğle yemeği vakti
 • 12:30 – Çalışma aşaması 2 başlıyor
 • 18:30 – Çalışma aşaması 2 sonları – Eve dön
 • 19:15 – Rahatlama
 • 20:00 – Biraz sosyal medya
 • 20:30 – Akşam yemeği
 • 21:00 – Son dakika iş görevlerini bitirin ve yatağa hazırlanın
 • 22:00 – Uyku vakti

Yukarıdaki gibi örnek bir program, tam olarak belirli bir zaman diliminde zamanınızı nasıl yöneteceğiniz konusunda size bir fikir vermelidir . Zamanında yapılan bir rutin ile, daha az önceliğe dayalı görevler için çok az zamanla zamanınız gün boyunca iyi hesaplanacaktır.

2. Bunun için param yok

Başarıya giden tek yolun para olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu doğru olsaydı, Jim Carrey ve Mariah Carey gibi ünlü şahsiyetler fakir kalırdı. Ama değiller.

Yoksul bir hayatın içinde doğmuş olsalar bile, tembel olmayı bırakıp fırsatlardan başarı yaratmayı yaşam hedefleri haline getirdiler.

Fırsatlar yalnızca onları yarattığınızda kazanılır. Ve tembel insanlar nadiren onları yaratır.

Bu yüzden tembel bireyler hayatlarında hiçbir zaman başarı görmezler ve genellikle maddi özgürlük için mücadele ederken bulunurlar.

Çözüm

Modern dünya sonsuz olasılıklarla doludur. Teknoloji, aktif bir yaşam tarzının sıkıntısı olsa da, finansal durumunuzu dönüştürmek için de kullanılabilir.

İnsanlar iş portallarına giderek ve kendi alanlarında listelenen açık pozisyonlar bularak evlerinin rahatlığında iş bulabilirler.

3. Hayatta başarabilmemin hiçbir yolu yok

Tembel bir insanın hayatta hırsından yoksun olması şaşırtıcı mı?

Rahatça arkanıza yaslanıp zihninizde bir durumu oynamak ve kendi sonucunuzla ortaya çıkmak genellikle daha kolaydır. Gerçek hayatta hareket etmek irade gücü gerektirir.

Tembel insanların tek bir başarısızlıktan sonra pes etmesine neden olan tek şey nedir?

‘Kalıcılığın’ tamamen yokluğu. Birisi zor bir duruma direnip zorlayamadığında, otomatik olarak pes eder ve yenilgiyi kabul eder. Tembel bir insan bunu denemeden yapar. Gibi bahaneler –

 • Gerçekten ne anlamı var?
 • Zengin insanlar tüm fırsatları değerlendirdiler, dünyada bizim için hiçbir şey kalmadı.
 • Başaramayacaksam neden uğraşayım? Hiç denememeyi tercih ederim.

Bu düşünceler zihninizde yarışıyorsa. Başarılı insanların sıkı çalışmaları ve akıllı zihniyetleri nedeniyle zengin olduklarını anlamak önemlidir.

Çözüm

Bu sorunu çözmenin temeli, başarısızlığı bir engel olarak düşünmeyi bırakıp, onu bir fırsat penceresi olarak görmektir. Örneğin, bir çocuk olarak bisiklete binmeyi ilk denediğinizde, ilk birkaç denemede dengenizi bulamaz ve bisikletten düşerdiniz. Sonunda bisikleti eğitim tekerlekleri olmadan sürmek pratik gerektirdi.

İrade gücü bir bisiklettir, ilk birkaç deneme en zorudur ama bir kez yerleştikten sonra, tembellik kanepesinden kalkmak ve pozitif bir zihniyete sahip olmak hayatınızın en büyük duygusudur.

4. Bulaşıkları yarın yıkayacağım

İşleri daha sonraki bir tarihe koymak, tembel bir zihin için en kolay mazerettir.

İster mutfak lavabonuzdaki yıkanmamış bulaşıklar, isterse acil bir çözüm gerektiren temel sorunlar olsun, engellerden tamamen kaçınmak umuduyla sık sık bir yol buluyoruz.

Ne yazık ki, tıpkı bulaşıkların lavabonun yanında yığılması gibi, yatağa gittiğimizde sorunlarımız sihirli bir şekilde silinmiyor, onları ertesi gün yanımızda taşıyoruz.

Çözüm

Kendinize kişisel bir soru sorun, bulaşıkları yıkamayı bu kadar zor yapan nedir?

Hareketin kendisi mi?

Yaşadığın sürece bulaşıkları yıkamayı asla bırakmayacağın için mi?

Kendinizi mutfağa taşımak ve bulaşıklarınızı yıkarken birkaç dakika ayakta durmak sorunlu geliyorsa, o zaman kendi sorunlarınızı çözmek hiç bitmeyen bir döngü olacaktır.

İşte zihninizi mutfak lavabosuna gitmeye ve her gün zahmetsizce bulaşıkları yıkamaya ikna etmek için hızlı bir strateji.

