Vlog Nasıl Açılır, Nasıl Para Kazanılır? Eksiksiz Kılavuz

Bugün her blogcu vlog’un öneminin farkındadır. Yakında dünyadaki diğer blogcular bu trene atlayacaklar. Video blog veya Vlog, blog anlayışını tamamen değiştirecek. Artık izleyiciler kendilerine daha çekici gelen içerik istiyor.

Bazı ziyaretçiler materyallerinizi okumakla ilgilenmez. Bu nedenle akıllı blogcular bu geçişi hızlı bir şekilde gerçekleştirmenin peşine düştüler. Vlog herkes için uygun olmasa da, yine de deneyebilirsiniz, çünkü o kadar kolay.

Vlog nasıl açılır? Başlamak için neye ihtiyacınız var?

Onu tanıtmanın yolları nelerdir? Avantajları ve hatta dezavantajları nelerdir? Videolarınızdan nasıl para kazanırsınız? Ve her zaman en üstte kalmak mümkün mü?

Bunlar bu makalede bakacağımız çeşitli şeyler.

Vlog nedir?

Mümkün olduğunca basit hale getirmeye çalışacağım için burada işleri zorlaştırmayacağım. Video blog veya gayri resmi olarak Vlog, yeni bir kavram değildir. Bir süredir orada.

Tek gerçek şu ki, insanlar gerçek potansiyelini idrak edemiyorlardı.

Basitleştirmek için büyük olasılıkla YouTube , DailyMotion veya Vimeo vb. Biliyorsunuz, orada yayınlanan videolar Vlog olarak adlandırılabilir.

Videolarını bu web sitelerine yükleyen kişilere genellikle Vlogger denir. Ancak, YouTube’a video yükleyen herkes Vlogger olarak adlandırılamaz.

Çünkü Vlogger oldukça profesyonel bir iş, ancak yükleyenlerin çoğu amatör. Videolarını eğlenmek veya aileleri ve arkadaşlarıyla paylaşmak için yüklüyorlar.

Öte yandan vlog sadece eğlenmek dışında onunla biraz para kazanmak için var. Bir amatör haftada bir kez video yükleyebilir, ancak bir Vlogger’ın her gün yapması gerekir.

Video blog yazarları herhangi bir içerik yüklemeyi göze alamaz, yükledikleri videonun kaliteli olması ve insanların izlemekten zevk alması gerekir.

Dahası zorlu bir rekabet var. Bu nedenle benzersiz ve kaliteli videolar oluşturmak için yeni fikirlerle gelmeniz gerekir.

Bu nedenle Vlogger ciddi bir iştir.

Vlog, Geleneksel Blogdan Daha mı Zor?

Cevabı Evet ve Hayır. Evet, kamerada çok utangaç olduğunuzu düşünüyorsanız daha zor olabilir.

Öte yandan kamerayla yüzleşmeyi sevenler için çok daha kolay olabilir. Üstelik yazma ile hiçbir ilgileri yoktur.

Yazabileceğinizi düşünüyorsanız ve yazarak mesajınızı iletmenin en iyi yol olduğunu düşünüyorsanız video blog gereksizdir.

Çünkü herkes video oluşturamaz.

Geleneksel blogculuk konusunda harika olan blogcular var, ancak vlog’da aynı derecede kötü.

Ve tam tersi, iyi Vlogger’lar okumaya değer bir şey yazamazlar .

Bu nedenle vlog için uygun olup olmadığınıza karar vermeniz gerekir. Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız o zaman yapamazsınız.

Eğer yapabileceğini düşünüyorsanız lütfen devam edin. YouTube’da harika video blogcuları görebilirsiniz. Eğer onlardan biri olacağına inanıyorsan, kendine bir şans verebilirsin.

Vlog Nasıl Açılır?

Video blog açmaya başlamadan önce anlamanız gereken bazı teknik şeyler var. Ancak bilmeniz gereken daha önemli bir şey var, çünkü teknik şeyleri öğrenmek birkaç gün içinde yapılabilir, ancak kaliteli videoların nasıl oluşturulacağını öğrenmek zaman alır.

