Topluluk Önünde Konuşmanın 7 Temel İlkesi

Bir konuşma veya sunum yapmak için sahneye çıkma düşüncesi sizi korkutuyor mu? Topluluk önünde konuşmanız talep edildiğinde gergin hissediyor musunuz? Fazla takılmayın; birçok insan aynı şekilde hissediyor.

Eğer geçiminizi bir konuşmacı olarak sağlamıyorsanız, ilk kez bir konuşma yapmak için sahneye çıkmak zorlu bir egzersiz olabilir.

Pek çok insan topluluk önünde konuşma korkusu yaşar, bu, glossofobi olarak da bilinir ve ne kadar emin olurlarsa olsunlar onları etkileyebilir. Ancak sonsuza kadar kaçamazsınız.

Doğru ipuçları ve tekniklerle, tereddütlerin üstesinden gelebilir ve topluluk önünde konuşma konusunda ustalaşabilirsiniz.

Bu yedi kurala ve temel ilkeye hakim olmak, konuşma görevleri ve sunumlara doğru yaklaşımı geliştirmenin anahtarıdır.

Topluluk önünde konuşmak için bilmeniz gereken 7 kural

1. Ne Hakkında Konuştuğunuzu Bilin

Daha ikna edici bir satış konuşması yapma olasılığı, ürün hakkında yeterli bilgiye sahip olmaktan gelir.

Topluluk önünde konuşma ile benzer bir şey. Yaygın bir söz, “güven bilgi ile birlikte gelir” der.

Konuşma yapacağınız konu hakkında çok iyi bilgiye sahip olmak, topluluk önünde konuşmayı sorunsuz bir egzersiz haline getirir.

Konuşmadan önce konuyla ilgili ayrıntılı araştırma ve uygun çalışma, konuşma sunumuna olan güveninizi artıracaktır. Tüm temel bilgilerin ele alındığından emin olun, böylece dinleyicilerin soru sormasına gerek kalmaz, ancak yine de olası soruların bir listesini hazırlayın, böylece bunları hiç zorlanmadan cevaplayabilirsiniz.

Genellikle konuşmadan sonra sorular sorulacaktır. Soruları cevaplayamazsanız, izleyicilerin nezdinde güven kaybedersiniz, bu yüzden bu iyi izlenimi korumak için hazırlıklı olmalısınız.

Alandaki uzmanlara sorular sorun ve bir arkadaşınızdan veya meslektaşınızdan sunumunuza göre size olası sorular sormasını sağlayın.

Ayrıca, konu kelime dağarcığınıza iyi çalışın. Örneğin, “sosyal medyanın faydaları” hakkında bir konuşma yapacaksanız, tüm trend sosyal medya kanallarını, trendleri, terminolojileri vb. Bilmek yeterince akıllıca olacaktır.

Bu konudaki ortak terimlerden bahsederek iyi bir akışa sahip olmak, izleyicinin kabulünü artıracak ve bu sizi çok daha nitelikli hale getirecektir.

2. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Herhangi bir konuşma yapmadan önce yapılacak ilk şeylerden biri, okuyucunuzu incelemek ve tanımaktır. Bu, konuşmanızın iletim şeklini ve tonunu belirlemek için önemlidir. Konuşmanız seyirci türünüze göre uyarlanmalıdır. Örneğin, üniversite öğrencilerine yapılan bir konuşma, konu benzer olsa bile, sağlık uzmanlarına yapılan konuşmadan farklı olmalıdır.

İzleyicilerinize ilişkilendirilebilir hikayeler anlatmak harika bir bağlantı oluşturur. İyi bir konuşmacı, hikayelerin ve örneklerin izleyicilerle ilişkilendirilebilir olması gerektiğini bilmelidir.

Genç beyinlerle konuşurken, sosyal medyadaki ve spordaki güncel eğilimler hakkındaki hikayeler, izleyicilerin ilgisini çekmede çok yol kat edecek.

Daha yaşlı bir kitleyle konuşurken politik şakalar işe yarayabilir. Farklı bir noktada yontulmuş hikâye parçaları, konuşmayı ilginç ve ilgi çekici kılar. Ancak, aşırıya kaçmayın.

Kitlenizin konu hakkındaki bilgi düzeyini ölçtüğünüz bazı topluluk önünde konuşma oturumları etkileşimli olabilir. İzleyicilerin katılımını artırmak için izleyicilerden sorular talep edilebilir ve yanıtlanabilir.

Sunum yaparken, izleyicilerinizle kişisel bir düzeyde bağlantı kurmaya çalışın. Mümkünse, izleyicilerinizle göz teması kurarken neşeli bir yüz ifadesi tutmalısınız.

İzleyicilerin gözlerine bakmak size bir kontrol hissi verir ve bu da güveni artırır. Yüzünüzü aşağıda tutmaktan kaçının çünkü belirsiz bir tavır sergiliyor.