 • Yemeğinizi her bitirdiğinizde, kendinizi hemen bulaşıkları yıkamaya ikna edin.
 • Tembelliğin zaman verdiğinde sadece daha da kötüleşiyor
 • Aşırı düşünmekten kaçının, zihnininiz eylemden kaçınmanız için bahaneler yaratır.
 • Düşünmek yerine “Şimdi” nin gücünü kullanın. Kendinize bulaşıkları yıkamanızı her söylediğinizde, her düşünce sürecini ‘Şimdi’ kelimesiyle kesintiye uğratın. Kendinize ‘Şimdi’ deyin ve kendinizi tamamen iradenizle işi bitirmeye zorlayın.

Bu strateji, herhangi bir düşüncenin zihninize girmesini ortadan kaldırır ve bunun yerine onu eylemle değiştirir. Çimlerinizi biçmek, odanızı temizlemek, çamaşırlarınızı katlamak ve tabii ki bulaşıkları yıkamak için ‘Şimdi’ deyin.

5. Bugün yemek pişirmek istemediğim için kendime pizza hediye edeceğim

Evinizde bol miktarda yiyecek bulunduğu halde yine de sipariş vermeye mi karar veriyorsunuz?

Psikolojisi üzerine yapılan bir çalışmada, abur cuburun insanoğlunun genel tembelliğine katkıda bulunduğuna dair kanıtlar gösterildi.

Beslenme eksikliği, karbonhidrat ve şeker açısından ağır bir diyet nedeniyle insanlar, iç dopamin seviyelerini geçici olarak artırmak için hızlı yiyecekler tüketmeye bağımlıdırlar.

Peynirli bir burger tüketmek iyi hissettiriyor ama dopamin azalmaya başladığında, kendimizi suçlu ve pişman hissetmeye başlarız.

Obezitenin tembellikle bağlantılı olması şaşırtıcı değil.

Biz insanlar, değişime nadiren olumlu bir şekilde adapte oluruz ve kendimizi aynı yaşam tarzına ister sağlıklı ister tembel olsun, şımartmayı tercih ederiz.

Çözüm

Kendinizi mutfağa götürmek ve kendinize sağlıklı bir yemek pişirmek için ne yapmanız gerekir?

Cevap, biraz irade ve diyette tam bir değişiklik. Şeker açısından zengin yiyecekler yemek yerine, daha sağlıklı ve daha hafif yiyecekler seçin. Aşırı yemek midenizi daha dolgun hale getirir ve tüm gün uykulu ve dolayısıyla tembel hissetmenize neden olur.

Ne yersek o oluruz ve dolayısıyla beslenme alışkanlıklarımızı daha sağlıklı alternatiflere dönüştürdüğümüzde, tembelliği otomatik olarak enerjiyle değiştiririz.

 • Lif bakımından zengin diyet midenin yiyecekleri çok hızlı sindirmesini önler ve beslenme aralığını uzatır.
 • Erken kalkın ve gün doğarken adrenalin pompasını çalıştırmak için yürüyüşün tadını çıkarın.

6. Hayatta hiçbir amacım yok

Hedefsizlik, aynı tekrarlayan yaşamın ardından sıkıcı olmaya mahkumdur. Tembel insanlar istek duymazlar veya her gün dört gözle bekleyecekleri hedefleri yoktur.

Ne zaman uyandıkları veya ne zaman yattıkları önemli değil.

Yön bulamayan tembel bireyler, zamanlarının çoğunu hayal kurarak ve uyuyarak geçirirler.

Karar verme yetenekleri mevcut değildir ve onları tetikte tutacak hiçbir uyarı işareti yoktur .

Çözüm

Hedeflerinizi yazmanın ilk adımı şimdiye kadarki en zor adım olabilir. Yazmak için oturduğunuzda, zihniniz ilerlemeye devam etmenizi engeller.

Bu, kendiniz için öne çıkmanız ve kendinize hayatta her zaman yapmak istediğiniz 3 şeyi yazacağınıza söz vermeniz gereken zamandır – seyahat, kariyer, hobi, sağlıklı yaşam, spor, yaşam tarzı değişiklikleri vb.

Çocuk veya yetişkin olarak her zaman yapmak istediğiniz herhangi bir şey olabilir. Önemli değil.

Tutkulu olduktan sonra, hepimiz onun için çalışmaya hazırız. Bir tutku üzerinde çalışmak, kum saatinin dolmasını izlemek gibidir.

Tam bir dakika sürüyor ama kesinlikle doluyor. Çabalarınız da tutarlılıkla aynı şekilde yoğunlaştırılmalıdır.

Örneğin – tutkunuz Fotoğrafçılık.

Günlüğünüzde aşağıdaki gibi basit kilometre taşlarının bir listesini yapın.