Bu nedenle günlük olarak nasıl iyi videolar oluşturabileceğinize bakacağız.

1. Vlog İzleyin

Önce bir fikir edinmelisiniz, sonra videolar oluşturabilirsiniz. Başkalarının ne oluşturduğunu bilmiyorsanız içerik oluşturmanın çok zor olduğunu göreceksiniz.

YouTube’a gidin ve çok popüler olan videoları izleyin. Tüm bu kanallara abone olun ve düzenli olarak izleyin.

2. Uygulama ve Kamera önünde Kayıt

Korkunuzun üstesinden gelmek için bir kamera önünde pratik yapmanız gerekir. Bilgisayarınızın web kamerası önünde oturun ve video kaydetmeye başlayın. Size gerçek zamanlı bir deneyim verecektir.

3. Arkadaşlarınız ve Ailenizle Video Oluşturmaya Başlayın

Video oluşturmaya başlamanın en iyi yolu aileniz ve arkadaşlarınızla ilgilenmektir. Bir kamera ile kolayca kayıt yapabilir ve YouTube’a yükleyebilirsiniz. Ancak, Vlogger olmak istiyorsanız videolarınızın öne çıkması gerektiğini unutmayın. Sadece amatör bir video olmamalı.

4. Kendi Tarzınız Olmalı

Genellikle Vlog açmak isteyen kişiler başkalarının stilini kopyalamak ister. Bunu asla yapma.

Video blog ile ilgili en güzel şey, size kendi tarzınızı geliştirme şansı vermesidir. Ve bu videoları izleyen insanlar her zaman benzersiz bir şey ararlar.

5. Videonun İçeriğine Odaklanın

Sadece içeriğe odaklan. İçeriğiniz iyi değilse Vlogger olamazsınız.

Video Blog Açmak için Gerekenler

Bu paragrafta Video Blog için ihtiyacınız olan tüm teknik şeylere bakacağız.

Bir Mikrofon

Sesinizi kaydetmek için kaliteli bir mikrofon. Rüzgar, trafik, kargaşa gibi gürültü ve dışsal rahatsızlıkların üstesinden gelmeniz gerekiyor.

Işık

Videonuzu kaydedeceğiniz yerde ışık mükemmel olmalıdır. Kapalı bir stüdyoda kayıt yapabilirsiniz.

Kamera

Pahalı kameralara yatırım yapmanıza gerek olmadığından bir video kamera alabilirsiniz.

Ekran Yakalama

Videolarınızı düzenlemek için Camtasia gibi bir yazılım kullanabilirsiniz . Kullanabileceğiniz başka birçok yazılım var.

Video Düzenleme

Gelişmiş düzenleme istiyorsanız diğer ücretli yazılımları da alabilirsiniz.

Video Blog Açmanın Avantajları

1. Anında Şöhret Kazanın

Kolayca ünlü olabilir veya İnternet ünlüsü olabilirsiniz. Kanalınız YouTube’da popüler hale gelir ve binlerce aboneniz varsa, takipçileriniz arasında çok ünlü olabilirsiniz.

Geleneksel blog ile bu şans çok daha az.

2. Kendi Takipçinizi Toplayın

Daha önce de söylediğim gibi çok fazla hayranınız olabilir. İhtiyaç duyduklarını öğrenmek için onlarla etkileşime geçebilirsiniz. Video blog söz konusu olduğunda takipçileriniz başarının anahtarıdır.

3. Ürün Satmak İçin İyi

Bu ziyaretçileri müşterilere dönüştürebilirseniz vlog size çok para kazandırabilir. Videolarınızda ürünleri desteklemeye başlayabilir, ayrıca YouTube iş ortağı programıyla da para kazanabilirsiniz.

4. Geleceğinizi Ana Medyada Görün

İnternette çok popüler olursanız, ana akım medya fark edebilir ve gerçek bir yeteneğiniz varsa gerçek bir yıldız olabilirsiniz.

5. Yazmayı Öğrenmek Gerekmez

Uzun içerik yazmanın acısını da önleyebilirsiniz. Vlogging, geleneksel blog yazmaya kıyasla çok daha eğlenceli, bu yüzden asla sıkılmayacaksınız.