3. Değerli ve İlgi Çekici İçerik Sunun

Konuşmanız, izleyicileriniz üzerinde olumlu bir etki bırakmalıdır. Konuşmanın ardından ders alınmalıdır. İlham veya motivasyonun ötesinde, konuşmanız gerçek hayattaki olaylarla ilişkilendirilebilir ve ikna edici olmalıdır. Konuşmanızın iletilmesi önemlidir, ancak değerli içerikler sunmanız gerekir, yoksa hepsi boş jestlerdir.

Mesajınızın tesliminde net olun; Hedef kitlenizin anlamakta zorlanacağı büyük kelimeleri kullanmaktan kaçının. Ayrıca, dinlerken izleyicilerinizin işlemekte zorlanacağı kadar çok veri dökmek, hedef kitlenizin dikkatini dağıtabilir.

Yalnızca konunuzla ilgili bilgi ve örnekler verin. Hikayenizin dışına çıkmak veya yoldan çıkmak, izleyicilerinizi kaybetmenize neden olur. Yine de, konuşmanızın üzerine inşa edileceği gerekli arka plan bilgilerini verin. Asla hedef kitlenizin bazı bilgileri olduğunu varsaymayın.

Sunum slaytlarınızda veya konuşurken tanıdık ölçü birimlerini kullanın. Örneğin, hedef kitleniz İngiliz ve parasal değerde bir örnek vermeniz gerekiyorsa, bunu TL olarak değil, GBP cinsinden yapmalısınız. Hedef kitlenizi aklınızda tutun ve onları asla kaybetmediğinizden emin olun.

Sunumunuzun, hedef kitlenizin bilgilerinizi ne kadar iyi alacağı konusunda da bir rol oynadığını unutmayın. Konuşmanızı nasıl yaptığınız konusunda saygılı ve kibar olduğunuzdan emin olun. İzleyicilerin hiçbir üyesiyle dalga geçmeyin.

İstediğiniz ilgiyi çekebilirsiniz, ancak bu iyi bir şekilde olmayacaktır. Sürekli konuşmak yerine dinleyicilerin konuşmayı özümsemesine izin vermek için konuşmanız arasında duraklamalar yapmak önemlidir.

4. Kendinizden Şüphe Etmekten Kurtulun

İnanmadığınız bir şeyi satabilir misiniz? Topluluk önünde konuşma, bir satış konuşması olarak görülebilir. İzleyici üyeleriniz müşterilerinizdir. Konuşmanıza inanmalısınız.

Düzenli pratik yapmak ve önceki sunumlardan performansınız hakkında başkalarından geri bildirim almak, güçlü alanlarınızı ve iyileştirmenin gerekli olduğu alanları belirlemenize yardımcı olacaktır.

Vücut diliniz, tonunuz, ses tonunuz güven ve coşku yaymalıdır. “Ah” ve “um” gibi doldurucu kelimelerin sık kullanımı, konuşmanızın gayri resmi görünmesine neden olur ve komut dosyası hakimiyetinin olmadığını gösterir. Mükemmel satıcı, satış konuşması fırsatını asla kaçırmaz.

Bir sunumdan önce akılda kalan “ne olursa olsun” un üstesinden gelin. “ya izleyicilerim görüşlerime katılmazsa,” “ya kilit noktalarımı unutursam?” Bu şüpheler genellikle güven seviyenizi düşürür ve izleyicileriniz üzerinde tatmin edici olmayan bir izlenim bırakır.

Unutmayın, mükemmel bir satıcı, her koşulda zaferi görür; böyle bir tavır takın. “Bu sunum bana sadece iki gün önce söylendi”, “Bu konuşmayı yapması gereken kişi ben değilim” gibi ifadeler takınmak, mazeret üretmekten başka bir şey değildir ve onlardan kaçınmalısınız.

5. İyi Bir İlk İzlenim Yaratın

Araştırmalar, iyi bir ilk izlenim yaratmak için en az 7 saniyeye ihtiyacınız olduğunu gösteriyor. Ek olarak, sunumunuzun ilk birkaç saniyesi çok şey ifade ediyor. Dinleyicileriniz, büyük olasılıkla, siz ilerledikçe üzerinizde görsel-işitsel bir değerlendirme yapacak ve bu, konuşmanıza ne kadar açık olduklarını etkileyebilir. Şık görünmeye çalışın. Düzgün ve saygılı giyinin.

Yine izleyicilerinize bağlı olarak, izleyicilerinize uygun giyinin, profesyonel bir sunum için, iyi ütülenmiş bir gömlek, cilalı ayakkabılarla takım elbise giymeniz gerekecektir. Aksine, gayri resmi bir sunum için nedensel bir kıyafet iyi olabilir. Bir arkadaşınızın ne giyeceğinizi değerlendirmesine yardımcı olması iyi bir fikir olabilir.