 • 1. Gün – Akıllı telefonun kamerasıyla evin iç mekanlarının 4 fotoğrafını çekin
 • 2. Gün – Çevrenizdeki 5 farklı ağaç türünün 5 fotoğrafını çekin
 • 3. Gün – 10 farklı hayvan türünün 10 fotoğrafını çekin
 • 4. Gün – Arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinden 2’sinin yüksek kaliteli 2 fotoğrafını çekin
 • 5. Gün – Çevrimiçi fotoğrafçılık dersi alın

Bunun gibi iddiasız hedefler oluşturduğunuzda, bir yaratıcılık dünyasına girersiniz ve bir zamanlar kanepesine aşık olan aynı tembel insan olduğunuzu unutursunuz.

7. Kitap okuyamıyorum, çok sıkıcı ve konsantre olmak zor

Tembel bireyler zamanlarını nadiren okuyarak geçirirler çünkü yapsalar artık tembel olmazlar. Kitaplarda bulunabilecek bir bilgi dünyası var.

Kurgu olsun ya da olmasın, kitap okumak her zaman iyi bir alışkanlıktır.

Tembel insanların ilk sayfasını çevirmeden önce durmasının ana nedenlerinden biri, okumanın konsantrasyon gerektirmesidir. Bütün gün yorgun hissettiğinizde konsantre olmak son derece zordur.

Çözüm

‘Kitap’ kelimesinin kendisi bile birçok okuyucunun farkında olmadan esnemesine neden olur. Bunun nedeni, fiziksel aktivite veya konsantrasyon söz konusu olduğunda beyinlerimizin sıkılmaya hazır olmasıdır.

Bu yüzden, çok açık olmayan tembel beyne girmenin yolları vardır.

 • Sesli kitaplar harika bir alternatiftir, gözlerinizi kapatın ve gözlerinizin konsantre olmasına gerek kalmadan okuyucuyu dinleyin.
 • Kitaplar siyah beyaz baskılarla doldurulur ve okumaya başlayan birine sıkıcı görünebilir, ancak her zaman başlamak için resimli dergiler vardır.
 • Gazeteler, dünyanın dört bir yanından olağanüstü bir bilgi kaynağıdır. Bir alışkanlık edinmek için her gün manşetleri okumaya başlayın.

Herkes farklıdır ve belki de bilginizi kullanma şekliniz bir sonraki kişiden farklıdır. Bu nedenle, yaşam tarzınız için neyin işe yarayıp uymadığını deneyin.

8. Egzersiz yapamıyorum, bu çok yorucu

Fiziksel aktivite, tembelliğe karşı çalışır ve bireyin gerçekleştirmesi için çaba gerektirir.

Vaktinizin çoğunu kanepede geçirdiğinizde, mutfağınıza yürümek bile zor gelir.

Doğal avcılar olan atalarımızın kanıtladığı gibi, insanlar enerji harcamak için yaratıldı. Tembel adam, günümüz dünyasının bir ürünüdür.

Çözüm

Evet! Egzersiz yapmak zordur ve ilk hafta dayanılmaz derecede zordur.

Fakat ilk haftanızdan sonra, yokuş aşağı inmeye benzer.

Açık havaya çıkmak kalp atış hızınızı zirvede tutar, fiziksel aktivite yaptığınızda hemen terlemeye başlarsınız ve dopamin doğal olarak kan dolaşımınıza salınır.

İşte yataktan çıkmanın birkaç yolu.

 • Alarm, tembel bir insan için son derece can sıkıcı bir cihazdır, muhtemelen bir tanesini bozmuşsunuzdur. Saldırganlığa karşı koy ve ara sıra koşmak için bir zaman ayarla. Erteleme düğmesini dikkate almayın ve duşa doğru ilerleyin.
 • Kimse ter atmak için koşman gerektiğini söylemedi. Her gün 15 dakikalık hafif bir yürüyüş, kanınızın vücudunuzun her köşesine gitmesini sağlar. Etrafta tembellik ederken olduğu gibi kendinizi yorgun hissetmeyeceksiniz.
 • Sıvı takviyesi, dışarı çıkarken iyi bir fikirdir. Su seviyenizi yenilemek tavsiye edilir, bu sizi aktif ve odaklanmış tutar.
 • Evde birkaç egzersiz programı izleyerek egzersiz yapın ve eğitmenler tarafından verilen talimatları izleyin.

Sonuç

Başarılı bir insan ile tembel bir insan arasındaki tek temel fark – Kendine inanmaktır.

Tembel bireyler, evde yatakta uzanmak için sosyal çevrede eğlenme fırsatlarını çoğu zaman geri çevirir.

Başarılı insanlar, fırsatlardan yararlanmaya zaman ayıran ve her günü yeni bir şeyin başlangıcı olarak karşılayan ruhlu varlıklardır.

Şüphe duyduğunuzda, kendinizi ayağa kaldırmak ve hareket etmek için ihtiyacınız olan tek şey kendine inanmaktır.