Ancak, video blog açmanın bazı dezavantajları konusunda sizi bilgilendirmem gerekiyor.

Öncelikle, stüdyo, kamera vb. Kurmak gibi birçok teknolojik zorluğun üstesinden gelmeniz gerekir.

Ardından, videonuz vasatsa videoları SEO için optimize etmek çok zordur.

Ayrıca, videolar web sitenizin yükleme hızını kolayca değiştirebilir.

Bu nedenle, bunlar Vlogging’in bazı dezavantajlarıydı.

Vlog ile Para Kazanmanın Yolları

Sadece eğlenmek için değil, biraz para kazanmak için blog yazıyorsunuz. Bu nedenle, videolarınızdan para kazanmanın tüm püf noktalarını bilmeniz gerekir.

Trafik

Videonuzdan para kazanmanın ilk adımı trafik almaktır. İyi kalitede trafik almanız gerekir. Bu nedenle, videonuz viral olmasa bile, en azından yeterli ziyaretçiye sahip olduğundan emin olun.

YouTube İş Ortağı olun

Sonra YouTube iş ortağı olun. Videolarınızda gösterilecek banner reklamlar verecektir. Çeşitli reklamlar seçebilir ve yayınlanmaya başlayabilirsiniz. Kullanımı çok kolaydır ve çok para kazanabilirsiniz.

Online Ürün Satmaya Başlayın

Ayrıca ürünleri başkalarının adına tanıtmaya başlayabilirsiniz. Satış ortağı olabilir, ürün satabilir ve komisyon kazanabilirsiniz.

Üyelere Premium Hizmet Vermeye Başlayın

Premium içeriği izlemek istiyorlarsa üyelerinizden de ücret talep edebilirsiniz. Başlangıçta, izlemek için ücretsiz videolar verebilirsiniz, ancak daha fazlasını isteyenlerin ödeme yapmaları gerekir.

Sponsorlar

Trafik büyükse, videonuzda reklamlarını göstermek için doğrudan sponsorlar alabilirsiniz. Onlardan yeterli miktarda para alabilirsin.

DailyMotion MotionMaker olun

YouTube dışında Dailymotion, Vimeo vb. Gibi birçok Vlogging web sitesi vardır. DailyMotion’da bir MotionMaker ortağı olabilir ve bundan yeterince para kazanabilirsiniz.

Vlog için ipuçları

İşte Vlogging yaparken kullanışlı olabilecek birkaç ipucu.

-Başlık çok önemlidir, bu nedenle her vlog için konuya uygun başlık oluşturun.

-Nihai hedefiniz YouTube arama motorunda üst sıralarda yer almak olduğundan SEO kurallarını atlamayın.

-Video açıklamanız en az yüz kelime olmalı, daha az olmamalıdır.

-Ardından, etkili bir video oluşturmak için tüm teknik gereksinimlere dikkat etmeniz gerekir.

-Kaydın herhangi bir rahatsızlıktan arındırılmasını istiyorsanız, kamera ve stüdyo kaydı mükemmel olmalıdır.

-Doğru düzenleme yazılımını seçerken doğru kararı verin.

-Sonra videoların tanıtımı ve dağıtımı geliyor.

-Videolarınızı yüklemek için YouTube’un en iyisi olduğu gibi doğru platformu seçmelisiniz. Ayrıca, yalnızca belirli türdeki videoları yüklemek için iyi olan web siteleri olduğunu unutmayın.

-Videonuzu herkese açık hale getirirken zamanlama çok önemlidir. Bir şeyin trend olduğu veya çok sıcak olduğu zamanı seçin.

-Son olarak, özgün ve benzersiz bir içerik oluşturmanız gerektiğini söyleyebilirim. Ziyaretçiler onu sevmeli ve sosyal medyada dağıtım yapmaya hazır olmalıdır.

Vlogging tutkuyu içerir, belirli bir konuda video oluşturma tutkunuz varsa, o zaman devam edin. Aksi takdirde, burada zaman kaybetmeyin.