Sesiniz duyulabilir olmalı, ne çok yüksek ne de alçak. Konuşurken tutarlı bir akış sağlayın; ne çok hızlı ne de çok yavaş. Nefesinizi kontrol edin; Kıpırdanmaktan veya daha az güven gösterecek eylemlerden kaçının.

El hareketlerinizi minimumda tutun, elbette, güven verin ve ikna edici olun. Sahneye çağrıldığında mekana geç kalmak ya da müsait olmamak kötü bir izlenimdir. Sunumunuzu verilen süre içinde bitirin.

6. Organize Olun

Bir hikaye anlatır gibi konuşmanız iyi organize edilmelidir. İçeriğinizin aşağıdaki bölümlere ayrılmış zihinsel bir resmine sahip olun:

 • Giriş: Bu, konunuzla ilgili tanıdık bir söz veya hikaye olabilir. Giriş, izleyicilerinizin dikkatini çekmeli ve gerilim yaratmalıdır.
 • Vücut: Çok ayrıntılı bir gövde, konunuzla ilgili gerçekleri, istatistikleri, karşılaştırmaları ve ayrıntılı bilgileri içermelidir. Burası, izleyicilerinize yeterince hazırlandığınızı bildirdiğiniz yerdir.
 • Sonuç: Bu, düşüncelerinizi özetlemeli ve sorular şeklinde geri bildirim almalıdır. Ayrıca başlangıç ​​hikayenizi sonuca bağlayabilirsiniz.

İçeriğinizi düzenli ve kısa tutmak, konuşmanızın akışını ve sonucunu belirlemeye yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenize bağlı olarak, organize bir konuşma yapmanıza yardımcı olması için, içinde kilit noktalarınızın bulunduğu bir kağıt parçası tutmayı seçebilirsiniz. PowerPoint gibi sunum araçlarının kullanımına ilişkin bilginiz keskin olmalıdır.

Bir PowerPoint sunumu yapmak, organizasyona ve teslimata büyük ölçüde yardımcı olur. Ancak, sunum slaytlarınız çok uzun olmamalı ve slaytları doğrudan okumaktan kaçınmalısınız. İnfografiklerle birlikte 10 ila 15 slayta sahip olmak iletişimi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Konuşma sırasında ellerinizin aşırı hareketi, elleri cebe sokma, dinleyiciye parmak doğrultma gibi dikkat dağıtıcı jestlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Tek bir pozisyonda kalmak ve sahne boyunca ilerleme hızı kötü bir sahne yönetimi oluşturur. İzleyicileriniz hareketlerinize değil, size ve söylediklerinize odaklanabilmelidir.

7. Pratik yapın

Konuşmacıların çoğu, konuşmanızı teslimattan önce birkaç kez bir ayna önünde prova etmenizi isteyecektir. Meslektaşlarınızın veya bir arkadaşınızın önünde pratik yapın ve size sorular sormalarını ve konuşmanızı, üslubunuzu ve pratik yaparken önemli olan her şeyi değerlendirmelerini sağlayın. Deneyimli konuşmacıları izleyin ve dinleyin, böylece onlardan bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Uygulamanın bir yönü, seyircilerdeki arkadaşınızdan veya meslektaşınızdan performansınız hakkında geri bildirim almayı, sunumun video kaydını talep etmeyi ve performansınızı puanlamayı içerir.

Bu eylem düzenli olarak uygulanırsa, sunumlarınızda büyük bir gelişme yaşarsınız.

Kulağa ne kadar önemsiz gelse de geri bildirim alma konusunda açık fikirli olun. Geri bildirim yanlış veriler, uygunsuz şakalar, konuşma sırasındaki alçak ses ve kötü duruşla ilgili olabilir.

Sunumdan hemen önce derin nefes alın; bu, sinirleri yatıştırmaya ve sahne korkusunu azaltmaya yardımcı olur. Yeterince pratik yaptıktan sonra sahnede gergin olmayacaksınız.

Mükemmel bir konuşma yazmak

Kusursuz bir konuşma yapmak, önceden çalışılması gereken bir sanat biçimidir.

Bir sahneye çıkmak ve konuşmanızı yapmaya çalışırken donup kalmak ya da ortalamanın altında bir konuşma yapmak çok kolaydır.

Doğru konuşmayı hazırlamak ve sunmak için pek çok alıştırma yapılır ve bazı yararlı ipuçları bunu daha hızlı yapmanıza yardımcı olabilir.

Yapmanız gereken ilk şey, mükemmel konuşmayı hazırlamaktır. Harika bir konuşmayla, başarılı olma şansın artar.

 • İlk olarak, hedef kitlenizin kim olduğunu öğrenin ve konuşmanızı onların demografisine göre uyarlayın. Örneğin, konuşmanız sağlık uzmanlarına yönelikse, sadece doğru terminolojiyi araştırmakla kalmaz, aynı zamanda o toplulukta işlerin nasıl yürüdüğünü de öğrenmeniz size iyi bir hizmet olacaktır. Ayrıca yaşları, cinsiyetleri, dinleri ve hatta siyasi çıkarları konuşmanızı nasıl ifade etmeniz gerektiğini etkileyebilir. Onları rahatsız etmekten veya sıkmamak için politik olarak doğru olduğunuzdan emin olun.
 • Giriş bölümü, konuşmanızın, dinleyicileriniz tarafından ne kadar iyi karşılanacağına dair bir örnek oluşturacak, bu nedenle güçlü bir izlenim bırakmak için ona ihtiyacınız var. Ancak bu, konuşmanın geri kalanını ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Konuşmanız boyunca aynı enerjiyi korumalı ve eşit derecede güçlü bir kapanış cümlesi ile bitirmelisiniz. Konuşmanızı soru cevap bölümü ile bitirmemeye çalışın; bunun yerine sonlara doğru sorulara yer açın ve güçlü bir ifadeyle kapatın.
 • Konuşmanın ortasında bir noktadan sapmamak için her zaman konuşmanızın amacını aklınızda bulundurun. Hedef kitlenize hangi bilgileri iletmek istiyorsunuz? Konuşmanızı duyduktan sonra kendilerini nasıl hissetmelerini istersiniz? Konuşmanızı yazarken tüm bunlar zihninizin ön saflarında yer almalıdır ve herhangi bir ayarlama yapmak için bitmiş çalışmayı birkaç kez gözden geçirebilirsiniz.
 • Konuşmanızın tonu da konuşmanın çok önemli bir parçasıdır ve bu, dinleyicilerinizin konuşmanızdan ne kadar etkilendiğini belirler. Bir grup insanla konuşurken, iyi motivasyon taktikleri kullanmanız gerekir. En iyi motivasyon ve ikna biçimi, duyguları insanları ikna etmek için kullanan acayipliklerdir. Konuşmanızın güçlü ve samimi bir tonu varsa, insanların dinleme ve anlama olasılığı daha yüksektir. Ses tonunuzu diliniz, ifadeleriniz ve sesinizle kontrol edebilirsiniz.
 • Konuşmanızı yazarken zamanın farkında olun. Konuşmanız için 10 dakikanız varsa, en az 30 saniye önce bitirmeyi hedefleyin. Ayrılan süreniz daha uzunsa, sorulara zaman ayırmak için konuşmanız birkaç dakika önce bitmelidir. Konuşmayı rekor sürede yapana kadar pratik yapabilirsiniz.
 • Bazen, özellikle uzun bir konuşma yaparken, konuşmanızdaki bazı önemli noktaları hatırlamak için yardıma ihtiyacınız olabilir. Konuşmanızın ana hatlarıyla sahneye çıkmak iyi bir fikirdir – baştan sona okumadığınız sürece. Taslağınız , sizi yolda tutan ve hatırlamanıza yardımcı olan bazı kısa çizgiler içerebilir.

Konuşma yaparken kaçınılması gereken 10 şey

 • İzleyicileriniz üzerine şaka yapmayın
 • Ellerinizi cebinizde tutmaktan kaçının
 • Doğrudan slaytlarınızdan okumayın. Bu, neden bahsettiğinizi bilmediğinizin bir işaretidir. Zaman zaman göz atabilirsin, ama onlara çok fazla zaman harcamayın
 • Hedef kitlenizle göz temasından kaçınmayın. Konuşmanızı yaparken yere veya başlarının üstüne bakmayın
 • Asla sabırsız davranmayın veya çok aceleci olmayın
 • Sahne etrafında ileri geri adım atmayın
 • Anlaşılması zor kelimeleri kullanarak etkilemeye çalışmayın
 • Konuşmanızda acele etmeyin. Anlaşılmasını kolaylaştırmak için aradaki duraklamaları kullanın
 • Bahane üretmeyin
 • Tekdüze konuşmayın. Sesinize biraz şevk katın

Sonuç

Topluluk önünde konuşma, özellikle kariyeriniz veya işiniz gerektirdiğinde sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Ayrıca, ne yaparsanız yapın, kendinizi ve markanızı pazarlamanın etkili bir yoludur.

Ayrıca, topluluk önünde konuşma konusunda yetenekli olduğunuzda, hayatınızın diğer yönlerine de yansıyabilecek bir güven artışı elde edersiniz.

Topluluk önünde konuşma becerilerinizi geliştirmeye yönelik ilk adımınız, bu yedi temel ilkeye hakim olmakla başlar.